Уви, надеждите на крайните оптимисти не се оправдаха – българският национален отбор направи само 1:1 срещу Словения, а това не бе достатъчно за първото място в Лига С, 3 група на Лигата на нациите. В същото време Норвегия победи Кипър с 2:0 в Никозия и спечели първата позиция в групата, а с това и класиране в по-горната дивизия.

След норвежците с 13 точки останаха нашите с 11, Кипър е трети с 5 точки, а Словения е последен с 3.

В студената вечер на трибуните на Националния стадион "Васил Левски" имаше  едва около 5000 зрители, които стискаха палци нашите да направят малко чудо, но реализмът във футбола надделя.

Петър Хубчев: Не съжалявам за нищо

Божиков: Ключов беше мачът в Кипър, силите ни свършиха

Георги Петков: Аз, футболист на годината? Винаги съм готов

България - Словения

източник: Lap.bg

Нашите започнаха активно, а първия точен удар отправи Ивелин Попов в 8-ата минута, но топката попадна право в ръцете на Вид Белец.

Но и словенците показаха зъби с опасна атака по левия фланг на Роман Безяк, който нахлу и центрира по земя към Вербич, чийто удар изпрати топката в аут.

Подобна атака сътвориха и българите.  Божиков центрира ниско към Костов, но ударът му бе неточен.

Но стана ясно, че гостите не са дошли в София просто да отбият номера, напротив – играта вървеше равностойно.

В 33-ата минута страхотен удар отправи Станислав Костов, но топката мина малко над вратата на словенците.

В 41-ата минута Божиков направи чудесен и навременен шпагат, с който успя да спре опасен пробив на Иличич.

Полувремето измина, без обаче да вземем аванс в резултата, а и в играта – 0:0. А по това време Норвегия вече водеше с 1:0 на Кипър, а веднага след почивката вече и с 2:0.

В 49-ата минута Страхил Попов вдигна хубава топка за Ивели Попов, но ударът с глава на капитана изпрати топката в ръцете на Белец.

В 68-ата минута най-сетне поведохме! Божиков с диагонален пас намери Страхил Попов,а  той с марковото си центриране отдясно намери перфектно главата на Галин Иванов и нашите откриха.

Но много скоро словенците ни върнаха на земята. Миха Зайц получи топката в пеналта ни и с отривист удар намери мрежата зад Петков – 1:1.

В края на два пъти българите имаха великолепни атаки, но страхотни изяви имаше и вратарят на гостите Вид Белац.

Сетне видяхме и невероятна изява на Георги Петков, парирал напредналия сам Роман Безяк.

Така всичко приключи без нови голове и с равенство 1:1. Нашите не спечелиха групата, но Петър Хубчев и възпитаниците му  заслужават аплодисменти за израстването, което демонстрираха и за битката докрай.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 1:1

1:0 Галин Иванов 68, 1:1 Миха Зайц 75

БЪЛГАРИЯ /4-2-3-1/: 1 Георги Петков, 2 Страхил Попов, 5 Николай Бодуров, 14 Антон Недялков, 15 Васил Божиков, 7 Георги Костадинов, 6 Симеон Славчев, 9 Спас Делев /72-Петър Занев/, 10 Ивелин Попов, 22 Николай Димитров /63-Галин Иванов/, 17 Станислав Костов /58-Радослав Василев/. Селекционер - Петър Хубчев.

СЛОВЕНИЯ /4-4-2/: 1 Вид Белец, 2 Нейц Скубич, 6 Райко Ротман, 7 Йосип Иличич, 8 Амир Дервишевич /57-Яка Бийол/ , 10 Миха Зайц /88-Щулац/, 11 Роман Безяк, 13 Миха Блажич, 14 Андраж Струна, 17 Миха Мевля, 21 Бенямин Верчич. Селекционер - Игор Бенедейчич

СТАДИОН: "Васил Левски"

СЪДИЯ:: Хюсеин Гьочек /Тур/