Българският национален отбор по футбол записа първа точка в световните квалификации за Мондиал 2022, след като родните футболисти завършиха 0:0 при визитата си на Северна Ирландия на „Уиндзор Парк” в столицата Белфаст. Точката е един от малкото позитиви в срещата за „трикольорите” след представянето на Острова. Тимът ни бе изключително непродуктивен в атакуващ план и с подчертано ориентирани защитни действия успяхме да съхраним първата си точка след двете последователни загуби от Швейцария (1:3) и Италия (0:2). Българите стигнаха до първия си точен удар в добавеното време на мача, когато Димитър Илиев обстрелва вратата на съперника с глава от ъглов удар, ала стражът на опонента се намеси много добре. Сумарно имахме три удара посока вратата на опонента. Така българите вече са в серия от пет (5) поредни мача без отбелязан гол в противниковата врата при гостуване, като за последен път реализирахме гол във вратата на Ирландия в приятелска среща, загубена с 1:3.

източник: sofascore.com

Ясен Петров подреди родните играчи в схема 3-5-2 в Белфаст. Даниел Наумов дебютира, а пред него имаше други двама дебютанти - братята Петко и Андреа Христови. Трети бранител бе Валентин Антов. Ивайло Чочев и Георги Костадинов застанаха като опорни халфове, а уинг-бекове играха Момчил Цветанов и Георги Йомов. Антонио Вутов започна с плеймейкърски функции, а атаката бе поведена от Кирил Десподов и Андрей Гълъбинов.

Северноирландците направиха две промени от мача с Италия. Джамал Люис се завтрба от травма на левия бек, докато Даниел Балард беше в центъра на отбраната. Джордж Савил се премести в средата на терена. Бараклъф подрежда британците в схема 4-4-2.

Срещата запчона със ситуация за домакините, като Далас центрира от свободен удар към Крейг Каткарт, но бранителят извърши нарушение срещу Петко Христов и израелският рефер отсъди нарушение за нас. В петата минута Десподов поиска дузпа за България, след като отигра топката в наказателното поле, която се отби в Еванс, но реферът не отсъди нарушение. При повторенията се видя, че опитният бранител на опонента е с прилепена ръка и по новите правила няма как това да бъде отсъдено като нарушение.

В шестата минута капитанът на Северна Ирландия Стивън Дейвис шутира с десния крак от средна дистанция, но доста неточно, а пет по-късно Каткарт отклони назад с глава към Магенис, който стреля, но прекалено леко, за да затрудни Наумов. В 13-ата минута Пади МакНеър и Антонио Вутов си удариха тежко главите, заради което играта в Белфаст бе спряна за кратко. Малко след това Далас се пребори с Момчил Цветанов вдясно и даде успореден пас за Магенис, който вкара гол, но преди това имаше сигнал от рефера за нарушение на играча на Лийдс срещу този на Локомотив Пловдив.

94 снимки

Българите опитаха две нападения в 20-ата минута, но първо центриране на Вутов не бе отиграно от Десподов, а последва пас на Гълъбинов към Йомов, който бе неточен. В 22-ата минута Магенис бе изведен вляво от Дейвис. Нападателят на Хъл Сити центрира за Стюарт Далас, който стреля опасно с глава и топката се отби в напречната греда на Наумов.

В 25-ата минута МакНеър центрира от свободен удар за Магенис, който стреля с глава, но за наше щастие - неточно. След 35 минути пък нашите не успяха да накажат груба грешка на вратаря им Пийкок-Феръл. Десподов центрира и стражът на Бърнли не улови топката. Андреа Христов овладя и опита да върне топката към купа от играчи, ал;а брат му Петко с глава не намери очертанията на вратата след удар с глава на стража на "виненочервения" английски клуб. Минута преди края на първата част капитанът ни Георги Костадинов се контузи и Ясен Петров реши да пусне Петър Витанов на негово място. Лентата отиде на ръката на Кирил Десподов.

На почивката Петров замени Антонио Вутов и пусна Димитър Илиев, който постави и капитанската лента. Северноирландците имаха първия шанс да отбележат гол през втората част, след като Кевин Уайт нанесе опасен удар след избита топка, ала Наумов се намеси прекрасно и изби встрани. В рамките на една минута северноирландците изпълниха половин дузина корнери, а в 53-ата при последния бранителят на Лестър Сити Джони Еванс отправи удар с глава, но Наумов внимаваше и улови.

Четвърт час преди края резервата МакГин отправи мощен удар, но топката премина край вратата на Наумов. В хода на втората част домакините наложиха натиск спрямо нашата формация, като българите се защитаваха изключително активно и преимуществено. В 83-ата резервите Кенеди и Лафърти опитаха да комибинират с центриране помежду си, но вторият не успя да завърши атаката с глава. Пет преди края Найл МакГин бе видян в наказателното поле и отправи удар, но за наше щастие топката отиде встрани от вратата на Наумов.

48 снимки

В добавеното време Димитър Илиев бе оставен непоркит в наказателното поле на северноирландците и стреля с глава, но с лявата си ръка вратарят Пийкок-Феръл отрази удара на футболист №1 на страната ни. В третата минута от добавеното време и Атанас Илиев атакува вратата на домакините, но ударът му бе неточен и това бе последният интересен момент в срещата.

Валентин Антов

FT / СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0

Съдия: Игал Фрид (Израел)

Стадион: "Уиндзор Парк" (Белфаст, Северна Ирландия)

Стартови състави:

Северна Ирландия (4-4-2): 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард (74' - Смит), 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис, 14. Далас, 8. Дейвис - к, 17. МакНеър 🟨​, 6. Савил 🟨 (74' - Кенеди), 21. Магенис (82' - Лафърти 🟨), 18. Уайт (64' - МакГин)

Резерви: 12. Азар - в, 23. Хюс - в, 2. МакЛафлин, 7. МакГин, 9. Чарлс, 10. Лафърти, 11. Фъргюсън, 13. К. Еванс, 16. Томпсън, 16. МакКан, 19. Смит, 22. Кенеди

Селекционер: Иън Бараклъф

България (3-4-1-2): 1. Даниел Наумов - 2.Петко Христов 🟨​, 22. Андреа Христов, 4. Валентин Антов 🟨, 11. Кирил Десподов, 18. Ивайло Чочев, 9. Андрей Гълъбинов (72' - 19. Атанас Илиев), 7. Георги Костадинов - к (44 - 5. Петър Витанов), 8. Антонио Вутов 🟨 (20. - Димитър Илиев), 21. Момчил Цветанов (72' - 3. Петър Занев), 17. Георги Йомов (72' - 6. Бирсент Карагарен)

Резерви: 13. Иван Караджов - в, 22. Пламен Илиев -в, 3. Петър Занев, 5. Петър Витанов, 6. Бирсент Карагарен, 10. Спас Делев, 12.Илиан Илиев, 14. Даниел Димов, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 19. Атанас Илиев, 20. Димитър Илиев

Селекционер: Ясен Петров