ЦСКА си осигури още месец емоции в турнира за Купата на България, след като отстрани Нефтохимик в 1/16-финалите. Момчетата на Христо Янев надиграха представителя на Б група с 3:1 на „Българска армия“ и вече чакат жребия за следващата фаза.

Преслав Йорданов, Борис Галчев и Самир Аясс отбелязаха попаденията за домакините, които имаха почти пълен контрол над мача с изключение на десетината минути след гола за „нафтата“, дело на Любомир Любенов.

Столичани набързо наложиха териториален превес и окупираха центъра на терена въпреки по-твърдата игра на бургазлии. В първите минути обаче имаше и доста нервност в действията им, което доведе до много грешки.

„Червените“ все пак успяха да поведат при първата си чиста ситуация в срещата. В 17-ата минута се стигна до фаул пред вратата на Нефтохимик, а първото центриране на Борис Галчев бе изчистено. Домакините запазиха контрол над топката и тя пак се върна у капитана отляво. Той я изсипа към далечната греда, където Преслав Йорданов се пребори с Ивелин Василев и с глава стреля ниско до лявата греда за 1:0.

Две минути след попадението авантаж на съдията Боян Славков позволи на „армейците“ да проведат опасна атака. Галчев бе изведен сам срещу Йордан Господинов и си пусна топката наляво, за да го подмине. В първия момент намерението му се получи, но халфът загуби равновесие в мига, когато нанасяше своя изстрел, което позволи на стража да се върне и улови.

До края на полувремето темпото на игра видимо поспадна, макар че ЦСКА имаше 1-2 нелоши влизания към наказателното поле на противника.

Може би единствената по-дискусионна ситуация възникна малко преди почивката, когато Милен Кикарин положи огромни усилия да спаси една наглед загубена топка отляво. Той я стигна и отне от Тодор Гочев пред аутлинията и тръгна към наказателното поле. Малко пред границата защитникът го задържа с ръка, но реферът не даде сигнал и си навлече недоволството на публиката.

След почивката ЦСКА успя да охлади сериозно интригата в рамките на две минути. Първо в 53-ата минута Галчев с прецизен висок пас намери Преслав Йорданов отдясно в наказателното поле. Таранът укроти на гърди и тръгна да стреля, но бе фаулиран. Съдията обаче пусна авантаж, понеже Аясс притича бързичко и на празна врата реализира за 2:0.

Само 120 секунди по-късно жестоко неразбирателство между защитата и вратаря на гостите позволи на Самир Аясс да измъкне ниско центриране и да го съхрани малко пред аутлинията. Последва елементарен пас към Галчев, който от вратарското поле намери празната врата – 3:0.

Преднината успокои „армейците“ прекомерно и в 61-ата минута те си платиха за отпускането. При центриране от ъглов удар Любомир Любенов бе оставен без опека да атакува топката на първа греда и Анатоли Господинов можеше само да я извади от мрежата си.

Последваха десетина много силни минути за гостите, които обаче пропуснаха да се възползват от разколебаността в редиците на ЦСКА. Резервата Андон Гущеров можеше да реализира след хубав рейд в наказателното поле, но защитник на „червените“ блокира изстрела му с шпагат. Последва и хубав далечен шут са Симеон Мечев, който обаче прелетя на около метър и половина покрай левия стълб.

Постепенно „червените“ се окопитиха и отново изнесоха играта в половината на „нафтата“, като в 75-ата имаха никак нелош шанс за гол. Кирил Динчев показа клинична техника и успя с финт да прехвърли топката над Андонов. Последва остро подаване към Цветков, който от 8-9 метра шутира, а Гочев спря удара с шпагат.

До края футболистите на Христо Янев направиха достатъчно, за да успокоят темпото и се поздравиха със заслужен успех, който ги праща на 1/8-финалите за Купата.

ЦСКА – НЕФТОХИМИК 3:1

1:0 Преслав Йорданов 1:0 17'

2:0 Самир Аясс 53'

3:0 Борис Галчев 55'

3:1 Любомир Любенов 61'

ЦСКА (4-2-1-3): 1. Анатоли Господинов – 3. Кирил Динчев, 4. Божидар Чорбаджийски (70' - 21. Виктор Райчев), 6. Александър Бранеков, 17. Милен Кикарин – 13. Йордан Йорданов (5. Иво Иванов), 8. Борис Галчев /к/ - 14. Самир Аясс – 11. Павел Головодов (67' - 2. Васил Попов), 9. Преслав Йорданов, 22. Николай Цветков

Старши треньор: Христо Янев

Нефтохимик (4-3-3): 44. Йордан Господинов – 2. Тодор Гочев, 23. Станислав Жеков /к/, 5. Величко Величков, 17. Станимир Андонов  - , 10. Симеон Мечев (69' - 19. Иван Цачев), 31. Живко Хаджиев, 99. Борислав Борисов - 11. Стефан Неделчев (46' - 9. Андон Неделчев), 21. Ивелин Василев (79' - 88. Симеон Баев),  7. Любомир Любенов