Отборът на Левски започна крайно неубедително участието си в Лига Европа през сезон 2018/19. „Сините“ допуснаха срамна загуба с 0:1 при гостуването си на Вадуц в мача от първия квалификационен кръг на Лига Европа и сега ги очаква много труден реванш на стадион „Георги Аспарухов“ след седмица.

Единственото попадение в двубоя на „Райнпарк Щадион“, който бе изгледан на живо от боса на бълграския гранд Спас Русев, бе дело на Мохамед Кулибали в 14-ата минута.

Официален дебют за тима от Герена направи новото попълнение Давиде Мариани, който обаче се контузи малко повече от 10 минути преди края на срещата, и напусна принудително.

Лошата новината за Делио Роси бе, че минути преди първия съдийски сигнал, по време на загрявката Хали Тиам се контузи и стана ясно, че няма да може да вземе участие в двубоя. Полузащитникът бе заменен от Антъни Белмонт, който обаче не оправда очакванията, и допусна редица неточности в протежението на срещата с тима от Лихтенщайн.

Едни от най-изпъкващите играчи на Левски срещу Вадуц бяха Габриел Обертан, Иван Горанов и Давид Яблонски. Именно те бяха и в основата на повечето създадени положения пред съперниковата врата. Момчетата на Делио Роси обаче така и не успяха да стигнат до попадение.

Вадуц, който се състезава във втора дивизия на Швейцария, тъй като Лихтенщайн няма собствена лига, игра според очакванията - по-прибрано и разчиташе на бързи контраатаки. Левски имаше подчертано териториално предимство през цялата среща, но така и не успя да създаде опасна голова ситуация. Софиянци показаха старата си слабост, а в края на двубоя и Жорди Гомес накуцваше, което е поредният проблем пред Роси преди реванша.

Срамен старт на Левски в Европа, "сините" ги чака тежък реванш

Митрев: Някои футболисти още не са разбрали какво значи Левски

Фенове на Левски аплодират иронично Роси

Роси: Нито една загуба не е приятна, но за срам не може да говорим

Вадуц започна по-предпазливо срещата, а първата по-интересна възможност в полза на „сините“ дойде в седмата минута. Иван Горанов проби отляво, стигна до аутлинията и върна назад към Серджиу Буш. Румънецът бе на границата на вратарското поле и отправи удар по земя, който обаче не затрудни Андреас Хирзел. В 11-ата минута софиянци направиха нов пробив, в основата на който отново бе левият бек Горанов. Бранителят чукна наляво към успоредно движещия се на него Габриел Обертан. Бившият играч на Манчестър Юнайтед адресира пас към Буш. Защитник на домакините обаче отне на румънеца.

Домакините се възползваха от една контраката в 14-ата минута и откриха резултата. Досу бързо напредна отдясно, зави рязко и стигна до зоната пред наказателното поле, където подаде на Мохамед Кулибали. Той си спря добре пред пеналта и с прецизен диагонален удар прати топката в горния ляв ъгъл на Божидар Митрев за 1:0.

В 22-ата минута съставът от Лихтенщайн си спечели фаул от добра позиция. Милан Гаич шутира много коварно, но капитанът на „сините“ бе бдителен и изби в ъглов удар, от който не произлезе нищо.

Няколко минути след това левскарите организираха нелоша атака, при която бе отсъден фаул в тяхна полза. Новото полълнение Давиде Мариани центрира, но защитник се извиси над всички и изкара топката в корнер. След изпълнението му, топката бе пратена на далечната греда, където Давид Яблонски опита да отправи удар, но се размина.

Постепенно териториалното превъзходство на Левски стана осезаемо, но момчетата на Делио Роси така не успяха да намерят верния път към вратата на съперника до края на първите 45 минути. В 31-ата минута Габриел Обертан открадна хитро топката пред пеналта и чукна към Жерсон Кабрал. Бързоногото крило центрира остро, а в опита си да изчисти Мюнтвилер без малко щеше да вкара с собствената си врата. Хирзел обаче се намеси навреме.

Буш загуби топката в 38-ата минута и така се създадоха предпоставки за контра на Вадуц, Кулибали обаче стреля над вратата.

В началото на втората част „сините“ упражниха натиск, а на два пъти изстрели на Серджиу Буш минаваха покрай целта. Малко преди това гостуващата агитка бе призована да се въздържа от скандирания на расистка основа.

В 56-ата минута Антъни Белмонт пусна наляво към Горано, който центрира в пеналта. Малко не достигна на Давиде Мариани обаче да засече. Няколко минути след това съдията прецени, че Габриел Обертан си е помогнал с ръка при овладяване на топката при атаката по левия фланг, а играчът на гостите протестира. Повторенията на ситуацията оставиха съмнения в коректността на арбитърското решение.

В търсена на изненадата Давид Яблонски стреля от дистанция в 61-ата минута, но топката профуча покрай левия стълб на Хирзел.

Натискът на „сините“ продължи и в 66-ата минута Иван Горанов получи отляво от Белмонт, след това центрира в пеналта. Топката достигна до заменилия принудително преди мача Хали Тиам – полузащитник, който обаче се подхлъзна. Наблизо бе Милош Цветкович, който навлезе в наказателното поле и потърси Буш. Защитник обаче изчисти от голлинията.

Давид Яблонски изостри значително „синята“ атака в 79-ата минута, когато намери много хитри Габриел Обертан. Неговият изстрел от наказателното поле обаче бе избит в корнер, от който не произлезе нищо.

Принудителна смяна бяха принудени да правят в щаба на Левски в 79-ата минута. Давиде Мариани получи травма, а мястото му зае нападателят Станислав Костов.

В заключителните минути на двубоя Обертан навлезе заплашително в пеналта, но отбраната на домакините се справи. Възпитаниците на Делио Роси продължиха да натискат съперника си, но след достигането до наказателното поле, сякаш губеха идея как да отбележат.

Ответната среща е на 17 юли от 18.45 часа.