Десеткратният шампион на България – Лудогорец, преклони глава пред шведския първенец Малмьо с 0:2 в първи мач между двата отбора в плейофа за влизане в груповата фаза на Шампионската лига. Велко Бирманчевич откри резултата в 26-ата минута за Малмьо след отлична постановка при статично положение. Инге Берге удвои в 61-ата минута актива на шведския тим срещу родния шампион.

По този начин „небесносините” взеха добра преднина преди предстоящия реванш, а в срещата капитанът на домакините Кристиянсен нацели гредата на Кахлина. Стражът на „орлите” се отличи с няколко много добри изяви в северна Европа, но в крайна сметка атакуващите футболисти на Лудогорец не успяха да отговорят на агресията, предложена от хората, водени от Йон-Дал Томасон.

Малмьо - Лудогорец

източник: sofascore.com

Скандинавският тим демонстрира страхотна игрова устойчивост и в хода на 90-те минути на „Еледа” показаха по-добрите неща и логично наказаха колебливите действия на „орлите” в защита. "Орлите" бъркаха изключително често в ранния етап при изграждането на атаката си, като в това спомагаше и изключително високата преса, прилагана от шведите, но със сигурност Валдас Дамбраускас ще трябва да коригира много неща за ответния мач между двата тима. Реваншът между двата отбора е идната седмица – 24-и август, на „Хювефарма Арена” в Разград.

Отзивите след мача:

Дамбраускас: Нищо не се получаваше в този мач

Недялков: Горе главата! Нека сторим всичко възможно, за да победим

Каули: Можем да извлечем позитиви, Десподов ще ни помогне в реванша​

Антон Узунов
67 снимки

Срещата в Швеция започна двуостро, като в първите минути нямаше опасности пред двете врати. И двата отбора разчитаха на много висока преса, което предразположи мача към много атаки посока двете врати. В шестата минута Клод Гонсалвеш разви много добре атаката от половината на "орлите" и комбинира вляво с Бърнард Текпетей. Крилото на българския тим напредна мощно, но Бруршон с добра намеса спря набега на офанзивния футболист на "зелените".

Лудогорец разчиташе на бързите си футболисти по двете крила, а Текпетей изкара жълт картон за Левицки след само 11 минути игра. При последвалото центриране в наказателното поле на Малмьо обаче бе извършено нарушение в атака. Миг по-късно дойде ново центриране от фаул на Каули, но и този път шведската отбрана се справи умело.

В 16-ата минута гостите от България допуснаха пробив в отбраната. Антон Недялков не съумя да задържи топката и Малмьо атакува от изгодна позиция. Кристиянсен бе намерен в наказателното поле на "орлите" и с десния крак шутира, но за щастие на "орлите" кълбото се отби в левия страничен стълб на вратата, пазена от Кристиан Кахлина.

Импулсът в играта на домакините не спря дотук, а Ракип бе изведен "очи в очи" с Рикс. Звездата на Малмьо можеше да стреля, но реши да комбинира успоредно с Чолак, а Пластун остана близо до нападателя на Малмьо и спря опита за удар. Минута по-късно Рикс шутира от средна дистанция, ала Кахлина улови спокойно.

В 26-ата минута Клод Гонсалвеш излезе да покрие човека, който бе най-близо след изпълнение до корнер. Топката отиде към Бирманчевич, който бе непокрит, а Баджи не успя да го покрие и с прострелен удар матира родната отбрана - 1:0 за Малмьо.

Пет по-късно Берге шутира лековато край българската врата и кълбото излезе встрани, а Лудогорец изглеждаше сломен след допуснатия гол в първите минути след това. В 34-ата Лудогорец сбърка отново при изнасянето, но Пластун с крак блокира удара на Ракип, който излезе аут. Четири преди края на първата част Икоко комбинира с Вердон, който опита да изнесе чрез Гонсалвеш, но той се подхлъзна, а Сьорен Рикс открадна пред наказателното поле на "орлите". Последва шут от халфа, който бе неточен - аут.

Минута преди края "орлите" направиха интересно нападение отляво. Капитанът Недялков видя вляво Текпетей, който финтира Нилсен и шутира диагонално, но Далин с две ръце боксира в корнер, от който не произлезе нищо опасно пред шведската врата. Това беше всичко за първата част, като разградчани се оттеглиха с гол пасив на "Еледа".

Второто полуврме започна, както завърши първата част. Малмьо продължи да намира пролуките в отбраната на Лудогорец, а в 49-ата минута шведите изпуснаха чудесно положение. Чолак овладя с гръб в наказателното поле на Лудогорец и бе гърдиран от Вердон. Все пак нападателят на Малмьо сви за Кристиянсен назад, но ударът на капитана на "небесносините" бе отразен великолепно от Кахлина. Топката отиде в Рекип, чийто удар отлетя аут.

В 51-ата минута се видя невероятна изява на стража на Малмьо Йохан Далин. Каули Оливейра обстреля шведската врата от свободен удар, но Далин с лявата си ръка парира удара на бразилския плеймейкър на разградския тим. За съжаление на родния тим в 61-ата минута Лудогорец допусна втори гол след поредните си колебливи действия в защита. Антон Недялков изчисти топка с глава вляво по нападението на шведите, а капитанът Кристиянсен отправи страхотен изстрел по диагонала. Намесата на Кахлина бе много добра, но защитниците пред него Пластун и Вердон не се разбраха кой какво да прави в тази ситуация, а Берге отблизо парира за втори път българската врата.

Миг по-късно Рапик видя блестящо Кристиянсен между Недялков и Вердон, а капитанът на Малмьо овладя и стреля, но за сетен път Кахлина реагира добре. Малмьо продължи да бъде по-дейният отбор в срещата, а вратарят Кахлина трябваше да прави няколко спасявания. 13 преди края влезлият като резерва Чибота достави страхотно центриране в наказателното поле на домакините, а Сотириу отклони леко с крак, но Далин с лявата си ръка прати топката встрани от вратата си.

Минута преди края на редовното време резервата Вандерсон опита удар от свободен удар, но Далин с рутинна намеса отрази удара на бразилеца, който е с български паспорт. По този начин Малмьо продължи серията си от 17 поредни домакински мача в квалификациите за Шампионска лига без загуба, като всичко ще се реши след седмица в Разград.

FT / МАЛМЬО - ЛУДОГОРЕЦ 2:0

1:0 Велко Бирманчевич (26)

2:0 Инге Берге (61)

Рефер: Антонио Матеу Лаос /Испания/

Стадион: "Еледа" /Малмьо, Швеция/

Стартови състави:

Малмьо (4-4-2): 27. Юхан Далин, 6. Оскар Левицки 🟨, 31. Франц Брoрсон 🟨, 24. Ласе Нилсен, 4. Никлас Мойсандер, 5. Сьорен Рикс, 10. Андерш Кристиянсен - к, , 7. Ердал Ракип (81' - 17. Малик Абубакари), 19. Велко Бирманчевич (88' - 22. Ади Налич) , 32. Ю Инге Берге (81' - 14. Феликс Беймо), 9. Антонио Чолак

Резерви: 1. Мелкер Елборг,  30. Исмаел Диавара, 2. Ерик Ларсон (33' - 4. Никлас Мойсандер), 17. Малик Абубакари, 21. Петер Гуарис, 29. Ноа Ейле, 34. Маркус Бьорквист, 37. Себастиан Нанаси