Отборът на ЦСКА надделя с 2:0 над големия си враг – Левски, в последен мач за двата тима от редовния сезон в efbet Лига. По този начин „червените” записаха дубъл с победи през кампанията срещу Левски, след като в края на календарната 2020-а година взеха минимален успех с 1:0. И двата гола в срещата на „Васил Левски” паднаха през първата част.

Бързоногият халф Жул Кейта даде превес на символичните гости в 14-ата минута, след като засече с глава перфектно центриране на направилия страхотен мач полузащитник Федерико Варела. Нападателят на ЦСКА Жорди Кайседо пък реализира втория гол в 37-ата минута и на практика оформи крайния резултат в мача между двата клуба. В самия края на редовното време пък влезлият като резерва за "сините" - Илия Димитров, бе изгонен директно от рефера Ивайло Стоянов поради разправия с Юрген Матей. Левски пък нацели гредата след фаул на Мартин Петков в третата минута, но като цяло изигра безобразно първо полувреме, което улесни максимално отбора на Любослав Пенев. Хората, водени от Живко Миланов, демонстрираха някаква амбиция през втората част, но с оглед комфортния аванс "червените" нямаше как да бъдат пречупени и логично взеха 14-ата си победа досега през годината.

Левски - ЦСКА

източник: sofascore.com

ЦСКА запази третата си позиция преди предстоящите плейофи и е с 50 точки, на две зад втория Локомотив Пловдив (52). Левски, от своя страна, пък е девети с 28 точки.

Антон Узунов
97 снимки

Живко Миланов подреди своите избраници в постройка 4-2-3-1. Нападението бе поведено от Билал Бари, който трябваше да бъде подкрепян от Мартин Петков, Андриан Краев и Драган Михайлович. До капитана Мартин Райнов застана Тома Даске, а пред вратаря Микулич карето в отбрана беше изградено от Найденов, Атанасов, Георги Александров и Фейсал Рерас.

Любослав Пенев също предпочете схемата 4-2-3-1 за старт на дербито. Густаво Бусато се върна под рамката на вратата, а пред него защитниците бяха Иван Турицов, Юрген Матей и Мено Кох. Ляв бек започна Греъм Кери заради липсата на Брадли Мазику. Опорни халфове за "червените" стартираха Тибо Вион и капитанът Амос Юга. Зад нападателя Жорди Кайседо триото, което ще тормози "синята" отбрана, беше от Енрике Рафаел, Федерико Варела и Жул Кейта.

Не бяха изминали и 90 секунди от старта на мача, а Левски стигна до опасен свободен удар след фаул на Тибо Вион срещу Андриан Краев. От него пък Мартин Петков обстрелва "червената" врата, но топката се отби в напречната греда на ЦСКА - аут. След девет минути игра дойде и първият шанс за ЦСКА. Греъм Кери бе видян с пас от корнер по земя и реши да стреля силно с левия си крак, но топката профуча встрани от вратата, пазена от Микулич - аут.

Отзивите след мача:

Пенев: Направихме добър, комплексен мач

Варела: Любо Пенев е много добър треньор

Йомов: Можеше да им вкараме още

Миланов: Положението в Левски не е никак добро

Натискът на гостите даде резултат в 14-ата минута, когато ЦСКА откри резултата. Енрике Рафаел увлече трима "сини" футболисти вляво и върна назад за Феде Варела. Аржентинецът достави центриране в наказателното поле за Жул Кейта, който между двама бранители на Левски отскочи и с глава матира Микулич, макар да бе най-ниският полеви футболист на терена - 1:0 за ЦСКА.

В 21-ата минута Жул Кейта не даде добър пас за Кайседо отдясно при бърза акция от "червените" и при приземяването си френският бърнозог играч получи болка в десния крак. Кейта се опита да продължи, но в крайна сметка бе изнесен на носилка, а на негово място влезе Георги Йомов.

Влизането на Йомов веднага даде ефект за ЦСКА. Младият българин проби бързо отдясно и даде веднага пас към Кайседо, чийто удар обаче не намери очертанията на вратата на Левски и топката отлетя над напречната греда. Добрите действия на Йомов отдясно не спряха с това му центриране. В 33-ата минута родният футболист се справи без никакви затруднения с Рерас и подаде топката в наказателното поле, но и Варела, и Рафаел се разминаха с нея, за да дойде изчистването на Ивайло Найденов от Левски.

Yulian Todorov / LAP.bg
20 снимки

Федерико Варела изведе страхотно Георги Йомов зад гърба на отбраната на Левски в 36-ата минута. Йомов опита да прехвърли Микулич, който обаче спря удара му, а при последвалия опит на крилото от ЦСКА с глава прати топката аут от много малък ъгъл. Минута по-късно ЦСКА поведе с два гола разлика. Енрике Рафаел проби отляво и опита да намери Йомов, но отбраната на Левски привидно се справи с конкретната ситуация. Топката стигна до Тома Даске, а френският играч на Левски просто я подаде на Кайседо, който шутира с левия крак. Кълбото се отби в крак на "син" бранител и влетя в мрежата на Микулич - 2:0 за ЦСКА.

Шест след подновяването на втората част Греъм Кери загуби топката при изнасянето ѝ, а Мартин Петков веднага даде в празна зона отдясно за Андриан Краев. Братът на Божидар Краев шутира, но опитът му не немери очертанията на вратата на Бусато. В 63-ата минута гостите създадоха поредна страхотна възможност да отбележат трети гол. Федерико Варела даде сетния си страхотен пас зад отбраната на Левски за Кайседо. Нападателят опита да елиминира Микулич с чукване встрани, но падна на земята без контакт с вратаря. Все пак той се изправи и потърси успоредно Енрике Рафаел, но топката остана зад гърба на португалеца и защитата на "сините" изчисти силно напред, за да няма напрежение пред вратата ѝ.

Четвърт час преди края Греъм Кери изведе с дълъг пас вляво Георги Йомов по нападението на ЦСКА. Той елиминира съпротивата на Даске и шутира диагонално, ала прекалено анемично, за да затрудни Микулич. Левски трябваше да доиграе мача след 85-ата минута с човек по-малко, тъй като бранителят Георги Александров получи контузия, а Живко Миланов вече бе извършил всичките си пет промени.

В добавеното време на срещата Георги Йомов опита да накаже Зоран Микулич с удар от много малък ъгъл, но стражът на Левски с дясната ръка спря топката преди да влезе във вратата му. Секунди по-късно пък резервата Ивайло Димитров избута Юрген Матей пре дочите на първия асистент съдия. Това не остана невидяно от него и той сигнализира на Ивайло Стоянов, който не се посвени да изгони юношата на Левски и на практика домакинът в срещата доигра мача с девет човека. Това беше и последният по-интересен щрих от срещата, като победата логично отиде на сметката на "червените" от "Борисовата градина".

FT / ЛЕВСКИ - ЦСКА 0:2 ► КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА

0:1 Жул Кейта (14)

0:2 Жорди Кайседо (37)

Рефер: Ивайло Стоянов /Петрич/

Стадион: "Васил Левски" /София/

Стартови състави:

Левски (4-2-3-1): 1 Звонимир Микулич - 6 Ивайло Найденов (79' - 77 Илия Юруков) 3 Живко Атанасов 41 Георги Александров 🟨 23 Фейсал Рерас (46' - 22 Патрик-Габриел Галчев) - 4 Мартин Райнов /к/ (80' -  88 Марин Петков) 28 Тома Даске - 79 Мартин Петков 🟨 (75' - 11 Здравко Димитров) 89 Андриан Краев 91 Драган Михайлович  - 19 Билал Бари (67' - 45 Илия Димитров 🟥)

Резерви: 13 Николай Михайлов 9 Стивън Петков

Треньор: Живко Миланов

ЦСКА (4-2-3-1):1 Густаво Бусато 19 Иван Турицов (65' - 20 Тиаго Родригес) 2 Юрген Матей 4 Мено Кох 🟨 8 Греъм Кери 🟨 - 15 Тибо Вион, 21 Амос Юга /к/ 7 Енрике Рафаел (73' - 24 Джером Синклер) 5 Федерико Варела 14 Жул Кейта (25' - 10 Георги Йомов) 30 Жорди Кайседо (65' - 17 Бисмарк Чарлс)