Отборът на Лудогорец постигна много ценна победа над ЦСКА в дербито от 13-ия кръг на efbet Лига. Шампионите се наложиха с 2:1 у дома и така се завърнаха на пътя на победите след разочарованието срещу Локомотив София в миналия кръг.

Головете за успеха на разградчани вкараха Матиас Тисера и Якуб Пьорвоски, който реализира първия си гол с фланелката на „орлите”. Точен за ЦСКА пък бе Амос Юга.

Отличен мач за домакините направи стражът Серджио Падт, който спаси цели шест удара към вратата си. В същото време разградчани показаха изключителна ефективност в предни позиции, отбелязвайки две попадения с едва три точни изстрела.

Това бе осми пореден мач между двата тима, в който ЦСКА не успява да запише успех в Разград.

С победата си в понеделник вечер, Лудогорец се изкачи на втора позиция във временното класиране, само на точка от лидера ЦСКА 1948. Тимът на Любослав Пенев обаче има два мача повече от разградчани. ЦСКА остава на трето място с 25 точки в актива си.

74 снимки

Двубоят в Разград започна двуостро и още в първите няколко минути двата тима успяха да стигнат до голови ситуации пред противниковата врата. Домакините отправиха първия си удар в мача още във 2-ата минута. Рик Джонатан получи отляво и веднага комбинира с Дени Групер. Той понечи да стреля по диагонала, но ударът му не попадна в целта. На метри от вратата обаче, Матиас Тисера имаше възможност да засече топката, но не успя.

Още по темата:

Шимунджа: Щастлив съм, показахме характер

Илич: Това бе най-добрият ни мач

Юга: Заслужавахме да победим

Падт: Много важна победа

Отговорът на гостите от София не закъсня. След нападение по лявото Шагоян намери технично с пета Браян морено, който стреля от малък ъгъл, но топката мина встрани от вратата.

Резултатът в мача бе открит след девет минути игра. Рик Джонатан бе изведен отлично по левия фланг, надбяга с лекота Юрген Матай и след като навлезе в наказателното поле, технично с външен фалц прати топката към Матиас Тисера, който с лекота от няколко метра я засече в мрежата за 1:0.

Футболистите на Анте Шимунджа продължиха да доминират и да бъдат по-опасния тим на терена. Рик Джонатан пробва късмета си с далечен шут, но топката мина високо над вратата. В 17-ата минута обаче, Лудогорец бе много близо до това да увеличи преднината си в резултата. След поредна атака отляво, Матиас Тусера получи в близост до наказателното поле и веднага комбинира с Каули Оливейра, който бе заел позиция около дъгата на пеналта. Той видя свободния отдясно Кирил Десподов и му подаде, а нападателят стреля по диагонала, но неточно.

В 23-ата минута „червените” имаха претенции за дузпа, които обаче бяха подминати от Георги Кабаков. След центриране от ъглов удар, Нонато изчисти в нов корнер, но останаха съмнения, че го прави с ръка. Играчите на гостите поискаха наказателен удар, но в крайна сметка не получиха такъв.

В 34-ата минута ЦСКА бе много близо до това да изравни резултата, но този път късметът бе на страната на домакините. Гостите стигнаха до свободен удар в близост до наказателното поле на разградчани. Тибо Вион застана зад топката и центрира на далечната греда, където Маурисио Гарсес стреля с глава, но Серджио Падт блокира удара му буквално на голлинията.

Две минути преди почивката възпитаниците на Саша Илич стигнаха до ново статично положение пред вратата на „орлите”. Този път Жираир Шагоян  реши да стреля директно към вратата на Падт, което определено изненада бранителите пред него. Вратарят обаче внимаваше и с крак спаси сигурен гол.

Втората част започна по-силно за гостите от София. „Червените” набързо отправиха няколко удара към Серджио Падт, но стражът на домакините се справи отлично. Той обаче нямаше какво да направи в 56-ата минута, когато Амос Юга успя да изравни. След центриране от корнер, мощният полузащинтик на гостите буквално прегази бранител на „орлите” и с глава не остави никакви шансове на стража на домакините.

В 69-ата минута имаше ново спорно положение. Юга блъсна в гръб Текпетей и разградчани поискаха дузпа, но Кабаков не отсъди такава.

Мачът продължи с две ситуации пред вратата на гостите. Разградчани бързо опитаха да отговорят, създавайки добри положения пред Бусато. В първия случай бразилският страж на гостите се справи отлично, изпреварвайки Рик Джонатан и боксирайки топката, а при втория, Дени Групер стреля неточно от дистанция.

Лудогорец нанесе своя решителен удар почти от нищото. При една от редките си атаки през втората част, Групер получи отляво и веднага прати топката около точката на дузпата. Там паса очакваше Якуб Пьотровски, който овладя и въпреки че бе атакуван от двама бранители в червено, успя много технично да насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата на Бусато, който нямаше как да реагира.

В продължението на срещата резервата Игор Тиаго пропусна уникален шанс да направи успеха на своя тим по-изразителен. Той излезе очи в очи с Густаво Бусато, но стражът на гостите показа класа и не позволи да бъде преодолян. Бразилецът изби топката, която попадна в Рик, а той я предостави на Текпетей. Ганаецът обаче стреля разочароващо и не успя да уцели празната врата.

В крайна сметка резултатът остана непроменен, а Лудогорец добави нови три точки в актива си, които го изкачиха на втора позиция във временното класиране – само на точка от лидера ЦСКА 1948.

FT ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА 2:1 • Класиране Резултати Програма