Отборът на Левски стартира с победа в първия си официален мач за 2022 година, след като надделя с 2:1 над гостуващия на „Герена“ тим на Локомотив Пловдив в сблъсък от 20-ия кръг на родната efbet Лига.

Всичко най-интересно се случи през първата част, когато първо Мартин Паскалев получи директен червен картон в 20-ата минута, с което остави гостите с човек по-малко, две минути след това Андриан Краев откри резултата. Милош Петрович изравни в 30-ата минута, но Филип Кръстев отново даде аванс на "сините" в 32-ата минута с първия си гол за клуба, което се оказа и последното попадение в мача.

LAP.bg
72 снимки

Преди срещата имаше мащабно шествие на привържениците и ръководството на "сините", което стартира от паметника на "Васил Левски" и продължи до клубния стадион на 26-кратните шампиони, а по време на срещата над 10 хиляди подкрепяха своите любимци.

С тази победа Левски събра 29 точки и остава на шестата позиция, докато Локо Пд са седми с 25 пункта. В следващия кръг столичани гостуват на ЦСКА 1948, докато "смърфовете" приемат Царско село.

Антон Узунов
88 снимки

Отзивите след двубоя:

Филип Кръстев: Бяхме пренавити от желанието да спечелим​

Тунчев: Получихме голове във възможно най-лошите моменти​

Стоилов: Пет и половина от десет ми е оценката, можем повече

Наставникът на домакините Станимир Стоилов заложи на капитана Николай Михайлов на вратата, който записа рекорден за него 19-и мач за първенство с клуба в един сезон. В защитата оперираха Драган Михайлович, Сонко Сундберг , Хосе Кордоба и Цунами. Като дефанзивни халфове действаха Андриан Краев и Филип Кръстев, а пред тях бяха поставени 17-годишният Асен Митков, по крилата Уелтън и Марин Петков, а на върха на атаката бе Билал Бари.

Александър Тунчев пък заложи на Лукас Райдер на вратата, а Мартин Паскалев, Кристиан Гомес и Йосип Томашевич действаха в защита. Бирсент Карагарен, Парвиз Умарбаев, Петър Витанов и Александър Василев бяха в халфовата линия, докато Лукас Салинас оперираше зад Димитър Илиев и новият нападател Преслав Боруков.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата беше предшествана от минута мълчание в памет на Апостола на свободата Васил Левски.

Първият четвърт час игра мина равностойно, като и двата отбора опитата по няколко центрирания, които обаче не доведоха до удар към една от двете врати. Първият точен изстрел към една от вратите бе отправен от Цунами в 16-ата минута, който шутира опасно от сериозна дистанция, но вратарят Лукас Рейдър плонжира и изби.

Четири минути по-късно обаче "черно-белите" останаха с човек по-малко. Мартин Паскалев, който беше последен в защита, препъна откъсващия се сам срещу Рейдър Билал Бари, а съдията му вдигна директен червен картон. Първоначално Волен Чинков посочи бялата точка отсъдена дузпа, но след проверка със системата ВАР беше отсъден пряк свободен удар.

Свободният удар беше изпълнен от Марин Петков, топката се отби в стената от играчи на „смърфовете“ и попадна право в Андриан Краев, който без забавяне стреля от границата на панелтерията - 1:0.

След точно половин час игра обаче Локомотив успя да изравни резултата. Парвиз Умарбаев центрира от ъглов удар, където Хосе Кордоба увисна и изпусна влезлия преди минути Милош Петрович, който  засече с глава за 1:1.

Само минута по-късно Билал Бари получи чудесен пас отляво в наказателното поле от Сонко Сундберг, след което преодоля защитник на Локомотив и стреля от малък ъгъл към вратата, но топката се отби от страничната греда на Рейдър.

Левски обаче много бързо си върна преднината в резултата секунди след това, в 32-ата минута, "сините" разиграха отдясно, а Марин Петков намери Филип Кръстев, който стреля фронтално срещу вратата на Рейдър от дистанция и забоде топката в горния му ляв ъгъл за 2:1, след което трибуните на „Герена“ изригнаха.

В 39-ата минута Димитър Илиев засече с глава центриране от ъглов удар, но топката премина покрай лявата греда на Михайлов.

На почивката Димитър Костадинов беше пуснат на мястото на Асен Митков в състава на Левски.

В 64-ата минута "черно-белите" имаха отличен шанс да изравнят резултата. Бирсент Карагарен получи отдясно в наказателното поле, измъкна се от Цунами и стреля опасно към далечния ъгъл, но топката премина много близо до дясната греда на Михайлов.

Левски владееше повече топката в слеващите минути, но нови опасности липсваха.

В 81-ата минута Радослав Цонев намери Филип Кръстев, който проби в наказателното поле, топката бе отбита в ръката на играч на Локомотив, но дузпа не беше отсъдена. При повторенията се видя, че няма основание за 11-метров наказателен удар.

Минута преди края на редовното време "сините" удариха втора греда. Димитър Костадинов стреля пред наказателното поле, получи се рикошет в играч на гостите, след което топката се отби от напречната греда на Рейдър.

До края на двубоя Левски държеше контрола върху топката и тръгна с победа втория дял от шампионата.

FT | ЛЕВСКИ – ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ  2:1

1:0 Андриан Краев 22'

1:1 Милош Петрович 30'

2:1 Филип Кръстев 32'

Червен картон: Мартин Паскалев (Локомотив Пловдив) 20'