Отборът на ЦСКА се справи безпроблемно с гостуващия на стадион "Българска армия" тим на Черно море с резултат 2:0 в двубой от 19-ия кръг в efbet Лига. И двете попадения паднаха през първото полувреме. Мартин Дичев си отбеляза автогол в 20-ата и даде аванс на "червените", а Жорди Кайседо удвои преднината на домакините в 43-ата минута, с което оформи и крайния резултат.

Антон Узунов
65 снимки

"Червените" бяха господари на терена през целия двубой, а особено през първата част имаха още редица положения, с които да запишат още по-изразителен успех. През вторите 45 минути домакините намалиха оборотите, но продължиха да контролират развоя на двубоя. В края те можеха да стигнат и трети гол, но систамата ВАР отмени дузпа в тяхна полза. По този начин беше спряна серията на "моряците" от 11 поредни мача без загуба в първенството.

С тази победа ЦСКА се утвърди на второ място с актив от 36 точки, вече с четири повече от днешния си опонент, който остава на трета позиция. Столичани свалиха и разликата с лидера Лудогорец на шест точки, но шампионите играят мача си от кръга в понеделник срещу Пирин Благоевград. Това бе последен мач за варненци за календарната година, но за "червените" предстоят още два двубоя, които бяха отложени в течение на сезона. На 16.12 те гостуват на Арда, а четири дни по-късно приемат именно лидера Лудогорец.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

В първите десетина минути и двата тима действаха предпазливо под падащия над София сняг. „Червените“ бяха по-активния тим и опитваха атаки по фланговете, но ситуации липсваха.

Първото положение дойде в 13-ата минута, когато Жорди Кайседо изведе Яник Вилдсхут отляво в наказателното поле, нидерландецът опита да стреля към далечния ъгъл, но Иван Дюлгеров бързо скъси ъгъла и го блокира, а топката излезе в ъглов удар.

ЦСКА поведе в 20-ата минута след автогол. Кайседо се пребори добре за топката в половината на Черно море и подаде наляво за Вилсдхут, който центрира в наказателното поле, а там Йоан Баи засече на далечната греда. Иван Дюлгеров блокира удара, но Мартин Дичев имаше малшансът топката да се удари в него и да попадне във вратата му – 1:0.

В 26-ата минута домакините имаха нов шанс за попадение. Вилдсхут се оказа сам отляво, напредна в наказателното поле и стреля към далечния ъгъл, но Дюлгеров докосна леко топката и изби. Съдията обаче отсъди аут.

След точно половин час игра ЦСКА пропусна златна възможност за второ попадение. Вилдсхут изведе отлично с едно докосване зад защитата на Черно море Кайседо. Нападателят на „червените“ напредна на скорост, излезе сам срещу Дюлгеров и стреля от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри от дясната греда на гостите.

Домакините продължиха да доминират и в 35-ата минуха Хамза Чатакович стреля опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле, но топката премина над напречната греда на Дюлгеров.

В 43-ата минута Чатакович комбинира с Йоан Баи отдясно, който влезе в наказателното и центрира към точката за дузпа, където Кайседо отигра с глава и реализира – 2:0. Първоначално голът на еквадореца беше отменен заради засада, но след близо триминутно разглеждане на ситуацията със системата ВАР и попадението беше зачетено.

На почивката треньорът на "моряците" Илиан Илиев направи промяна. Той пусна в игра Родриго Вилела на мястото на Живко Атанасов, което подсказваше за офонзивните идеи на специалиста.

След началото на втората част, в период от около двадесет минути, и двата тима не направиха нищо запомнящо се, като ЦСКА контролираше спокойно темпото.

LAP.bg
32 снимки

Чак в 66-ата минута дойде и първият точен удар а гостите от Варна. Василев получи отдясно в наказателното поле и отправи хубав удар, който обаче беше отразен от Димитър Евтимов в корнер.

В 78-ата минута се стигна до спорна ситуация в наказателното поле на Черно море. Резервата Калоян Кръстев се откъсна към пеналтерията и бе съборен от Владко Дробаров. Първоначално реферът Никола Попов отсъди дузпа и Иван Турицов дори застана зад бялата точка. Ситуацията обаче беше прегледана от системата ВАР, която отмени наказателния удар.

До края на двубоя не се случи нищо по-интересно и ЦСКА записа комфортна победа след загубата от Рома с 2:3 в Лигата на конференциите през седмицата.

FT | ЦСКА – ЧЕРНО МОРЕ  2:0

1:0 Мартин Дичев (автогол) 20'

2:0 Жорди Кайседо 43'

Стартови състави на двата отбора:

ЦСКА (4-2-3-1): 25. Димитър Евтимов – 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей (к), 20. Карол Метс, 18. Брадли Мазику - 24. Карло Мухар ж.к., 3. Жеферсон Телес ж.к. - 7. Йоан Баи, 11. Хамза Чатакович, 30. Яник Вилдсхут - 9. Жорди Кайседо

Резерви: 1. Густаво Бусато (вр), 28. Пламен Гълъбов, 16. Асен Дончев, 15. Тибо Вион, 10. Георги Йомов, 14. Калоян Кръстев, 17. Бисмарк Чарлс

Старши треньор: Стойчо Младенов

ЧЕРНО МОРЕ (4-2-3-1): 25. Иван Дюлгеров -  6. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 32. Мартин Дичев - 27. Даниел Димов (к), 23. Пабло Гарсия - 17. Велислав Василев, 71. Васил Панайотов ж.к., 15. Леандро Андраде - 9. Евгений Сердюк ж.к.

Резерви: 22. Георги Георгиев (вр), 7. Родриго Вилела, 20. Жозе Гомеш, 41. Сами Ел Анаби, 4. Росен Стефанов, 14. Калин Георгиев, 18. Мартин Милушев