Националният отбор на България по баскетбол за мъже инкасира трета загуба в група F на квалификациите за световното първенство през 2019 година. В Хелзинки България отстъпи пред домакина Финландия със 70:75 (16:12, 14:28, 30:18, 10:17).

Както и в двубоя с Чехия в Ботевград преди два дни, така и днес българският тим показа амплитуди в играта. Голям проблем за българския отбор се оказа и стрелбата от тройката на Финландия, като домакините реализираха цели 14 пъти от далечно разстояние.

"Трикольорите" вкараха първия си кош в мача след повече от 3 минути игра, а в средата на първата четвърт Финландия водеше с 12:6. В последните 4:48 минути на откриващата четвърт обаче, домакините не успяха да вкарат нов кош и това позволи на българите да поведат с 16:12 след края на първата четвърт.

Във втората част Финландия бързо стопи преднината на гостуващия тим, а последното равенство бе фиксирано при 24:24. Последва серия от 16:4 точки в полза на домакините, а почивката дойде при аванс от цели 10 точки за финландците.

Второто полувреме започна с отлична серия от 7:0 точки за българския отбор, който се доближи само на 3 точки от съперника си при 37:40. Тройка на Дий Бост изведе селекцията на треньора Любомир Минчев напред в резултата при 45:44 точно 5:29 минути преди края на третата част. В тези минути българският тим показа много добра игра, за което помогна и активна преса на цяло игрище, с която тимът започна второто полувреме.

Последваха минути, в които двата тима играеха кош за кош, но тройка на Александър Везенков позволи на българския отбор да поведе с 59:56 само 33 секунди преди края на четвъртта.

Последната четвърт започна с точна стрелба от тройката на Шон Хъф за финландците и на Везенков за българите. Бърза контраатака, завършена от капитана Павел Маринов, даде преднина от 6 точки на България, но с тройка на Юхо Ненонен Финландия намали до 64:67.

Нова тройка на Везенков направи резултата 70:65 в полза на българския отбор 5:30 минути преди края, но до края играчите на Любомир Минчев не успяха да реализират нов кош.

В същото време Финландия отбеляза две тройки чрез Шон Хъф и Мико Койвисто и отново излезе напред в резултата за 71:70 точки. Кош на Джамар Уилсън направи резултата 73:70, а пропуски от тройката на Везенков, Дий Бост и Чавдар Костов предадоха инициативата в ръцете на домакините.

Все пак играчите на селекционера Любомир Минчев имаха един последен шанс 16 секунди преди края, когато финландците направиха 24 секунди в атака и това позволи да бъде взет таймаут. След него топката бе подадена към Станимир Маринов, но и неговият изстрел от далечна дистанция бе неточен.

Най-резултатен за българския отбор в мача бе Александър Везенков с 28 точки и 10 борби, а Александър Янев остана с 11 точки

За Финландия Джамар Уилсън отбеляза 21 точки, Мико Койвисто прибави 18, а Шон Хъф остана с 13.