Българският шампион Лукойл Академик допусна втора загуба в група Р на втората фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа. Състезателите водени от треньора Тони Дечев отстъпиха като гост на Вентспилс (Латвия) с 69:77 точки, въпреки че водеха с 15 точки разлика през втората част. "Студентите" обаче изиграха слаба трета част.

Лукойл е на второ място в класирането с четири точки, но по-късно тази вечер е срещата между Антверп Джайънтс (Белгия) и Нимбург (Чехия).

След оспорваната първа четвърт българските баскетболисти се представиха отлично във втората част и поведоха с 40:25 точки, а на почивката имаха аванс от 42:31. Домакините се представиха по-стабилно през второто полувреме. След подновяването на играта те направиха серия от 19:8 и изравниха 50:50 след тройка на Артис Ате.

Отборът на Вентспилс поведе с 60:55 преди последните 10 минути, в които започнаха със серия от 7 безответни точки за 67:55. След това играчите от Латвия продължиха да доминират и след 73:60 спокойно доиграха двубоя.

За Лукойл Академик най-резултатен беше Филип Барович с 23 точки и 6 борби. Димитър Димитров добави 10 точки. Артис Ате беше най-полезен за домакините с 18 точки, а 15 точки вкара Кристапс Яниченокс.

В следващия си мач от турнира Лукойл Академик е домакин на Антверп Джайънтс (Белгия) на 19-и януари от 18.30 часа.

Вентспилс (Латвия) - Лукойл Академик (София) - 77:69 (17:17, 14:25, 29:13, 17:14)
състав на Лукойл Академик: Желко Шакич 7, Павлин Иванов 5, Филип Барович 23, Донъл Тейлър 3, Асен Великов 8 (Бранислав Ратковица 9, Филип Виденов 2, Николай Колев 0, Крис Минков 2, Николай Грозев 0, Димитър Димитров 10) /БТА