Отборите на Полша, Аржентина, Сърбия и Испания се класираха предсрочно за четвъртфиналите на световното първенство по баскетбол за мъже в Китай.

В среща от група J на втората групова фаза Испания постигна драматична победа с 67:60 над Италия, с което осигури билети на себе си и Сърбия за директните елиминации. По-рано днес сърбите разгромиха Пуерто Рико с 90:47.

Победата бе четвърта за испанците на шампионата, като те и западните ни съседи все още не познават вкуса на поражението. Двата тима ще определят победителя в потока в неделя в директен мач помежду си.
Испания обаче не стигна никак лесно до успеха срещу "адзурите".

Двубоят вървеше кош за кош през цялото време, а Италия виждаше победата 4:20 минути преди края, когато Данило Галинари вкара тройка за 56:52. Последва таймаут за иберийците, които след него показаха желязна игра в защита и недопуснаха нито един кош в следващите 4 минути, което им позволи да обърнат мача със серия от 10:0 точки.

Най-резултатен за Испания в срещата бе Хуанчо Ернангомес с 16 точки, а 15 вкара Рики Рубио. За Италия Галинари завърши с 15 точки, докато 12 вкара Луиджи Датоме.

Далеч по-малко драма имаше в късния мач от група I, в който Аржентина победи Венецуела с 87:67. По този начин "гаучосите" записаха четвърти пореден успех и заедно с тима на Полша, който по-рано през деня победи Русия със 79:74, продължават към следващия етап.

Габриел Дек реализира 25 точки за успеха на Аржентина, докато ветеранът Луис Скола прибави още 15. За Венецуела Майкъл Карера реализира 19 точки.

В двубоите за разпределение на местата от 17-о до 32-ро домакинът Китай спечели със 77:73 срещу Република Корея, а Тунис надигра Филипините след 86:67. По-рано Итан спечели със 71:62 над Ангола, а Нигерия победи Кот д'Ивоар с 83:66.