Отборът на Спартак Плевен победи Ямбол с 84:82 (29:21, 15:22, 18:22, 22:17) като домакин в зала „Балканстрой“ в отложен мач от 16-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Успехът бе осми за плевенчани от началото на сезона и първо под ръководството на старши треньора Любомир Минчев, а Спартак се изкачи на четвърто място във временното класиране. Тимът на Ямбол допусна десета загуба от 15 изиграни срещи в НБЛ.

Домакините поведоха с 15 точки по-малко от 8 минути след началото на мача при 27:12, но Ямбол навакса част от изоставането си и авансът на Спартак след първата част бе 29:21. До почивката баскетболистите на Спартак Плевен останаха водещи в резултата в по-голямата част от времето, но две минути и половина преди края първото полувреме гостите изравниха при 39:39. След 20 минути игра домакините водеха с точка – 44:43.

През второто полувреме двубоят бе много оспорван и премина през няколко смени на водачеството, а преди последната четвърт баскетболистите на Ямбол имаха преднина от 3 точки – 65:62. При оставащи 29 секунди в мача Иван Лилов реализира тройка за гостите и намали на 82:73, а 18 секунди преди края Ивко Ивков вкара един наказателен удар за Спартак и оформи финалното 84:82.

Плевенчани имаха превъзходство в борбата под кошовете и стреляха по-добре от средна дистанция.

Цветомир Чернокожев и Ивко Ивков отбелязаха по 16 точки за Спартак Плевен, като вторият добави 8 борби и 4 асистенции.

За Ямбол по 25 точки реализираха Иван Лилов и Трей Сампсън, който овладя и 7 борби.

В следващия 18-и кръг от НБЛ за състава на Ямбол предстои гостуване на Балкан на 28 януари в Ботевград, а Спартак Плевен приема тима на Шумен на 30 януари.

Автор: Кремена Младенова/БТА