Балкан стартира успешно новата година. В първия си мач за 2020 година ботевградчани се наложиха над Академик Бултекс 99 с 83:64 като домакин. Още от самото начало тимът поведе и пое инициативата.

Най-сериозното предимство на "зелените" бе при стрелбата от игра, докато пловдивчани не изпълниха нито един наказателен удар през целия мач. В този двубой гостите бяха водени от Йордан Янков заради наказанието на Асен Николов, който бе в залата като зрител.

За шампионите дебют направи 15-годишният Илиян Пищиков. Победата бе 13-а за Балкан, който има и едно поражение.

Домакините стартираха срещата със серия от 9:0. На няколко пъти Академик сваляше разликата на 4 точки, но след първата четвърт "зелените" бяха напред с 29:17.

Балкан продължи да доминира и по време на втората част. Много бързо тимът се откъсна с 39:19. Баскетболистите на Йовица Арсич поддържаха двуцифрен аванс, но след седем поредни точки, Академик намали изоставането си на 28:41.

След паузата шампионите отново взеха инициативата. Преднината им достигна 26 точки през третия период, а след края му те водеха с 69:47. Въпреки това, гостите не се отказаха и седем минути преди сирената скъсиха дистанцията само на 12 точки. Балкан обаче не допусна интригата да се върне и след силни финални минути спечели убедително.

Най-резултатен за победителите бе Дешон Найт с 22 точки. За Академик Бултекс Васил Бачев завърши с 18 точки.

В следващия кръг Балкан гостува на Берое, а пловдивчани ще домакинстват на Рилски Спортист.