Полша продължава на 1/4-финалите на Евро`2011. Европейските шампиони бяха близо до отпадане от един от домакините на шампионата, но стигнаха до успех с 3:1 гейма. Играчите на Андреа Анастази този път играха.

Заради това настъпи пълна промяна в програмата на турнира. Така 1/4-финалът между България и Русия ще бъде в четвъртък от 19:00 часа българско време в Карлов Вари, а не както бе обявено по-рано днес, че ще е от 16 часа.

Чешките домакини бяха казали на родния щаб, че ще играем от 16:00, но след като тимът им отпадна след 1:3 от европейските шампиони, решиха като по-интересен да преместят нашия двубой за късен - т.е. от 19:00 часа.

Буквално 1 минута след края на Полша - Чехия човек от организационния щаб съобщи на директора на националния отбор на България Николай Николов, че 1/4-финалите утре се обръщат и така Словакия - Полша ще бъде от 16:00 часа, а България - Русия от 19:00.

Първият гейм започна с домакинско надмощие (7:3, 8:5) до изравняването при 14:14. След това Полша обърна, около двадесета точка бе равностойна играта, но чехите сгрешиха и така позволиха от 21:21 да се стигне до 21:24 и крайното 23:25.

В спортно облекло Анастази добре напътства как европървенците да дръпнат с 5:3, но избраниците на костюмирания Ян Свобода успяха да постигнат обрат - 7:6, 8:7, 14:12, 16:15. За кратко Курек и компания дръпнаха (18:19, 19:21), но бяха догонени с ас на Тихачек, Стокър пусна за 24:22 и с нов ас на Тихачек Чехия изравни с 25:22 за 1:1

Сините чехи започнаха добре третата част - 8:4, 12:8, 16:10 и 18:12, но тогава започна полския обрат. След 20:14, 21:18 и 22:20, с ас на Кубяк резултатът стана 22:21, блокада на Моздзонек изравни (22:22). Курек сгреши за 23:23, а Конечни излъга за 24:23. Курек обаче се реваншира - 24:24, а след това при инфарктно разиграване Барош престъпи и първият рефер Азис от Турция отсъди в полза на домакините - 25:24. Отново Моздзонек помогна на Полша (25:25). Зрителите в залата в Карлови Вари бяха щастливци да наблюдават следващите уникални разигравания, спасявания и техника. Курек сервира в аут давайки гейм-бол на Чехия (26:25), но пак Моздзонек изравни, ни пък сгреши началния си удар. Новаковски не успя да прехвърли мрежата при така за 28:28.

Чекмедже (сервис, при който топката докосва филето на мрежата и пака директно в противниковото поле) на Платеник върна надеждите на чехите, но Курек през центъра бе безпогрешен за 29:29. Блок на Новаковски изведе Полша до гейм-бол, след който веднага поляците затвориха частта с 29:31 и така поведоха в геймовете.

Изгубили ентусиазма си домакините не успяха да се закачат в началото на четвъртата част (2:5, 12:16). Не успяха въпреки че се опитаха и до края – 14:20. Ас на Кубяк изведе Полша до 17:23, а грешен сервис на Конечни пък им подари мач-бол 18:24. От първи опит Полша взе мача – с 3:0 гейма – 25:23, 22:25, 31:29, 25:18 и така утре ще играе на ¼-финал със Словакия, от която театрално загуби в Прага с 3:1.