Водачът в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) спечели за рекорден шести път Откритото първенство на Австралия по тенис. Джокович защити титлата си в Мелбърн след успех над втория в схемата Анди Мъри (Великобритания) с 6:1, 7:5, 7:6(3) след 2:53 часа игра в повторение на миналогодишния финал.

28-годишният сърбин стартира устремно. Той отрази точка за пробив в първия гейм, но след това доминираше тотално и дръпна с 5:0 по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част Джокович проби за 4:3, но Мъри веднага успя да изравни. При 5:5 британецът пропиля аванс от 40:0 и допусна пробив, от което съперникът му се възползва, за да удвои аванса си в резултата. Сърбинът продължи серията си на пет поредни гейма, за да дръпне с 2:0 в третия сет. Мъри даде всичко от себе си и изравни за 3:3, след което се стигна до тайбрек. В него Джокович поведе с 3:0 точки, след което взе още три от следващите четири разигравания и това се оказа решаващо.

Мъри пласира 12 аса и общо 40 печеливши удара, но и допусна 65 непредизвикани грешки, с 24 повече от съперника. Така британецът загуби за пети път мача за титлата в Мелбърн след 2010, 2011, 2013 и 2015 година.

Четири от пораженията за шотландеца са именно от Джокович през 2011, 2013, 2015 и днес. Белградчанинът триумфира в Мелбърн за първи път през 2008 година, а взе трофея и през 2012 година, като все още няма загуба на финал на Откритото първенство на Австралия.

С успеха сърбинът се изравни с Род Лейвър и Бьорн Борг с по 11 титли от Големия шлем и с Рой Емерсън, който досега беше едноличен рекордьор с шест трофея в Мелбърн.