Българският шампион Лукойл Академик постигна важна победа като гост на БК Калев (Естония) със 78:75 точки в среща от петия кръг в група Н на европейския клубен турнир по баскетбол за мъже за Купата на ФИБА Европа. Състезателите на треньора Тони Дечев стигнаха до успеха с тройка две секунди преди сирената на Павлин Иванов.

След успеха "студентите" излязоха начело в класирането с 8 точки. Другата среща между Енисей Красноярск (Русия) и Макаби Ришон (Израел) е утре. В последния си мач от групата Лукойл Академик гостува на Макаби Ришон на 2-и декември.

Лукойл Академик постигна трети пореден успех и запази шансове да продължи напред в турнира.  Домакините поведоха в началото на мача, но след тройка на Павлин Иванов "студентите" направиха обрат 27:26 1:20 минути преди края.

Във втората част българите записаха аванс от 35:30, но естонците направиха серия от 6:0 за 36:35. Резултатът на почивката беше 43:39 за Калев. След серия 11:0 в средата на третата част домакините поведоха с 11 точки при 61:49, но шампионите постепенно намалиха пасива си. С тройка на Филип Виденов "студентите" изравниха 73:73 3:35 минути преди края, а с нова тройка Павлин Иванов донесе успеха на българския тим.

Най-резултатен за Лукойл Академик беше Павлин Иванов с 23 точки. Желко Шакич добави 14 точки и 7 борби, а с 13 точки и 7 борби завърши Филип Барович. Бранислав Ратковица реализира 10 точки. За Калев с по 13 точки се отличиха Стен Сток и Грегор Арбет.

Голям си !!! Браво

Posted by Ivan Lilov on Tuesday, November 24, 2015

БК Калев (Естония) - Лукойл Академик (България) - 75:78 (28:29, 15:10, 20:18, 21:21)
състав на Лукойл Академик: Филип Виденов 7, Филип Барович 13, Чад Тимбърлейк 0, Желко Шакич 14, Бранислав Ратковица 10 (Павлин Иванов 23, Асен Великов 5, Тенчо Банев 0, Димитър Димитров 6, Николай Грозев 0)