Българският национален отбор по волейбол отстъпи в много тежък мач срещу Полша с 1:3 гейма (20:25, 28:26, 23:25, 23:25) на полуфинала на Световното първенство в Япония и ще играе за бронзовите медали срещу Сърбия и Черна гора.

Това е втори пореден загубен полуфинал за българите, които претърпяха крах и на Световната лига в Москва през август, когато паднаха от Франция.

Ключов за двубоя в Токио се оказа третият гейм, когато българите имаха аванс от 23:21, но позволиха на поляците да се наложат с 25:23.

Поляците по-бързо се отърсиха от напрежението на срещата и поведоха след 25:20. След това обаче Боян Йорданов направи патентованото си блестящо влизане от резервната скамейка и България измъкна втората част с 28:26.

Неуспехът в третия гейм изнерви състезателите на Мартин Стоев и те не успяха да покажат максимума от възможностите си в четвъртия гейм, допуснаха много индивидуални грешки, с което загубиха и мача.

Българите допуснаха 13 грешки от сервис, а и блокадата не беше на обичайното си високо ниво. За сметка на това поляците успяха да притъпят остротата на българското нападение.

Отново Владимир Николов беше разгадан в атака и записа едва пет точки за два гейма. Боян Йорданов се включи отлично с 21 точки, но този път те не се оказаха достатъчни.

Поляците натрупаха самочувствие и започнаха да рискуват сервиса си, което им донесе успех. Българското посрещане не успя да се справи с бомбените начални удари и Жеков беше доста затруднен.

Преди 20 години българският отбор се класира за полуфинал във Франция, но остана трети, а в Световната лига пак попаднахме два пъти поред във финалната четворка и останахме четвърти.

Едва с две години практика като треньор Мартин Стоев класира тима в полуфинал на световно.