България загуби с 0:3 (23:25, 21:25, 21:25) от Русия във втория ни двубой от финалите на Световната лига в Катовице и значително намали шансовете си за класиране на полуфинал.

Сборная поведе с 4:1 в началото на гейма и със силна игра на блокада натрупа преднина от 19:11 Нашите намалиха до 14:19 след добра игра на капитана Пламен Константинов и Матей Казийски. Боян Йорданов и Иван Зарев замениха Андрей Жеков и Владимир Николов за да се стигне до 19:22 в полза на Русия. Друга резерва – Тодор Алексиев намали до 23:24, но Сборная успя да спечели следващата точка, а и гейма с 25:23.

Заради доброто включване на Боян Йорданов в края на първия гейм, Мартин Стоев залага на него и въввтория. Русия поведе с 5:3, а Николай Николов замени Красимир Гайдарски. Нашите успяха да обърнат до 8:7 на първото техническо прекъсване, но Сборная поведе с 11:9 и с 16:13 при втората техническа пауза.

Русия поведе с 21:17. Стоев взе прекъсване, след което българите намалиха до 21:22 с добър сервис на Ники Николов и силни атаки на Казийски. Центърът на Лукойл сгреши следващия начален удар. За руснаците на сервис влезе Остапенко и с два последователни аса затвори спечели гейма за Сборная с 25:21.

Третият гейм вървеше точка за точка до 4:4, след което Русия поведе с 8:4. Съперникът запази преднината си до 14:10, когато Полтавский с два аса направи 16:10. Мартин Стоев замени капитана Пламен Константинов с Методи Ананиев при резултат 20:15.

България успя да намали преднината на Русия на три точки при 18:21, но в крайна сметка загуби гейма с 21:25 и мача с 0:3 гейма.

Най-резултатен за нашите е Матей Казийски с 13 точки, Боян Йорданов има 11, а Пламен Константинов 10. Блокадата ни бе отчайваща, успявайки да спре само две противникови атаки за целия мач. За Русия Семьон Полтавски реализира 14 точки, а Александър Корнеев добави 10.

Дали ще се класираме на полуфинала зависи единствено от изхода на двубоя Русия – Бразилия. За да продължим напред трябва да заемем някое от първите две места в групата.

Състави:

България: 2. Цветанов, 3. Жеков, 5. Гайдарски, 6. Казийски, 11. Николов, 17. Константинов, 13. Салпаров – либеро (4. Йорданов, 7. Николов, 9. Ананиев, 15. Алексиев, 18. Зарев)

Русия: 9. Хамутцких, 2. Полтавский, 1. Корнеев, 8. Бережко, 18. Кулешов, 7. Казаков, 16. Вербов – либеро (5. Абрамов, 13. Остапенко)