Взехме реванш от Полша! Волейболните ни национали записаха първа победа над тима на Раул Лозано от 730 днинасам. България стигна до драматичен успех с 3:2 гейма (25:20, 16:25, 26:24, 21:25, 15:13) в предпоследния си мач на Европейското първенство в Русия.

Пред 3500 зрители в зала „Олимпийска” в Москва, националите ни прекъснаха черната си серия от седем поредни загуби, след като нямахме победа от квалификациите за Световното първенство през 2005 година.

При отпътуването за Евро 2007 капитанът Пламен Константинов си пожела и това – реванш срещу Полша за всичките поражения, които ни нанесоха и той да бъде именно на шампионата на планетата.

Успехът не дойде лесно, в мач вече без особено значение, поради липсата на възможност за класиране на полуфинал.

Като титуляр Мартин Стоев пусна като диагонал Костадин Стойков, оставяйки като резерви Боян Йорданов и Данаил Милушев.

Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Николай Николов, Матей Казийски, Пламен Константинов и либерото Теодор Салпаров бяха останалите, които стартираха в мача.

Началото бе равностойно, играта се движеше точка за точка, като на първо техническо прекъсване имахме аванс от 1 точка – 8:7, а при второто от две – 16:14, разпределителят ни Жеков направи отлична единична блокада и за първи път поведохме с 3 точки – 17:14. Волейболистите ни не допуснаха да бъдат догонени и затвориха гейма при 25:20.

Втората част започна катастрофално за тимът ни, тъй като Полша поведе с 9:1. Стоев се опита да промени нещо и смени разпределителите Жеков и Станев, но това не доведе до обрат, последва и втора смяна - извади Стойков и пусна Боян Йорданов, но съперникът продължи да води и стигна до аванс от 11 точки при 16:5. Световните вицешампиони си взеха безпроблемно частта с 25:16 и изравниха за 1:1 гейма.

Боян Йорданов остана в състава и при началото на следващия гейм, като веднага след първото техническо прекъсване при 8:6 за България реализира първия ас в мача. Националите ни стояха добре на полето, като за поред път най-голямо себераздаване и хъс за победа показа капитанът ни Пламен Констатинов. Гибона преживяваше всяка топка, ядосваше се при всяка грешка.
Постепенно дръпнахме отново с повече от 4 точки, а при второто техническо прекъсване с пет – 16:11. Раул Лозано предприе две смени, играчите му изостриха атаките си и стигнаха до равенство 16:16.

Нашите не позволиха на противника да поведе и отново бяхме отборът с преднина, макар и само от точка или две. Методи Ананиев влезе за кратко като смяна. Новите изравнявания дойдоха при 22:22, 23:23, изпуснахме геймбол, 24:24, но издържахме, успяхме и взехме частта с 26:24, а с това поведохме с 2:1 гейма.

Подобен да втория бе и четвъртият гейм, в който националите ни се отпуснаха, допуснаха грешки от начален удар и въпреки равностойното начало, Полша ни поведе с 5 точки (15:20) и с 6 (18:22), продължи да реализира, с което леко си взе гейма с 25:21 и изравни за 2:2 гейма.

Решителният тайбрек започна нервно, но равностойно по отношение на играта. Прекъсването и смяната на игралните полета бе при преднина за дружина полска от 8:6. Осъзнавайки шанса си за първа победа от две години и желанието да дозакопаят в класирането противника, националите се съживиха, като основният фактор бе Гибона с уникалните си лидерски качества. Националите ни обърнаха резултата и взеха победата с 3:2 гейма след 15:13 точки за 114 минути.

Най-резултатен за победителите бе Пламен Константинов с 21 точки (2 аса), Матей Казийски добави 17 (1 ас), Николай Николов записа 14 (1 ас), Боян Йорданов 11 точки (1 ас). За поляците най-много точки реализира Прийгел – 18, Винярски – 14.

Константинов освен като победител, като най-резултатен за България излезе от мача и с отлична статистика за посрещането си.

По време на мача млада рускиня предизвика вниманието на всички, като без капка свян накърми бебето си на трибуната.

Българските волейболисти очакват последния си мач на Евро 2007 утре от 14 часа срещу Белгия, а в петък се прибират в София.