Националният отбор на България по волейбол за жени направи успешна крачка в световното Гран при в Самоков, след като се наложи трудно с 3:2 (25:18, 23:25, 21:25, 25:22, 15:12) гейма над Хърватия.

Българките бяха изключително ефективни в началните минути на мача и заключиха първата част при 25:18, но във втората заработи перфектната блокада на хърватките и те изравниха мача. Динка Кулич и Николина Йелич направиха общо девет блокади в мача, като Кулич заби и 17 топки в полето на българките. Други 17 добави Сена Йогуница, но дори и това не беше достатъчно за гостенките.

Хърватия поведе с 2:1 гейма, но България изравни след труден четвърти гейм и предстоеше тайбрек. Десислава Николова даде първа аванс на българките при 3:2, а Ева Янева покачи преднината на две точки малко по-късно в мача. Мира Тодорова отбеляза за 8:5, а именно тази разлика от три пункта беше запазена до края на мача за окончателния триумф на българския национален отбор.

Янева завърши мача с 19 точки, докато Мира Тодорова и Юлия Стоянова добавиха по още 15. Янева записа и четири аса, а всичко това беше в основата на българския успех.

Срещи от първия кръг от група М на световното Гран При (втора дивизия) по волейбол за жени в Самоков:

Пуерто Рико - Чехия 3:2 (25:20, 25:22, 19:25, 13:25, 18:16)
България - Хърватия 3:2 (25:18, 23:25, 21:25, 25:22, 15:12) /БТА