Българският национален отбор по волейбол победи Португалия с 3:0 (25:22, 25:16, 26:24) гейма в квалификационна среща за Световното първенство. Двубоят се проведе във Варна, а по-късно днес играят тимовете на Чехия и Холандия. Пред погледа на президента Георги Първанов и шефа на Европейската волейболна конфедерация Андре Майер България направи първа успешна крачка към финалите на Мондиала следващата година в Италия.

Наставникът на националния ни отбор Силвано Пранди започна срещата с Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев и либеро Владислав Иванов.

Гостите започнаха по-добре срещата и успяха да поведат с две точки в резултата. Домакините обаче успяха да изравнят резултата при 7:7, а при първото техническо прекъсване изоставаха с 1 точка. Последваха пет изравнявания в резултата, последното при 12 равни, след което България поведе и при второто техническо прекъсване с 16:14. До края на гейма националите ни поддържаха аванс от 2 точки и логично спечелиха първата част с 25:22.

Домакините започнаха много по-убедително втория гейм и след само едно изравняване поведоха в резултата. С отличен сервис националите затрудняваха максимално посрещането на Португалия и успяха да натрупат аванс, който при първото техническо прекъсване бе 5 точки - 8:3. Домакините увеличаваха постепенно преднината си, която достигна 7 точки при 14:7. При второто техническо прекъсване България водеше с 16:8. В края на частта Пранди пусна в игра Валентин Братоев и Цветан Соколов. До края на гейма волейболистите ни бяха безапелационни и затвориха гейма с 25:16.

Третият гейм започна оспорвано и след две изравнявания България поведе с 4:2. Последва нови две изравнявания, след което предимство имаха гостите, които поведоха със 7:5. Домакините изравниха пи 7 рани, а при първото техническо прекъсване водеха

с 1 точка. Последваха отново три изравнявания, след което след два чудесно изпълнени сервиса португалците поведоха с 13:11. България обаче изравни при 13 равни, а при второто техническо прекъсване водеше с 16:14. В края на гейма в игра се появи и Красимир Гайдарски. Домакините успяваха да поддържат аванс от 2 точки, но гостите изравниха при 23:23, но в крайна сметка България взе гейма с 26:24, с което затвори и мача.

Утре националите ни играят с Чехия. Вторият мач за днешния ден е между Чехия и Холандия.

За Световното първенство в Италия следващата година се класират отборите, заели първите две места в класирането.