България победи с чистото 3:0 (25:22, 25:22, 25:21) гейма Италия и това запази шансовете ни за класиране на полуфиналите на Световната лига в Гданск до изиграването на късния мач между домакините от Полша и Аржентина. В него обаче поляците, не и без съдийска помощ, спечелиха измъчено с 3:2 и ще играят на полуфиналите за наша сметка, след като ни изпревариха в битката за 2-ото място, въпреки че и двата тима имаме по 4 точки, но домакините имат 2 победи, а ние само 1.

В днешния мач Радо Стойчев пусна като титуляр доскоро лекувалия травма Владо Николов, който се появи на терена вместо Цветан Соколов.

Първата точка в мача бе за България след атака в аут по правата на Ласко, но веднага след това направихме и втора. Виктор Йосифов се отличи на мрежата за 4:1 и 5:2. след това Ласко бе точен, но Бирарели сгреши от сервис да 6:3. Владимир Николов и Тодор Алексиев спечелиха първото техническо прекъсване при 8:4. Посрещачът ни пак се разписа докато поляците по трибуните скандираха „Един, два, шест, булгарии!”.

Адзурите, водени от Мауро Беруто обаче, натиснаха и изравниха при 9:9, а Бути сгреши сервиса и пак излязохме водачи в резултата -10:9, същото упражнение направи и Травица – 11:10. Лашко изравни, пращайки топката между ръцете на наш блокировач. Зайцев постигна два аса и така Италия ни поведе (11:13), че дори и с четири точки – 11:14. Вече на полето и с Пенчев, Казийски взе точка – 13:14. Николов изравни за 14:14 и 15:15, но Бути бе точен през центъра и на второто техническо прекъсване отстъпвахме с 15:16 точки.

Виктор Йосифов взе нова точка за 16:17, но след това Савани бе успешен (16:18). Теодор Тодоров получи добра топка от Жеков, Зайчев атакува в аут за 18:18. Теодор Тодоровизравни за 20:20, Георги Братоев влезе за сервис, а Матей си спечели блок-аут, за да поведем с 21:20,веднага след коетоБеруто взе почивка. Йосифов направи блокада за 22:20, Дела Лунга сервира в аут за 23:21. Виктор Йосифов ни помогна за първия геймбол при 24:21, не успяхме да затворим частта от първи опит, но след атака в аут на Италия поведохме с 1:0 гейма и 25:22.

Йосифов спечели първата точка на нас във втория гейм, но Жеков сервира в аут (1:1). Оставяйки с титулярите на полето, българите започнаха повече от убедително като Владо Николов бе отличен със силовата си атака, а Казийски със сервис отнад 100 километра вчас, така поведохме с 5:1, 6:2 и7:3. Теодор Тодоров взе следващото разиграване и при първото техническо прекъсване поведохме с 8:3.

С отлична игра, желание, отборен дух и стръв волейболистите ни продължиха да показват успешна игра. Теодор Тодоров направи трета поредна точка за 9:3, Савани сгреши от начален удар за 10:4. Казийски заслужи яката българска прегръдка след успешна атака по правата за 11:5. Зайцев направи блокада и след това атака за 11:9, което накара Стойчев да вземе почивка. И пак Зайцев се разписа за 11:10, но Казийски си взе блок-аут за 12:10. И пак Зайцев изравни след ас – 12:12, стопявайки аванса ни от 6 на 0 точки, но и той сгреши от сервис за 13:12. Тодор Алексиев ни върна авансът от 3 точки (15:12), Пенчев замени Казийски, след което супермайсторски Владо Николов просто пусна в италианското поле за 16:13.

Ласко с ас изравни за 16:16, последва равностойна игра между българи и италианци, а Матей успя да се разпише и да спре сервиса на Зайцев да 20:19, а Жеков направи ас за 21:19. Жълт картон извади реферът, но не го вдигна на адзурите. „Булгариа, Булгариа” скандираха феновете от Полша в залата, след като реферът отсъди правилно в наша полза, въпреки новите протести на противниците за 22:20. Италианците сгрешиха и ни изведоха до 23:21. Бяхме добри на мрежата за гейм-бол при 24:21, след което обаче Йосифов сгреши от сервис (24:22) след това Ласко прати топката в мрежата и така поведохме с 2:0 гейма отново след 25:22.

Първата точка в частта бе за противниците ни след атака по диагонала на Ласко, но Травица сгреши от сервис за 1:1. Виктор Йосифов си заслужи поздрав от Радо Стойчев след блокада за 2:1. След няколко равенства, Казийски ни изведе за 4:3, а с тройна блокада и за 5:3. Тодор Алексиев се разписа за 6:4, но след това на два пъти бе спрян от италианската блокада и само грешка на Савани от сервис ни позволи за по-сериозен обрат на противника 7:7. Тодор Алексиев си върна и с блокада взе следващото разиграване, с което на първо техническо прекъсване водехме с 8:7.

С най-силното ни оръжие – блокадата, която я нямаше при мача ни с Аржентина, бяхме по-печеливши. Жеков направи блок за 9:8, а Теодор Тодоров за 11:9. Малшанс имаше Владислав Иванов, който докосна топката преди да се фиксира блок-аут за Италия, но Казийски ни запази аванса при 13:11. Тодор Алексиев по диагонала бе безпощаден за 15:14, но Бути изравни – 15:15. Второто техническо прекъсване бе за България след грешка на адзурите от сервис – 16:15.

Капитанът Николов по капитански с майсторство изигра италианската блокада , след което заби и ас за 18:15 и Беруто взе почивка, в която 11 хиляди поляци в Ерго Арена запълниха със викове за България. В крайна сметка българите успяха да спечелят и третата част с 25:21 точки, с което съумяха засега да запазят надеждата ни за полуфиналите живи.

На трибуните имаше по-сериозно българско присъствие и трибагреници, поляците също ще викаха за нашите, защото родна победа запазва и техните шансове за място в Топ 4. Полякините дори са си изрисували български трикольори на гърдите.

Срещи от третия кръг в група "Е" от финалната фаза на Световната лига по волейбол:

Италия - България - 0:3 (22:25, 22:25, 21:25)
Полша - Аржентина - 3:2