България записа втора поредна загуба с 1:3 гейма от Куба в Хавана. Нашите не играха по най-добрия начин, но и противникът бе така силен и стабилен на сервис и посрещане както снощи. Пред пълните трибуни след месец работа заедно, националите ни показаха амбиция и желание за бъдещи резултати, които ще дойдат след още работа.

След доброто си включване като резерва вчера като титуляр излезе Светозар Иванов. Пранди заложи на : Андрей Жеков, Христо Цветанов, Светозар Иванов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. По късно в игра се появиха Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Теодор Богданов, Цветан Соколов, Георги Братоев.

Куба започна без промени в стартовата шестица на старши треньора Самуел Блекууд: Леон, Леал, Камейо, Сепеда, Симон – капитан, Карменате Диас и либерото Густаво.

Както и снощи, така и тази вечер в 20:49 часа българското време първата точка бе на Владо Николов, след това последва отлична тройна родна блокада. Първата точка за противника дойде след като Сепеда направи каска на Алексиев, но той заедно с Светозар Иванов и Владимир Николов си върнаха след блок – 3:1. през центъра Леал атакува в аут и така нашите поведоха с три точки – 4:1. капитана на Куба Симон обаче реализира първата истинска атака. Владо Николов вдигна победно ръце след като Леон изпълни силен сервис, Салпаров трудно посрещна, а диагоналът ни излъга двама противници с леко пускане. Стигна се до равенство 5:5, след което пак ние веднага излязохме напред в резултата, но Алексиев изпълни сервис в аут и това бе второ изравняване – 6:6. За първи път бяхме догонващи след неочаквана изява на Леал на мрежата, а след това Сепеда постигна ас – 8:6 и дойде първото техническо прекъсване. Добрата серия от силен сервис на Сепеда продължи, а Леал продължи печелившата кубинска серия – 9:6. Същият най-накрая сервира в мрежата, а след това Светозар Иванов записа осмата точка за България в мача. Изключително скоростно и силно атакува по диагонала Леал и не стигнахме до изравняване в две поредни разигравания – 8:11. Този развой накара Пранди да вземе прекъсване. Най-добър реализатор за нашите продължи да бъде Николов – 10:11. последва най-дългото разиграване, атаки и отразяване от двете страни. Алексиев не успя да посрещне поредна атака на Леал, но Пранди поздрави всички за играта. Матей Казийски пак бе спрян и то с единична блокада след атака през центъра, а зелените в този мач българи губеха на второто техническо прекъсване с 12:16 точки срещу „бяло-червените” кубинци. Атака извън полето на Алексиев накара Пранди да го извади и на негова място да пусне Методи Ананиев. Допуснахме грешка от сервис при 13:18, а Матей не прехвърли мрежата - 13:20. успяхме малко да стопим пасива си 16:20 и 18:22, но за обрат вече бе късно, в игра за Куба влезе Оделвис при 18:23, а след наша точка Светозар Иванов даде място на Цветан Солов за изпълнение на сервис, Леон обаче реализира замисъла си и така сте стигна до първи гейм-бол – 19:24, а Леал затвори частта при 19:25.

Пранди остави в шестицата Ананиев и през втория гейм, като първата точка в него бе дело на 15-годишния Леон, а втората на капитана Симон. В актива на нашите Матей се разписа за 1:2 след мощна атака през центъра. Същото упражнение обаче повтори Леон – 1:3. продължихме да правим повече грешки, като Владо не прехвърли мрежата от сервис – 2:4. Казийски изравни за 4:4 след добра блокада на Сепеда. Ананиев обаче не изпълни начален удар добре и така пак кубинците имаха предимство. Казийски пак изравни – 5:5. За първи път от началните минути на мача България поведе – 6:5 след куриозна неуспешна атака на домакините, но след това съдията не зачете точка на Казийски, която щеше да ни даде аванс от две. Реферът дори привика капитана Жеков, след като нашите протестираха за това решение (6:6). На прекъсването точка повече имахме ние, след атака на Казийски – 8:7. Вицешампионът на Италия и първенец в Шампионската лига реализира ас за 9:7, след което Ананиев надигра кубинската блокада. Нова точка директно от сервис постигна Матей – 11:7, кубинците нарушиха ритъма си на игра и сгрешиха – 12:7 за България. В игра се появи при бурни аплодисменти Михаел Бослуева Санчес, но първите му секунди на полето не бяха добри – мощен Матей през центъра за 13:8. Владо леко пусна и просна кубинците за 14:9. Леал направи успешен блок за 14:11 и Професора поиска прекъсване. Влезлият Санчес даде стимул на Куба, набързо реализира за 15:13, докато публика го поздравяваше с прякора му „ruso ” (светъл) 15:13, Матей обаче не позволи нови точки за противника, разписа се и така на второто техническо прекъсване поведохме с 16:13. Гайдарски замени Светозар Иванов при центровете. Запазихме аванса си от три точки благодарение на Матей – 17:14. ас на Камейо обаче наруши ритъма ни – 17:16. Пак Матей запази статуквото – 18:16. Гайдарски също се разписа, а двете български агитки на трибуните се чуха с възгласи „Хайде, наш’те”. Ананиев постигна 20-та бг точка при 17 за Куба. Емоционално бе посрещната и успешната ни защита и атака при продължително и атрактивно разиграване, което ни донесе аванс от 4 точки – 21:17. Пореден ас бе в сметката на домакините – дело на Леон 21:19, след което италианският ни наставник взе прекъсване. Николов продължи успешните си атака – 22:19. Въпреки страшно силния кубински сервис удържахме за 23:21, Доминико Оделвис пак влезе в игра. Гейм-бол за България донесе Матей Казийски - 24:21, Санчес обаче с мощна атака направи 24:22, и третият ни шанс да затворим гейма не бе успешен. Владо Николов обаче сложи точка на втория гейм 1:1 за 25:23.

Жеков, Цветанов, Гайдарски, Казийски, Ананиев, Николов и Сапраров започнаха третата част.

Ананиев бе спрян от Санчес за 3:4, Леал неутрализира с блок Николов за 3:5. Леон пак записа ас за 3:7, а Ананиев прекъсна негативната ни серия за 4:7. Кубинците показаха отлично посрещане, но Леал атакува в аут и даде 5-та точка за България. Шестата бе на сметката на Николов. Не успяхме да изравним след блок аут на нашата тройна блокада и така на първото техническо прекъсване имахме пасив от 2 точки – 6:8. стигнахме до равенство, но не и до обрат - 8:8. Ново еднакво цифрово съотношение на резултата дойде при 9:9, а обрата след грешка на Куба - 10:9. Последва гонитба и игра точка за точка. Дръпнахме с 13:11. При второто техническо прекъсване обаче отстъпвахме с 15:16, след което веднага изравнихме, а след две поредни точки за Куба за първи път в игра влезе Георги Братоев. Така Пранди направи смяна на плеймейкърите, но Санчес вкара топката в нашето поле за 16:19 и това принуди Професора да иска почивка. След дълга пауза първа записахме точка, след като Санчес нацели главата на Доминико от сервис. В полето на Куба се появи и Мигел Далмау. Първата точка на разпределител на шампиона Левски Сиконко Братоев бе за 18:20. 22-та точка предизвика бурна радост по трибуните, като част от 10-ти хиляди зрители затанцуваха пачанга. Матей пак сгреши от начален удар и така вече отстъпвахме с 20:23. Братоев намери добре Ананиев и направихме 21:23. Пранди пусна Цветан Соколов на местото на Гайдарски за сервис, но таланта би ужасно и даде гейм-бол за Куба 21:24. С ас на Леан домакините ни взеха частта с 25:21 и дръпнаха с 2:1 гейма.

Лошо бе началото за България на четвъртия гейм – домакините ни поведоха с 3:0 точки след силова акция на капитана Симон. Краси Гайдарски първи записа точка за нас – 1:3. Леал се развихри и постигна резултат 1:6. На прекъсването губехме с 3:8, след това с 3:9. С добра защита на противника продължихме да отстъпваме - 5:10. За 6:10 Матей Казийски промуши топката между блокадата. Плеймейкърът на Куба Карменате пусна за 6:11. Андрей Жеков се върна при 6:12, а Владо Николов догони до 8:12. Резервната скамейка напусна Теодор Богданов, като се появи в игра и стигнахме до 10:13. След точка на Леал резултатът на прекъсването бе 11:16. Устремени за втора победа кубинците играеха добре и своята игра, а ние грешахме, без да намерим печелившата тактика и разигравания (12:17, 13:18). Матей Казийски успя да надиграе Симон успешно за 15:19, Николов пък записа поредна добра атака за 16:20. Соколов не прехвърли мрежата от напрежение влязъл за сервис в огромната зала и така губехме вече с 16:21. Богданов постигна 17-та точка за България срещу 23 за Куба. Владо Николов отметна и директна точка от сервис – 18:23. Андрей Жеков на единична блокада излезе победител за 19:23. Санчес обаче донесе първи мач-бол за домакините – 19:24. Симон застана на сервис, последваха няколко атаки и спасявания, след което Жеков изненада противника и записа точка. С грешен сервис на Ананиев, обаче се предадохме - 20:25 и така отнесохме втора загуба с 1:3 гейма от Куба в Хавана и стартирахме в Лигата по лош начин. Този неуспех попречи на националите да направят подарък на капитана Пламен Константинов за рождения му ден. Част от местните фенове и журналисти си припомниха след мача за Любо Ганев и как радушно го е посрещала с подсвирквания кубинската публика в Ciudad Deportiva – La Habana.

Куба – България 3:1 гейма (25:19, 23:25, 25:21, 25:20)

Куба (ст.тр.Самуел Блекууд): Леон, Леал, Камейо, Сепеда, Симон – капитан, Карменате Диас, либеро Густаво (Оделвис, Санчес, Далмау)

България (ст.тр.Силвано Пранди): Андрей Жеков, Христо Цветанов, Светозар Иванов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров (Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Теодор Богданов, Цветан Соколов, Георги Братоев)