България загуби с 1:3 (21:25, 15:25, 25:23, 23:25) гейма от Русия в полуфинала на Олимпиадата! По този начин българите ще се борят за бронза срещу загубилия другия полуфинал между Бразилия и Италия.

Въпреки загубата, нашите момчета могат да останат с високо вдигната глава, тъй като бяха напълно равностойни срещу един от двата най-добри отбора в света. За съжаление, може би липсата на опит в младия ни отбор ни лиши от класиране за финал, което нямаше да е незаслужено.

Голямата разлика между двата отбора се оказа сервисът. По принцип силното оръжие на българския отбор този път изневери като особено силният сервис на Цветан Соколов не носеше познатата опасност. В същото време Волков, Тетюхин и Михайлов тормозеха посрещането ни с мощните си начални удари и в най-важните моменти бяха безпогрешни, с което наклониха везните в своя полза.

В първия гейм българите имаха преднина през по-голямата част, но в края Русия взе своето. Вторият започна трагично за нашите, които губеха с 2:11 и до края не успяха да върнат пасива си. Третата част бе равностойна, но в края 2 решителни аса на Владо Николов донесоха успех за България. Четвъртият гейм се разви по същия начин, но за съжаление в полза на Русия, която триумфира с победата, благодарение на сервиса на Волков.

Найден Найденов не направи никаква изненада при титулярите си, залагайки на Георги Братоев, Виктор Йосифов, Николай Николов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров.

Мачът започна точка за точка, а България поведе за първи път при 4:3, когато след добър сервис на Скримов и лоша защита на Русия, Цветан Соколов заби в полето на противника, а след нов добър сервис на Скримов последва и нова българска точка за 5:3. При първото техническо прекъсване преднината на българите вече бе 3 точки - 8:5.

СНИМКИ: България загуби достойно от Русия, ще се борим за бронза

източник: Reuters

Тодор Алексиев бе хванат на блок и по този начин Русия намали пасива си при 11:12, но Тошко се реваншира и направи успешна атака за 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13, а грешка на Волков направи резултата 17:13. Поредица от добри сервиси на Тетюхин обаче доведе до три поредни точки за Русия, които накараха Найден Найденов да поиска прекъсване.

При 19:19, Цветан Соколов престъпи триметровата линия, което доведе до преднина за Русия. В следващата атака пък неразбирателство между Георги Братоев и Виктор Йосифов подари нова точка за съперника ни. В следващите разигравания изпуснахме отлични шансове за изравняване, Волков направи ас за 24:21, а още при първия си геймбол Русия затвори гейма с 25:21.

Вторият гейм започна с предимство за руснаците, които набързо поведоха с 6:2, което накара Найден Найденов да пусне в игра Владо Николов на мястото на Цветан Соколов. Силният сервис на Волков обаче продължи да действа, а българското посрещане се разстрои, което доведе до 8:2 за Русия при първото техническо прекъсване. 2 неуспешни атаки на Алексиев направиха аванса на съперника ни цели 8 точки, а руската серия продължи с точка на Тетюхин за 11:2.

В следващите минути българите заиграха доста по-добре, а силният сервис на Скримов намали преднината на Русия на 6 точки - 8:14. Серията на Скримов продължи до 10:14, но ас на Михайлов доведе до 16:10 при второто техническо прекъсване.

Българската блокада заработи и донесе няколко точки за нашите, но точният сервис на Тетюхин отново не ни позволи да настигнем Русия. Така, въпреки добрата игра във втората част на втория гейм, българите не успяха да застрашат успеха на руснаците и загубиха с 15:25.

Третият гейм започна точка за точка с разменено водачество като при техническата пауза ние водехме с 8:7, а след успешна блокада увеличихме преднината си на 2 точки. Второто техническо прекъсване обаче дойде при точка преднина за Русия - 16:15, но атака на Скримов и блок на Алексиев отново ни върнаха преднината при 17:16. Успяхме да поведем и с 2 точки, но Русия пак изравни за 20:20, което накара българският щаб да поиска прекъсване. Лошо посрещане и неуспешна атака на Цецо Соколов доведе и до аванс от точка в полза на съперника ни. При 23:23 на сервис влезе Владо Николов на мястото на Соколов. Това даде ефект, изпълнението на капитана ни затрудни руснаците и Михайлов заби в аут, което доведе до геймбол за България. Владимир Алекно поиска прекъсване, но след него Владо Николов направи невероятен ас, с който донесе успеха в гейма, с което намалихме резултата на 1:2!

В четвъртия гейм нашите започнаха много по-уверено, а единичен блок на Ники Николов даде преднина от 2 точки при 6:4, а първото техническо прекъсване бе при 8:5 за Соколов и компания. Русия обаче бързо заличи пасива си и дори излезе напред с 11:10, а след това и с 15:12 след грешка на Соколов. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 в полза на руснаците. Владо Николов отново влезе на сервис при 17:18, затрудни руснаците, а след това Георги Братоев хитро пусна топката за 18:18. Грешка на Михайлов даде и аванс за българите при 20:19. 2 грешки на Цветан Соколов обаче отново дадоха преднина за Русия - 23:22, след което ас на Волков доведе до два мачбола за Русия. Вторият от тях бе реализиран и по този начин Русия спечели мача с 3:1 гейма.

Състави:
България: Георги Братоев 3 точки, Цветан Соколов 16, Тодор Скримов 11, Тодор Алексиев 15, Николай Николов 5, Виктор Йосифов 5, Теодор Салпаров-либеро (Владимир Николов 3, Валентин Братоев 2, Добромир Димитров, Теодор Тодоров 1)

Русия: Сергей Гранкин 1 точка, Максим Михайлов 25, Тарас Хтей 13, Сергей Тетюхин 11, Александър Волков 10, Дмитрий Мусерский 1, Алексей Обмочаев-либеро (Николай Апаликов 6, Сергей Гранкин 1, Дмитрий Линик 1)

зала "Ърлс Корт": 11 000 зрители
времетраене на мача: 103 минути.