Националният отбор по волейбол на Словения, който отстрани България в първата елиминационна фаза в Любляна, се класира на финал след категорична победа с 3:1 (25:23, 24:26, 25:22, 25:23) срещу действащия световен шампион Полша. Така на финала словенците ще срещнат победителя от двубоя между Сърбия и Франция, които играят днес в Париж.

Словенците започнаха елиминациите с победа над България, след което детронираха европейския шампион Русия, а сега елиминираха и световния първенец Полша пред 11,500 зрители в "Стожице".

Полша поведе с пет точки рано в първия гейм, но не успя да задържи преднината си до края, когато словенците спечелиха четири поредни разигравания и поведоха за първи път в мача при 24:22. Те затвориха частта с блокада на Ален Пайенк, а вторият гейм се разви по противоположен начин. Този път домакините водеха играта и първи стигнаха до шанс за затваряне на частта, но Полша отговори с три поредни точки за 26:24.

Световните шампиони се съпротивяваха умело до 6:6 в третия гейм, но от този момент нататък всичко бе Словения. Домакините заиграха перфектно на блокада и водени от капитана Тине Урнаут (седем точки за частта, включително победната) стигнаха до 25:22.

Последната част бе сравнително равностойна и стигна до 22:22, когато Урнаут направи забележителна забивка и я подкрепи с ас, за да осигури мачбол за словенците. Два сгрешени сервиса по-късно те стигнаха до 25:23 и по този начин си осигуриха място на финала в Париж.

Полякът Вилфредо Леон бе най-добър атакуващ играч в мача с 22 точки, сред които четири аса. Тине Урнаут завърши с 18 точки за словенците, които имат един загубен финал в историята си. Това се случи след 0:3 срещу Франция през 2015-а година./БТА