За първи път от 2001 година женският ни национален отбор по волейбол спечели медали! България би Франция с 3:0 гейма (25:23, 25:23, 26:24) и извоюва третото място на Европейската лига, а с това и взима бронзовите отличия от финалната четворка в Кайзери.

След 8 години чакане, Любка Дебърлиева, Ева Янева, Радостина Рангелова – Цитигой, Елена Колева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Мария Филипова, Евелина Арсова, Цветелина Заркова, Таня Събкова, Габриела Коева и Радосвета Тенева ще усетят отличие на гърдите си.

В битката за този първи медал след Евро 2001 нашите лъвици биха женската селекция на петлите на нула – чиста победа с 3:0 в зала „Кайсери Арена”. Момичетата на Драган Нешич стигнаха до финалната четворка след 7 победи и 5 загуби в групата си, а снощи в ½-финала отстъпиха с 1:3 гейма от класния тим на домакините Турция, а това бе 8-мия им успех в дебютната надпревара, в бъдеще квалификация за Гран При.

Преди мача две булки съпроводиха тима ни. На път от ски-курорта на планината вулкан до залата, автобусът ни бе срещнат от два особено дълги сватбени ескорта, което бе прието като знак за късмет в малкия финал.

Драган Нешич заложи отново на Ева Янева, Любка Дебърлева, Радостина Рангелова – Цитигой, Елена Колева, Страшимира Филипова, Илияна Петкова, Мария Филипова –либеро.

Въпреки че в състава на съперника впечатление с външен вид прави мулатката Орле Маева – 183 см, 69 кг, българките могат спокойно да вземат приза „Най-красив тим”. Фабрис Виал пусна като титулярки 4. Кристина Бое, Амандин Морисет, Анна Рубачевски, Армел Фаеш, Алексиа Джилали, Маева Орл и либеро Дебора Ортшит.

Мачът започна със сервис на Илияна Петкова, но Морисет ни пусна и направи точка. Страшимира Филипова срази французойките - 1:1, а отишлата на сервис Елена Колева хвърли бомба с ас – 2:1. Съперничките сгрешиха като не прехвърлиха топката и резултатът стана 3:1, но допуснахме две поредни грешки, което позволи 3:3. 194-сантиметровата несъразмерна Бое пусна и изравни за 4:4, а после съперничките ни атакуваха успешно през центъра да 4:5. Ева Янева и Страшимира Филопова се справиха на блок и пад се стигна до равенство 5:5. Нашите допуснаха Джилали по диагонала да атакува и след това капитанката Рубачевски да направи 5:8 за Франция на първото техническо прекъсване. След това противничките неутрализираха три наши атака, но Джилали пропука блокадата ни за 5:9. Елена Колева взе три точки (2 атаки и , блок) за себе си – 7:9, 8:9, 9:9, а след това Франция направи 4 удара, което ни върна предимството – 10:9. Любка Дебърлиева записа ас при седмото си поредно изпълнение на сервис – 13:9. След тази силна серия обаче дойде моментът на отпускане и ни догониха – 13:13, 14:14. Роди по диагонала реализира за 15:14, а второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:15 за нас след точка на Страшимира Филипова. В напрегната игра точка за точка Нешич взе прекъсване при 17:17, след което веднага с насочен сервис на Цитиой успяхме да си върнем преднината от три точки – 20:17. Серията ни бе прекъсната от грешно отсъждане на рефера – вместо топка в аут, той посочи топка вътре за 20:18, което доведе след себе си наши грешки за 20:20. Страши Филипова обаче не позволи да ни обърнат с добра атака – 21:20. Ева взе блок-айт и реализира първата си точка в мача при 22:20. При 22 равни Нешич пак прибегна до почивка. Продължихме да повеждаме, а после да ни догонват, като Ева Янева донесе гейм-бол при 24:23, Франция сгреши и така поведохме с 1:0 гейма след 25:23 за 25 минути игра.

Вторият гейм започна добре за нас, като при 5:2 Виал поиска прекъсване за Франция. След добра серия от сервис на Орле и наши грешки дойде равенството 6:6. Ние влязохме на първото техническо прекъсване с аванс от 2 точки – 8:6. След 11:8 Морисет атакува в Мария Филипова и успя – 11:9. След атака на Ева Янева, която бе хваната от противниковата блокада и равенство 11:11, Нешич пък взе прекъсване. Илияна Петкова не позволи обрат и реализира (12:11), а Янева пусна ас за 13:11. Доста дълго бе последвалото разиграване с добра блокада и защита на Франция, а от нас посрещане, Илияна Петкова надлъга при мрежата Орле за 14:11. Стройната мулатка, обаче й го върна за 14:13. Елена Колева по диагонала направи 15:13, а второто прекъсване дойде при 16:15 за нас, след като Роди атакува първо извън полето, а след това успешно в него. Виал пусна Клостер на местото на Бое при 16:16 и когато французойките имаха шанс да атакуват, Цитигойи ги затрудни, Орле се сблъска с либето Ортшит, топката отиде в трибуните и това помогна от 18:17 да направим след това 19:17. Страшимира Филипова се разписа за 20:17, а Виал прибегна до втора смяна вместо Морисет заигра Лиенард. Втора грешка на рефера имаше за 20:18 – след като нямаше блок-аут, бе свирен такъв. Елена Колева бе спяна с блок от Орле и така аванса ни бе стопен на една точка 21:20, като мулатката след това и ни реализира точка за 21:21. Нешич, за да спре устрема на Франция поиска прекъсване. След нова точка на съперничките ни за бронза, Любка Дебърлиева бе заменена от Евелина Арсова. На блокада Ева Янева и Илиана Петкова бяха отлични- 22:22, атака в аут на Франция и поведохме с 23:22. Орле се размина с разпределителката и ни подали гейм-бол 24:22. Илиана Петкова и Елена Колева се опитаха да затворят частта, но не стана – 24:23. Петкова – „Бебето” обаче постигна своето - 25:23 за България и така националките се приближиха на 1 гейм от медалите.

Резултатът в третия гейм бе открит след блок на Цитигой и пак тя имаше успешна този път атака за 3:1 и 4:2. атака в аут на Филипова направи точковото съотношение 5:4. След две наши грешки ни дръпнаха с 6:7, но Янева спря за кратко устрема на своята съотборничка в Кан и капитанка на Фронция Рубасшевски. За първи път от началото на мача бяхме отстъпващи в резултата на техническо прекъсване – 7:8. с всеобщи усиля си върнахме аванса 10:8. Виал пусна Камара вместо Морисет, Ева Янева не успя да атакува от втора линия, Цитигой реализира своята 15-та точка за 11:9. Колева и Филипова се извисиха на блокада – 12:9. Аплодисменти от турската публика ознаменуваха 13:9 за нас. Красива и оспорвана бе следващата точка да нас – 14:11. С максимални усилия Франция се бранеше и искаше нещо повече, но Страши Филипова на два пъти изригна на блок и направи резултата 16:11. Две поредни грешки отнесохме за 19:16. Елена Колева отново записа две точки за България - 21:17 и 22:18 и след това даде местото си на Цветелина Заркова, но за едно разиграване. Виал поиска почивка, а изненадата дойде, след като в него залата бе огласена от български попфолк – Андреа и „Избирам да съм с теб”! Франция сгреши сервис за 23:20. Допуснахме обаче две поредни топки да паднат в нашето поле за 23:22. Мач-болът дойде след точка на Янева – 24:22. Джилали обаче се разписа – 24:23 и втори шанс за медалите! Но не успяхме – Бое ни пусна топката в полето – 24:24. Ева по диагонала намери опразнен ъгъл и даде нов мач-бол - 25:24. Отново Ева се разписа и то не за фатален, а щастлив 13-ти път - 26:24 за нас! Така България би Франция с 3:0 гейма и спечели бронзовите медали от Европейската лига!

България: Франция 3:0 гейма (25:23, 25:23, 26:24) за 84 минути игра

България: Любка Дебърлиева 2 (2 аса), Страшимира Филипова 9 (55% атака, 3 блокади), Илияна Петкова 5 (38% атака), Радостина Рангелова – Цитигой 16 ( 4 аса, 33% посрещане, 42%атака, 1 блок), Елена Колева 9 (1ас, 25% атака, 3 блок), Ева Янева 13 (1ас, 51%посрещане, 31%перф.посрещане, 34%атака, 1 блок), Мария Филипова – либеро (Евелина Арсова, Цветелина Заркова)

Франция: Кристина Бое 7, Амандин Морисет 6, Анна Рубачевски 9, Армел Фаеш 2, Алексиа Джилали 10, Маева Орле 9, Дебора Ортшит – либеро (Клостер 1, Камара 3, Лиенард)