България загуби от Чехия с 1:3 гейма (23:25, 25:27, 30:28, 25:27) последния си мач от първата фаза на Световното първенство по волейбол. В зала Руфини в Торино по трибуните имаше около 70% български фенове, 20% чехи и 10% италианци. Вчера "трикольорите" отстъпиха на Франция с 2:3 гейма.

Силвано Пранди реши да не прави никакви промени и на полето с „победните” зелени екипи като титуляри излязоха Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Николай Николов, Тодор Алексиев, Матей Казийски, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. Резерви останаха Светослав Гоцев, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Цветан Соколов и Константин Митев. От трибуните пък свидетели бяха Христо Цветанов и Владислав Иванов.

За Чехия Ян Свобода пусна Попелка, Конечни, Весели, Стокр, Платеник, Тишачек и либеро Кристоф.

Сериозна порция освирквания от българската агитка получи при представянето си първия съдия на мача - италианецът Симоне Санти, който ни ощети снощи и даде победата на Франция. Негов помощник пък е сръбкинята Зорица Биелица, към която имаше претенции пък от китайския щаб вчера след срещата им с чехите. Преди мача пък организаторите поясниха, че при равни точки от победи и загуби след края на срещите от първата фаза, като втори показател ще бъде точковото, а не геймовото съотношение и коефициент.

Петер Плетеник изпълни първия сервис в мача и то в мрежата. За първи път Владо Николов се разписа за 2:2. в началото обаче играчите ни допуснаха доста грешки, което позволи на чехите да ни дръпнат 3:5. Казийски изравни при 5:5, а Владо Николов ни върна предимството (6:5). Първото техническо прекъсване обаче бе при точка преднина за противника след ас на Тишачек (7:8). След прекъсването играта продължи да бъде равностойна, но след като позволихме да бъдем догонващи с 2 точки при 8:10, ни се наложи да догонваме. Срещу доста ръстовите чехи нашите по-бавно намериха точната си игра, а либерото ни Теодор Салпаров имаше тежката задача да посреща мощните им сервиси. Пранди взе първата си почивка при 11:13. Алексиев отново изравни резултата с блокада да 14:14, но играчите на Ян Свобода взеха второто техническо прекъсване при 14:16. Владо Николов и Матей Казийски пък изравниха съотношението на точките – 16:16. Нови освирквания отнесе реферът след като първо свири, а после отсече своя грешка и спорта топка. Сценарият се повтаряше чехите повеждаха с 2 точки, ние изравнявахме.

Успяхме обаче да излезем напред в резултата при 19:18, което провокира за прекъсване Ян Свобода. С хитрост обаче противниците ни обърнаха при 21:22, а преди това на полето се появи отново Николай Пенчев. Казийски изравни за 22:23, но при последвалото разиграване Пополка спечели сблъсъка с Владо Николов при мрежата. Капитанът ни обаче отговори с атака за 23:23. Самопожертвователно Жеков се хвърли в защита, но атака на Чехия чрез Петр Конечни бе успешна за 23:24, а след това и за 23:25, с което изгубихме първия гейм.

Пенчев остана на полето и в началото на втората част, след като бяхме показали по-добра блокада и посрещане, равностоен сервис и отстъпвахме в атака на чехите през първите минути. Игра точка да точка с доста наши грешки описваше случващото се в зала Руфини до първото техническо прекъсване, което бе взето от противника ни при 7:8. След като обаче Казийски застана на сервис успяхме да направим нов обрат за 10:8 и 11:9, но при едно от разиграванията Салпаров лоши удари десния си крак. Либерото ни стисна зъби, а ас на Йосифов ни позволи за първи път да натрупаме аванс от 3 точки – 12:9. направихме го и втори път след точка на Николай Пенчев за 13:10. Младежът пък хитро пусна в полето на чехите за 14:10. Стигнахме до 15:11, след което силният сервис на чехите ни затрудни и за да влезем на второ техническо прекъсване при 16:13, Казийски атакува успешно. Преднината ни бе почти стопена при 17:16, като пак се наложи Матей да ни дърпа като след две поредни точки негово дело се стигна до 19:16. Последва игра по блокадата на Пенчев за 20:16, а Ян Свобода взе прекъсване. Това даде резултат – на таблото се появи съотношение 21:19, а не след дълго 23:22. Ас на Конечно в полето пред Пенчев пък изравни резултата за 23:23, като това бе пореден момент, когато нашите губят сериозен аванс и допускат обрат. Владо Николов ни спечели първи гейм-бол (24:23), но при следващото разиграване не се защитихме. Тишачек сгреши сервис и отново имахме шанс за частта – 25:24. В игра вместо Ники Николов за начален удар влезе Валентин Братоев, но той го прави в аут – 25:25. След това по диагонала Попелка ни отбеляза и това бе шанс за Чехия – 25:26. Противниците ни се възползваха след като Казийски не успя и така ни поведоха вече с 0:2 гейма след 25:27 точки.

Светослав Гоцев дебютира на Световно първенство като влезе в игра в началото на третата част, след като изравнихме по показатели играта си с Чехия. Успяхме да спечелим продължителните разигравани в а 2:0, 3:1 и 6:4, а на първото техническо прекъсване имахме аванс от 3 точки – 8:5. Владо Николов спря добра серия за противника, като пусна технично в тяхното поле топката за 9:7, а Казийски повели Тишачек за 10:7. Виктор Йосифов постигна своята пета точка в мача за 11:8, капитанът ни се развихри за 12:9. Пенчев направи добра блокада на Чехия при 13:10, а Гоцев записа първи две точки за 14:11 и 15:12.  Плеймейкърът ни Жеков пусна жълто-синьото кълбо да тупне пред трима съперници, за да вземем второто техническо прекъсване със 16:13 точки. Йосифов пък след това блокира за 17:13, а Казийски атакува успешно (18:14), за да забие и ас за 19:14. На всички тези български атаки, чехите отговориха с три поредни точки, но серията им бе спряна от успешна атака по диагонала на Пенчев за 20:17.  Платеник бе по-добър от Жеков на мрежата за 21:19, но пък Пенчев бе по-успешен срещу Тишачек – 22:19. Съотборникът на Казийски в Тренто Стокр реализира по диагонала, а след това Платеник го последва за 22:21. Владо Николов не успя да атакува, като заби топката в мрежата, с което Чехия ни изравни при 22-ра точка. За наша радост Весели не сполучи и пак излязохме напред за 23:22. Платеник обаче надхитри Матей (23:23), а Свобода пусна в игра пак Попелка. Владо Николов с всички сили атакува за първия ни гейм-бол 24:23, но Жеков сгреши сервиса – 25:25. Капитанът ни донесе отново гейм-бол при 25:24. Попелка записа нова своя точка- 25:25, след което за трети път Владо Николов реализира – 26:25. Попелка обаче по късия диагонал изравни за  пети път – 26:26. Пенчев взе нов наш шанс 27:26, но пък Николов сгреши начален удар – 27:27. Владо поправи пропуска си и това бе пети гейм-бол за нас. Платеник обаче не ни даде частта, а изравни при 28:28, след което Казийски направи 29:28.  Жеков и Йосифов се възползваха от тази шеста възможност и така спечелихме гейма с 30:28 точки.

След като в началото на четвъртата част поведохме с 2:0 точки бяхме изравнени и след игра точка за точка до 6:6 след две наши грешки Чехия взе първото техническо прекъсване при 6:8. Последва нова точка за съперника – 6:9, като Казийски си взе блок-аут за 7:9, след което Платеник атакува в аут (8:9). Мощно „Българи, юнаци” от трибуните се опита да заглуши чешките тъпани, но дадохме нови две точки – 8:11. Пак Платеник ни подари точка от грешка на сервис (9:11), а Пранди смени разпределителите ни като вместо Жеков влезе Константин Митев. През това време Андрей получи напътствия от пом.треньора ни Комило Плачи, но Весели постигна ас – 10:13. Попелка успешно по диагонала реализира за 11:14, след което родната блокада се пропука, за да натрупаме пасив от 4 точки – 11:15. Йосифов обаче блокира и се разписа, след което Жеков се върна в игра. След ново попадение на Попелка на второто прекъсване губехме с 12:16. Същият прати сервиса си в мрежата, но след него пред центъра и през тройната ни блокада чехите ни пробиха, а Весели ни срази за 13:18. На поста диагонал вместо Владо Николов се появи Цветан Соколов, но пак допуснахме да ни атакуват успешно – 13:19. Тодор Алексиев бе поредната смяна на Пранди, като от игра бе изваден Пенчев. Цецо Соколов откри точковия си актив при 14:19, след него пък Светослав Гоцев направи блокада (15:19), Жеков и компания надлъгаха при мрежата играчите на Ян Свобода за 16:19 и той взе почивка. Платеник атакува в аут (17:19), а блокадата на Казийски и Гоцев бе успешна за 18:19. Серията от добър сервис на Алексиев продължи, но при разиграването Весели откри опразнено място в нашето поле (18:20). Соколов мощно взе 19-тата точка за България. Бенсе бе сменен от Попелка при 19:21, но пък Казийски не пропусна – 20:21. Платеник върна аванса на Чехия от две точки – 20:22 и Силвано Пранди поиска кратка почивка за нашите волейболисти. Казийски блокира Стокр за 21:22 и отида на сервис. Соколов пък доведе резултата до изравняване при 22:22. Чехите сгрешиха ужасяващо и така реализирахме обрата си за 23:22. След прекъсването по воля на Ян Свобода обаче Петр Конечни спря сервис-серията на Казийски с точка за 23:23 след това взе и мач-бол за Чехя - 23:24. Цецо Соколов обаче разяран изравни 24:24. Пак този Петр Конечни изведе противника напред 24:25. Българският отговор отново бе дело на Соколов – 25:25, но същият с флот прати топката от сервис в аут за 25:26.  Атака в аут на Соколов  даде на Чехия гейма с 25:27, а с това и мача. България падна за втори път на Световното първенство, но този път с  1:3 гейма. Така с 4 точки в актива си станахме трети в Група Е на Мондиала.

Новините от Световното по волейбол от Италия четете със съдействието на bwin.