Българският национален тим по волейбол претърпя първа загуба на Световната купа в Япония. Момчетата на Мартин Стоев отстъпиха след тайбрек на САЩ с 3:2 гейма (27:29, 25:20, 30:28, 22:25, 12:15) след 141 минути игра в Тояма пред 1420 зрители.

След тази загуба тимът ни се смъкна на трето място в класирането, след Русия и Бразилия.

Двубоят започна добре за България с отлична игра на блокада и поведохме с 4:1.Успяхме да задържим аванса си, но от 2 точки след спечелено разиграване на капитана Константинов при 6:4 и на първото техническо прекъсване за 8:6. С отлична защита и скоростна атака, американците реализираха пет поредни точки, изравниха и поведоха с 11:8. Серията им бе прекъсната след тройна родна блокада. Върнахме си предимството при 13:13 и след точка на Матей Казийски взехме второто прекъсване при 16:15. Играчите на Хъг МакКътчън отново ни дръпнаха с 3 точки (20:17), Стоев извади Евгени Иванов и пусна Боян Йорданов. Чрез Владо Николов отново изравнихме за 21:21, последва пълна смяна, Гибона пак изравни, Красимир Гайдарски влезе като резерва за едно разиграване, постигнахме първия си гейм-бол при 24:23 чрез Матей Казийски. Константинов сгреши от сервис, Влади Николов пак ни изведе, след новото равенство за САЩ се появи Клейтън Стенли, Казийски пак ни донесе гейм-бол, който пропиляхме. Ники Николов замени за минутка Владо Николов.Последва първа възможност за янките да вземат гейма, след изпуснати три наши, изравнихме, но от втори опит съперника успя. Лой Бол и компания поведоха на България с 1:0 гейма след 29:27 точки за 35 минути.

Втората част започна с равностойна игра точка за точка, Владо Николов записа първи ас за 5:4, а аванса ни от точка се запази и при първото техническо прекъсване – 8:7. Чрез Матей дръпнахме с две точки – 10:8 и 11:9, Евгени Иванов блокира успешно и Пламен Константинов реализира за 13:10. Постепенно преднината ни се увеличаваше, стана четири при 16:12, 19:15, 22:18, Гайдарски отново влезе в игра за България, а Клейтън Стенли за Щатите, Казийски отново направи ас за 21:16, а последните точки бяха на отлично разигралия се Христо Цветанов. Центърът ни се разписа за 23:18, 24:19 и затвори гейма за 25:20 след 25 минути, с което изравнихме за 1:1.

Най-атрактивна бе третата част, в която влязохме добре с 5:1 след ас на Христо Цветанов и точка на Казийски. Американците обаче пак ни противодействаха успешно и изравниха при 5:5 чрез ас на Раян Милър. Казийски сгреши и първото прекъсване бе за съперника – 8:7. Гайдарски, Константинов, Казийски и Цветанов реализираха родните точки, след като губехме с три точки. Догонихме ги в резултата след хитро пусната топка от Казийски за 14:14, а Владо Николов пак със сила ни поведе за 16:15, Гибона направи контра при следващото разиграване. Хъг МакКътчън заложи за постоянно на полето на Клейтън Стенли.Успяхме да вземем първи гейм-бол при 24:21, след успешни разигравания с Христо Цветанов, Гайдарски и Матей Казийски. Владо Николов атакува в аут и янките ни изравниха за 24:24. Изпуснахме шест поредни гейм-бола, Андрей Жеков ни върна в играта след 28:27 за САЩ и резултатът бе изревнен за 10-ти път в гейма – 28:28. Матей Казийски затвори частта след две поредни авторски точки – 30:28 за България и поведохме с 2:1 гейма.

В четвъртия гейм американците започнаха по-добре, имаха предимство в центъра и блокадата си и взеха първото прекъсване при 8:5. Противникът ни реализира четири поредни точки. До догонване се стигна при 14:14 след добър сервис на Матей Казийски. Тодор Алексиев замени Пламен Константинов, а чрез Христо Цветанов стигнахме до 16:15 точки. Гибона отново се върна на полето при 19:18 за американците. Чрез блокада отново обърнахме за 20:20, Боян Йорданов отново влезе на полето, но точките на Казийски и Гайдарски не бяха достатъчни. Американците ни взеха гейма с 25:22 и доведоха изхода от мача да се реши в тайбрек.

Петата решителна част започна с ас на Стенли, Матей му отвърна с точка директно от сервис за 3:2. България имаше минималното предимство от точка след атаки на Николов и Казийски. При размяната на полетата водехме с 8:7, но последна нова поредна серия за американците, след ас на Рили Саломон и атака през центъра на Рууни, резултата бе 11:8 за съперника. Изравнихме при 12:12 чрез Казийски и Цветанов, но успешните ни атаки свършиха, допуснахме грешки и отстъпихме с 12:15, а с това направихме първа загуба на Световната купа.

За Играч на мача бе обявен Райли Салмън, който завърши с 23 точки.

Най-резултатен за България бе Матей Казийски с 26 точки, Владо Николов добави 23.