Като озверяло куче Русия излезе, игра и победи с 3:0 гейма България пред почти пълни трибуни и 6921 зрители в Хабаровск. Така селекцията на Силвано Пранди инкасира четвърта загуба в група С на Световна лига 2009. След като вчера нашите ги биха, тази вечер край река Амур и тази сутрин родно време, домакините разярени и амбицирани ни надиграха.

Не, че ние показахме същата игра като вчера, а и направихме доста грешки и отстъпвахме в отделните елементи. Това поражение ни остави на трето място в потока с 6 точки. Лидери са кубинците след втора поредна победа над Япония с 3:0 гейма и актив от 15 точки. На второ място е Русия с 12 точки.

За разлика от първата среща от третия уикенд на престижния комерсиален турнир Пранди заложи сред титулярите на Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Светозар Иванов, Матей Казийски, Методи Ананиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. Баньоли пък направи една смяна в стартовата си шестица. До средата на първи гейм България отстъпваше с 5 точки (7:12). Италианският ни треньор замени Владимир Николов с Цветан Соколов и още при първото си разиграване и възможност той се разписа като от 7:13, резултатът стана 8:13. Последва грешка на противника за 9:13 и след това точка пак на Соколов - 10:13. Включването на звездата на Марек Юнион Ивкони накара Даниеле Баньоли да вземе почивка, след която обаче Цецо сгреши третия си сервис. Българският зет начело на Сборная сменяше играчите си на полето постоянно, като при 10:15 извади Гранкин и пусна Михайлов, а второто техническо прекъсване бе при 10:16. Българите имаха лошо посрещане на сервиса на Русия, което позволи на Волков да направи разликата дори 7 точки - 10:17. Силвано Пранди направи смяна на разпоредителския пост като на мястото на Жеков за първи път в Хабаровск на полето влезе Георги Братоев. Последваха две поредни греши на нападателите на Сборная – 13:17, после блокада на Братоев – 14:17. Това развитие накара Баньоли да предприеме нови две смени. Тройна домакинска блокада спря атака на Матей – 14:19. Плеймейкърът Братоев избра самостоятелно да реагира и реализира за 15:19, а след това помогна за контра на Матей до резултат 16:19 точки. Казийски постигна точка след като се изправи сам на блок срещу Полтавски и успя – 18:20, Семен сгреши за 19:20, а италианецът начело на Русия пък поиска прекъсване при 19:22. Грешка от сервис на Матей направи резултатът 20:23. Методи Ананиев надскочи Полтавски за 21:23, Пранди взе почивка при гейм-бол за противника (21:24), колегата му направи нови смени. При подновяването на играта Методи Ананиев постигна блокаут (22:24), но грешка от сервис на Цветан Соколов донесе гейм в полза на Русия с 22:25 за 26минути игра.

Силаво Пранди почна втората част с ново име в състава на полето - Теодор Богданов вместо Красимир Гайдарски и остави като разпределител Братоев. Силна и концентрирана игра на Семен Полтавски направи резултата в началото 2:6. Соколов спря руската серия – 3:6, Светозар Иванов сгреши сервис, Ананиев взе 4-та бг точка , но Сивозелез спечели 8-мата за домакините и така дойде първото техническо прекъсване при 4:8. след две поредни точки за Русия Пранди върна на полето Жеков. Казаков постигна петата поредна точка за Русия - 4:12, Соколов обаче спря серията след почивката взета от Професора – 5:12 и асът на Матей направи цифровото съотношение на точките на таблото 6:12. Ананиев остро заби за 7:12. Ас на Полтавски донесе 16-тата точка за Русия и 7-точки аванс (9:16). На почивката Христо Цветанов влезе вместо Иванов. Преднината на Русия се запази около 5-6 точки въпреки нашите усилия (14:19, 14:21). Матей Казийски не успя от начален удар при 15:22, но и Сивозелез направи същото – прати топката в мрежата от начален удар и Тетюхин излъга блокадата ни за 16:23. При атаките си Цветан Соколов нямаше проблеми (17:23), но при сервис не бе така и отново Русия получи гейм-бол (17:24) и както при първата част, наша грешка затвори частта в полза на домакините - 18:25 и 2:0 за Русия.

Първата родна точка в третата част бе на Цветан Соколов, който остана на полето в компанията на Жеков, Цветанов, Иванов, Казийски, Ананиев и Салпаров. От самото начало Сборная започна силно и ни взе аванс (2:4, 3:6). Соколов се разписа за 4:6, а след това същото направи Светозар Иванов – 5:6. Вероятният бъдещ играч на Тренто пък успя да изравни за 6:6 и след тези три поредни точка за нас, Баньоли взе почивка. Разиграл се Соколов направи 7:7 а грешен сервис на Ананиев дойде преди първото техническо прекъсване за 7:8. Матей заби остро топката в полето на руснаците за новото равенство при 9:9 и повеждането ни при 10:9. Нова точка дойде в нашия актив след грешка на съперника - 11:9. Полтавски бе заменен, а Соколов с крак спаси и не остави топката да падне в полети ни и това се оказа ключово като Ананиев я прати в опразнено пространство за 13:10. След грешка на Михайлов България взе второто техническо прекъсване с 16:11, а това бе за първи път от началото на мача, когато на 8 или 16-та точка ние бяхме водещи в резултата. Позволихме намаляване на аванса ни до 17:15 и дори 17:16, но Цветан Соколов не позволи да бъдем догонени (18:16 и 19:17). Казаков ни атакува през центъра и успя за 19:18. Атака на Бережко не можа да бъде спряна от родната блокада за равенството 19:19. Същият после след дълго разиграване атакува и според съдията топката бе срещнала пръстите на родните центрове – 19:20 и Пранди поиска почивка след това грешно съдийски отсъждане на рефера от Италия Барберо. Матей изравни, но отново Бережко позволи на Русия да е водеща в резултата 20:21, като след това на блокада Волков и Бережко постигнаха 20:22. Матей сгреши сервиса си за 21:23. Атаката на Методи Ананиев бе спряна от руската блокада и това бе първи мач-бол за домакинете в Хабаровск 21:24. От втори опит Волков затвори мача след 22:25 точки и 3:0 гейма за Русия за 79 мините игра.

След Владимир Николов бе заменен още в първия гейм от Цветан Соколов, младият ни национал стана най-резултатният играч за нашия тим със 16 точки, Казийски завърши с 11. за Русия капитанът Тетюхин постигна 11, а Семен Полтавски – 9 точки.

Утре българските национали ще отпътуват от Хабаровск за Токио, като полетът им със самолет ще бъде само 60 минути. В Япония нашите ще играят на 4 и 5 юли.

Русия – България 3:0 гейма (25:22, 25:18, 25:22)

Русия: Семен Полтавски 10, Евгени Сивозелез 9, Сергей Гранкин 2, Сергей Тетюхин 12, Александър Волков 9, Алексей Вербов – либеро (Юри Бережко 4, Алексанъдр Бутко, Алексей Кулешов, Максим Михайлов 1)

България: Андрей Жеков 1, Красимир Гайдарски, Светозар Иванов 2, Матей Казийски 11, Методи Ананиев 7, Владимир Николов 2, Теодор Салпаров – либеро (Георги Братоев 3, Цветан Соколов 16, Христо Цветанов 2, Теодор Богданов)