Мъжкият ни национален отбор по волейбол стартира успешноучастието си на Световното първенство в Италия. Нашите, които са бронзови медалисти от предния Мондиал в Япония, победиха с 3:0 гейма (25:14, 25:19, 25:22) срещу десетите в световната ранглиста играчи на Китай.

Така след първия ден на Световното сме лидери в група Е с 3 точки, втори е Франция с 2, следвани от Чехия с 1 и Китай с 0.

В зала Руфини българското присъствие на трибуните е доста – не по-малко от 200 са родните фенове, които веят трибагреника, бият тъпани, облечени са с екипа на волейболистите ни, а дори има и почитатели с гугли.

Силвано Пранди очаквано заложи на следните титуляри: Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Николай Николов, Тодор Алексиев, Матей Казийски, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. Резерви са Светослав Гоцев, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Цветан Соколов и Константин Митев. От трибуните пък гледат останалите извън групата Христо Цветанов и Владислав Иванов. Първи съдия на мача е украинецът Михайло Мелник, а втори – Симоне Санти от Италия.

За Китай пък на полето са Биан, Джуо, Жонг, Чен, Шен, Ли и либерото Рен.

Първата точка за България на Световното бе дело на Матей Казийски, а тя бе откриваща и в мача. В началните минути китайците по традиция показаха добра защита, но пък след като ние поведохме с 3:1, бяхме изравнени при 3:3, а дори противника дръпна при 3:4. Казийски бързо върна водачеството ни с две поредни атаки за 5:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за нас, а след това минахме през аванс от 3 точки при 10:7, 11:8. С точка на Жеков при наша тройна блокада за втори пък имахме предимство от 4 точки 13:9. През центъра Тодор Алексиев направи 14:10. Матей Казийски не бе спрян от китайската блокада и с негова точка влязохме на второ техническо прекъсване вече с 5 точки разлика – 16:11, а след подновяването на играта, Китай сгреши за 17:11. Ники Николов пък блокира за 18:11 и това накара треньорът на съперника да вземе почивка. Това не даде резултат и продължихме успешната си серия до 20:11, след което Йосифов сгреши сервис. Казийски взе първия ни гейм-бол при 24:14, а след това и затвори частта при 25:14. Най-резултатен в първия гейм за България на Световното бе Матей със 6 точки, капитанът Николов взе 5, като при блокада имаме предимство 4:1, при атака 62%:29%, но в посрещане азиатците ни водят – 23%:42%.

След равностойното начало на втората част със шест изравнявания, България взе първото техническо прекъсване с 8:6. Ники Николов пък откри сметката си от асове при 10:7. Китай ни догони (11:11) но и след точка на Владо Николов пак дръпнахме – 13:11, а съперникът поиска почивка. Благодарение на силен сервис, мощни атаки и перфектна блокада – печелившите ни елементи срещу азиатците, на второто техническо прекъсване водихме със 16:11. Отново имахме аванс от 5 точки при 19:14. Силвано Пранди за първи път поиска прекъсване след три безответни китайски точки – 19:17. Николай Пенчев пък се появи в игра и за мъжката ни селекция след среброто с младежите в Беларус. Първата възможност за втори гейм дойде при 24:18 след точка на Виктор Йосифов. От втори опит нашите взеха частта с 25:19, а с това поведоха с 2:0 гейма, като за целта имаше Владо Николов със своите 7 точки в него и трите аса на Ники Николов.

Третият гейм започна със игра точка за точка, а Йосифов постигна точка директно от сервис за 6:4, с което успяхме да се откъснем малко от китайците. На първото прекъсване вече имахме аванс от 3 точки – 8:5, а веднага след него от 4 – 9:5. Успешната игра на България срещу отбори от Азия от дълги години продължи, като чрез Тодор Алексиев стигнахме до 13:6. До второто техническо прекъсване (16:11) имахме няколко трудни моменти, в които Чен и компания ни спираха с блокада. Казийски пък пусна аз за 17:11. Теди Салпаров запази високия си процент на посрещане (средно около 64%), докато взехме 6 точки преднина – 18:12, но те бяха последвани от силна серия на азиатците – 5 поредни точки (18:17). След доста продължително разиграване спряхме китайската атака и не позволихме сами да си дадем гейма. При 20:19 в игра се появи отново младият представител на Виктория Волей Ники Пенчев. Първият ни мач-бол бе след грешка на противника – 24:21, о след това Казийски от сервис прати топката в аут. Салпарови Алексиев спасиха противникова атака, след която последва нова грешка на Китай и така след 25:22 и с 3:0 гейма България би Китай и взе първи успех на Световното първенство в Италия. Победа №1 е факт!

Най-резултатни за България бяха Матей Казийски и Владо Николов с по 14 точки, а Ники Николов добави 9.

Новините от Световното по волейбол от Италия четете със съдействието на bwin.