България стартира с победа 3:2 гейма над олимпийския и световен шампион Бразилия в откриващия мач от финалите на Световната лига в Катовице, Полша. Момчетата на Мартин Стоев се наложиха над селесао след 21:25, 25:20, 21:25, 25:23 и 15:12 за 119 минути игра пред близо 10 хиляди зрители в зала „Сподек”.

Стартовата шестица бе: Христо Цветанов, Красимир Гайдарски, Матей Казийски, Пламен Константинов, Владимир Николов, Андрей Жеков и либерото Теодор Салпаров.

Националите ни започнаха добре мача, но не за дълго и загубиха първата част. Момчетата на Бернардо Резенде поведоха на първото техническо прекъсване с 8:7 и с 16:15 при второто, като не изпуснаха преднината си до края на тази част. Бразилия спечели гейма с 25:21. В игра за малко се появиха Боян Йорданов и Николай Николов.

Втората част започна по коренно различен начин. След дълга серия от игра точка за точка, българите се мобилизираха, поведоха за 8:6 и 16:14 и не изпуснаха водачеството до края. Пламен Константинов и компания спечели с категоричното 25:20 втората част от мача.

Третата отново бе за бразилците, които водеха при първата техническа пауза с 8:5 и 16:14 при втората. Така се стигна до 2:1 геймаслед 25:21. Освен Николов и Йорданов, на игрището за малко влезе и Методи Ананиев.

Съотношението в геймовете обаче отново бе изравнено от българите в четвъртата част. След като започнахме с две промени с шестицата – Боян Йорданови Николай Николов на местата на Владо Николов и Христо Цветанов, нашите водеха или успяваха да поведат отново след изравняване през цялото време. След отлични акции на Матей Казийски, Методи Ананиев, Боян Йорданов, мобилизация на Пламен Константинов и спасявания на Теодор Салпаров, тимът ни си каза тежката дума. Най-голяма концентрация показаха след изравняването на кариоките при 20:20, но взеха гейма с 25:23 точки. Така се стигна до решителния тайбрек, в който волейболистите ни за пореден път доказаха класата си.

С отлична игра избраниците на Мартин Стоев направо унижиха бразилците, повеждайки с 7:3, 8:4, 12:7 в тайбрака. Крайното 15:12, след заключителна точка на Методи Ананиев, бе достатъчно, за да могат българите да се поздравят с триумфа след почти два часа игра над световния номер 1 - Бразилия.

Така се сбъдна и една от мечтите на капитана Пламен Константинов, който преди 4 дни си пожела именно успех с 3:2 гейма.

Най-резултатен за победителите бе Матей Казийски, който реализира 20 точки, с 12 се разписа Боян Йорданов. Колкото до тима на световните шампиони най-много точки – 15 записа Жиба.

Във втория си мач от финалите в Полша България ще се изправи срещу Русия. Срещата е утре от 18.00 часа.

Състави:

България: Христо Цветанов 3, Красимир Гайдарски 5, Матей Казийски 20, Пламен Константинов 8, Владимир Николов 9, Андрей Жеков, Теодор Салпаров – либеро (Боян Йорданов 12, Николай Николов 3, Методи Ананиев 6, Тодор Алексиев)

Бразилия: Жилберто Фильо Годой -Жиба 15, Андерсон Родригес - Родригао 6, Густаво Ендрес 10, Родриго Сантана 11, Данте Гимараеш Амарал 12, Рикардо Гарсия 4, Серджио Дутра Сантос – либеро (Марсело Елгартен - Марселиньо, Андре Луис да Силва Насимиенто 9, Самуел Фуч 1).