Българският национален отбор по волейбол взе втора победа за Световната купа в Япония. Момчетата на Мартин Стоев се наложиха над шампиона на Африка Египет с 3:1 гейма (25:19, 25:18, 23:25, 25:18) за 92 минути игра в Матсумото пред 3880 зрители. Волейболистите ни обаче не показаха същото ниво на игра както при успеха вчера. Този загубен гейм и играният четвърти, обаче ни даде по-добра точкова разлика (втори показател в класирането) и излязохме от този мач с +18.

България спечели първия гейм срещу Египет с 25:19. Треньорът Мартин Стоев започна с две промени в стартовия състав: Христо Цветанов, Николай Николов, Матей Казиийски, Андрей Жеков, Владимир Николов, Пламен Константинов и либеро Теодор Салпаров, а в средата на гейма пусна Боян Йорданов, Иван Станев и Тодор Алексиев. На техническите прекъсвания нашите водеха с 8:6 и 16:11 точки. Матей Казийски демонстрира силен сервис, което му донесе и ас, както и атака през центъра от втора линия за 19:13. Ахмед Закария предприе само една смяна в частта, пускайки резервата Габал. С успешни изяви при атака и блокада българите натрупаха преднина от 4-5 точки и успяха без проблеми да затворят първия гейм.

Втория гейм отново показахме добра игра на блокада, а египтяните бяха стъписани, допуснаха много грешки и в отделни моменти повече наблюдаваха дали ги дават по телевизията, за да позират, отколкото да неутрализират родното нападение. Прекъсванията бяха при 8:4 и 16713 точки, най-големият ни аванс дойде при 9:4 и 10:5. Стоев смени разпределителя и диагонала – влязоха Иван Станев и Боян Йорданов. Николай Николов реализира два поредни аса за 22:17 и 23:17, което позволи на тима ни да вземе и втория гейм с 25:18.

Пред погледа на доста японски ученици в залата, волейболистите ни се отпуснаха и разконцентрирано заиграха след откриващата точка на Казийски през третата част. Последваха три поредни за африканския шампион, за които най-деен бе Салах. Успяхме да догоним Египет, но резултатът се движеше точка за точка. Съперникът ни взе първото и второто технически прекъсвания с 8:7 и 16:15.С много грешки и отпуснаха игра, ние бяхме в ролята на догонващи, като след 20:18 за нас, играчите от страната на пирамидите и фараоните записаха 4 поредни точки да 22:20. Съперникът ни дори изпусна геймбол при 24:22, не успяхме да организираме блокада и нападение, да разгърнем потенциала си, с което загубихме частта с 23:25, а това бе първи гейм за Египет на Световната купа в Япония, както и първи взет такъв от България през последните три години.

Четвъртият гейм отново започна точка за точка, допускахме твърде много грешки от начален удар, след една такава при 1:2, Стоев извади Боян Йорданов и върна в игра Владимир Николов, Андрей Жеков направи успешна единична блокада за 3:3. За първи път в частта поведохме при 5:4. Блокадата ни не бе стабилна, като Египет поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след ас на разпределителя Ахмед Абдала, който играе в италианския Монтекиари. Отборът ни воден от Мартин Стоев успя да се концентрира в играта си, Тодор Алексиев записа две поредни успешни атаки за 11:9, но противникът ни изравни. Взехме второто техническо прекъсване при 16:14, като това стана за първи път след втория гейм. Чрез Тодор Алексиев, Матей Казийски и Владо Николов,обърнахме развоя, спряхме атаките , засилихме посрещането и в крайна сметка затворихме мача с 3:1 гейма след 25:18 точки.

Посрещачът на българския национален волейболен отбор Тодор Алексиев бе обявен за играч на мача. Самият той с учудване, но и радост получи розовия плюшен талисман на Световната купа. Волейболистът на италианския Корелиано бе най-резултатен за нашия отбор, като реализира 13 точки в двубоя. 10 от тях бяха отбелязани от атака, 1 от блокада и 2 директно от сервис.

Със същия актив от 13 точки завърши и звездата на нашия отбор Матей Казийски (със 75% посрещане). Владимир Николов бе най-добър при атаките си по статистика и реализира общо 11 точки.

Утре България играе от 6:05 часа третия си мач на Световната купа по волейбол в Япония, като трикольорите ще се изправят срещу Пуерто Рико в Матсумото.

България – Египет 3:1 гейма (25:19, 25:18, 23:25, 25:18)

Съдии: І – Роландо Чолакиан (Аржентина), ІІ – Фабрицио Салталипи (Италия)