Женският ни волейболен национален отбор се класира за европейското първенство през 2026 година. Всички четвъртфиналисти на сегашния шампионат на Стария континент получават привилегията да не минават през квалификации. При загуба от Словакия имаше голяма вероятност да ни се наложи да участваме през подобно сито. Селекцията на Лоренцо Мичели обаче сътвори чудото и постигна обрат от 0:2 до 3:2 гейма, класирайки се на четвъртфиналите.

В момента България е на 15-о място в световната ранглиста на FIVB. Прогресът е с две позиции спрямо края на Лигата на нациите благодарение на петте победи на италианска земя.

Съперникът ни на четвъртфинала Нидерландия е на девето място. Лидер в световната ранглиста е Турция, следвана от Италия и САЩ.

По решение на FIVB световните първенства ще се провеждат на всеки две години. Поради тази причина следващият шампионат на Европа ще е през 2026 г., а не 12 месеца по-рано. Все още не е определен домакинът или домакините на първенството на Стария континент.

Спорът между България и Нидерландия за класиране на полуфиналите е утре (вторник) от 19:00 часа във Флоренция.