България отпадна от Европейското първенство по волейбол за мъже. В осминафинален двубой, игран в Острава (Чехия), българите отстъпиха с 1:3 (14:25, 25:18, 19:25, 22:25) и приключиха участието си на шампионата на Стария континент.

БГНС
18 снимки

В първата част Бундестима водеше уверено с 11:7 и 20:11, за да вземе аванс в срещата след 25:14.

"Трикольорите" си върнаха самочувствието във втория гейм, когато натрупаха преднина от 16:13. Изравняването и надеждите за обрат дойдоха при 25:18 и добра атака за Мартин Атанасов.

В следващата част германците отново играха по-силно в нападение и изградиха солиден аванс от пет точки - 15:10, след което приключиха гейма при 25:19.

В последната част България имаше шанса да поведе с 10:5, но допусна изравняване при 13:13. Бундестима отново демонстрира силната си игра в защита, а младият нападател Аспарух Аспарухов, който влезе като резерва, спаси първия мачбол за Германия. Краят на двубоя дойде при 25:22 и сервис в аут на Мартин Атанасов при третата възможност за Бундестима.

Най-резултатни за България станаха Цветан Соколов и Алекс Грозданов с по 8 точки. Стефан Чавдаров и Мартин Атанасов добавиха по още 7 точки в актива на "трикольорите".

За Германия с 19 точки се отличи Мориц Карлицек в мача, продължил 96 минути. Антон Бреме завърши с 12 точки.

На четвъртфиналите на шампионата германците ще се изправят срещу Италия.

--

ПЪРВИ ГЕЙМ

Двата отбора започнаха напълно равностойно до 4:4. Гермаснските волейболисти сгрешиха първите си 4 изпълнения на начален удар. Германия постепенно намери своя ритъм и поведе с 9:6, след като само една точка от Тодор Скримов бе реализирана за България без грешка на Бундестима.

Германия увеличи преднината си на пет точки, а Силвано Пранди взе прекъсване за България. Денис Калиберда атакува технично и Германия поведе с 16:9. Италианският специалист взе второто си прекъсване в първата част. Мориц Карлицек изведе Германия напред с 18:9. "Лъвовете" реализираха след отлична атака на Алекс Грозданов, но символичните гости отговориха с нападение на Тобиас Крик, а след това стигнаха и до геймбол. Той бе реализиран в ответното разиграване след грешка на тима воден от Силвано Пранди.

ВТОРИ ГЕЙМ

В началото на втората част България успя да поведе с 4:2, но след това Тодор Скримов сгреши от сервис, пращайки топката в мрежата. Цветан Соколов атакува успешно по правата от зона 2 за 5:3. България поведе със 7:4, след като Георг Гроцер настъпи линията за атака. Отлична атака в центъра на Стефан Чавдаров - 8:5.

Ас на Стефан Чавдаров за 10:6 принуди селекционерът Андреа Джани да вземе прекъсване за Германия. "Лъвовете" продължаха да държат добра дистанция, след като Стефан Чавдаров атакува по пръстите на германската блокада - 16:13. Контраатака на Алекс Грозданов и 17:13. Андреа Джани взе второто си прекъсване във втората част.

България направи резултата 23:17 след отлична блокада на Алекс Грозданов срещу Георг Гроцер. "Лъвовете" стигнаха до геймбол след нова великолепна блокада този път на Мартин Атанасов. Веднага след това българският волейболист завърши успешно атака и България изравни.

ТРЕТИ ГЕЙМ

България поведе с 2:1 в началото на третата част след успешна така на Цветан Соколов, но след това Германия успя да изравни за 3:3 в началото на гейма. Последва силен период за Германия, в който тимът натрупа преднина до 9:6. Именно при този резултат Силвано Пранди поиска прекъсване за България. След прекъсването България все две поредни точки и стигна до 9:9. Германците отново взеха инициативата и след атака на Гроцер и точка в полза на Бундестима направи 14:10.

След атака в аут на Тодор Скримов Германия поведе още по внушително за 16:10. Германия така и не изпусна инициативата до края на гейма, в който България регистрира 19 точки. Аспарухов прати топката в аут от сервис и така Германия стигна до до геймбол при 24:17. Мартин Атанасов съхрани надеждите с точка за 18:24, а след това Георги Сеганов реализира след единична блокада. Последва нов сервис в аут, този път от страна на Алекс Грозданов, а стова приключи и частта при 25:19.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

Волейболистите на Силвано Пранди старираха силно четвъртата част и натрупаха бърза преднина до 4:1. Германците продължиха да грешат от сервис и след аут от страна на Гроцер, България поведе с 5:2. Момчетата на Силвано Пранди доведоха нещата до 7:3 в полза на родните национални, след което дойде прекъсване за Германия. Цветан Соколов доведе нещата до 10:5. След два поредни аса на Мориц Карлицек се стигна до равенство 13:13. Две атаки на Тодор Скримов не успяха срещу блокадата на Гроцер, като това доведе до обръщане на резултата до 18:16 в полза на Германия. Владимир Станков би сервис в аут, за да се стигне до мачбол за Германия при 24:20.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:1 (14:25, 25:18, 19:25, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро

Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

ГЕРМАНИЯ: Ян Цимерман, Георг Гроцер, Денис Калиберда, Кристиан Фром, Тобиас Крик, Флориан Краге - Юлиан Цангер-либеро

Старши треньор: АНДРЕА ДЖАНИ.