Българският национален отбор по волейбол победи Мексико с 3:0 (25:23, 25:19, 25:22). Мачът продължи около час и 20 минути.

Срещу мексиканците българите показаха, че са се съвзели от тежката загуба в последователни геймове от Канада. Успехът е трети за „лъвовете“ след тези срещу домакина Китай и Нидерландия.

За България предстои последен мач срещу Белгия, но националите вече нямат шанс за квота от тази Олимпийска квалификация.

Гейм 1

Българските волейболисти поведоха с 2:0 в началото на двубоя. Изненадващо последваха 5 поредни точки за Мексико и 2:5. Грозданов влезе в ролята на разпределител и подаде към Аспарухов, който атакува мощно и изравни резултата при 5:5. . “Лъвовете“ поведоха с 10:8 след блокада на Пенчев, ала успяха да обърнат до 12:11 с три поредни точки и няколко грешки на родните волейболисти.

Мексиканците дръпнаха с 3 точки при 16:13, което наложи таймаут от Константинов. Блокада на на Алекс Николов намали изоставането до само точка - 15:16. Сетне Колев атакува остро в центъра за 17 равни. Единична блокада на Симеон Николов и националите поведоха с 18:17, но допуснаха още две грешки до 18:20.

При 23:21 Аспарухов върна важна точка, последвана от хубав сервис и тройна родна блокада за 23:23. България направи още един троен блок и стигна до геймбол. Геймът приключи с атака на Николов.

Гейм 2

Волейнационалите поведоха много набързо с 5:2 в началото на втория гейм. Последва разлика от пет точки до 10:5, дошла след две грешки на Фернандес от мексиканците. При 12:6 Ники Пенчев получи контузия, а тогава и мексиканският селекционер поиска видео чалъндж за докосване на мрежата от българския волейболист. Оказа се, че Пенчев е закачил мрежата, а резултатът стана 11:7. В следващата точка мексиканците скъсиха пасива си на три пункта.

Въпреки проточилия се дълго чалъндж, родните национали не се сринаха и направиха няколко добри атаки. Алекс Николов завърши за 15:10, а малко след това Пенчев посрещна много неконцентрирано при 14:18. Атака на Аспарухов за 19:15, но блок на Мексико донесе 16-а точка за съперника.

Сетпойнтът за България дойде при 23:18 и офанзива от Аспарухов. Първият бе отразен след блокаут на Пенчев, а при втория Пенчев се реваншира на висока топка за 25:19.

Гейм 3

България поведе отново набързо, но с 5:3 в началото на третата част след атака на Алекс Николов. Офанзива и ас на Аспарухов донесоха 7:5, а ас на Симеон Николов доведе до 12:9. Нова атака на Алекс Николов и 15:10, след което Хорхе Мигел Лопес взе прекъсване за Мексико.

Аспарухов атакува по правата от зона 2 за 19:14. Константинов взе прекъсване за България при 19:17, а блокаут на Аспарух Аспарухов - 20:17. Мексиканците съкратиха изоставането си на 20:21, но последваха две нови добри атаки от диагоналите, за да вземе два пункта преднина. През центъра Мексико върна за 21:23, но Венесуела изкара сервис в аут за мачбол. 22-рата точка за Мексико дойде с топка между мрежата и блока. Алекс Николов приключи нашия противник с атака от зона 4.

LIVE БЪЛГАРИЯ - МЕКСИКО 3:0 (25:23, 25:19, 25:22)

България: Симеон Николов, Аспарух Аспарухов, Александър Николов, Николай Пенчев, Алекс Грозданов, Николай Колев - Мартин Божилов-либеро (Илия Петков, Стефан Чавдаров, Симеон Добрев-либеро)

Селекционер: Пламен Константинов

Мексико: Алехандро Мендоса, Диего Гонсалес, Мауро Фуентес, Ариел Ернандес, Виктор Пара, Аксел Телесната - Саид Браво-либеро

Селекционер: Хорхе Мигел Лопес