България ще мери сили за бронзовите медали от Европейската лига. Нашите волейболистки отстъпиха на фаворита Турция в Кайзери с 1:3 гейма, като това ги прати на Франция утре в малкия финал.
Представителките на домакините очаквано бяха по-силни, концентрирани и стигнаха до успеха. Доста грешки и колебливост имаше от наша страна особено в първата част загубена с 13:25 точки. Силен и ефективен сервис помогна много на противничките, докато нашия не бе така добър. С малко по-добро посрещане Турция ни взе и втория гейм с 26:24, а в третата част Дебърлиева и компания бяха по-съсредоточени и с ключови точки на Радостина Рангелова – Цитигой взехме гейм (26:24). Имахме своите шансове и през четвъртия гейм, който бе на приливи и отливи. Не успяхме да се противопоставим на 100% на класни състезателки като Неслихан и другите туркини и така загубихме 1/2-финала.

Странно, изненадващо, но факт – капитанката на Турция Есра играе с добре познатата като „Маската на Гонзо” маска на главата.

Драган Нешич заложи на 9. Любка Дебърлиева - капитан, 17. Страшимира Филипова, 18. Илияна Петкова, 11. Радостина Рангелова – Цитигой,14. Елена Колева, 8. Ева Янева, 13. Мария Филипова – либеро.
За Турция Алесандро Чиапини пусна 1. Пелин, 12. Есра – капитан, 14. Еда, 16. Ипек, 17. Неслихан, 19. Седа, 2. Гюлден – либеро.

Мачът започна със сервис на Любка Дебърлиева, но Еда ни реализира точка. Радостина Рангелова - Цитигой атакува, но топката излезе в аут – 1:2. Веднага след това Елена Колева реализира за нас – 2:2. Поведохме след отлична реакция на Цитигой – 3:2. Ас на жената с маска Есра направи 3:4, но последва след малко нова точка директно от серивс за туркините от Ипек - 6:4. След дълго разиграване туркините взеха първото прекъсване с 8:4. Блокада на Еда дойде за 4:10. Страшимира Филипова пък взе шестата родна точка срещу десет за туркините. Нов ас за съперничките взе Неслихан за 12:6, но за наша радост при втория си сервис сгреши. Елена Колева атакува, но Седа постигна блокада срещу нея за 7 точка пасив на нашите 7:14. Първият рефер от Германия ни ощети с една точка при блок-аут присъди за Турция – 7:16. Илияна Петкова все точка да нас веднага след почивката - 8:16. Тогава Нешич започна със смените, в игра влезе Радосвета Тенева- Милишевич, а също така като разпределител се появи Евелина Арсова вместо Дебърлиева. Еда от Турция направи силна серия на сервис и така пасивът ни стигна 12 точки (8:20). В игра влезе и Таня Събкова. Тенева реализира точка директно от сервис за 8:21, а след това Илияна Петкова яростно заби 9-тата точка за България. От втора линия Неслихан ни връхлетя за 10:21. Първата си точка направи Таня Събкова при 11:21. Елена Колева атакува, но топката прелетя над полето и излезе в аут – 23:12, веднага след това дойде и първият в мача гейм-бол за домакините 24:12. Събкова взе 13-тата родна точка след добра блокада и изрази радостта си с вик. По подобие на мача на мъжете, България загуби първия гейм с 13:25 точки.

Втората част започна по коренно различен начин – от сервис Страшимира Филипова бе отлична и с помощта на останалите момичета - 3:0 за България. След нестабилното посрещане, рехава блокада и неефективен сервис, нашите подобриха играта си и това коренно промени развоя на частта. С четири точки поведохме при 5:1. Ева Янева сгреши начален удар при 6:4, а чрез Еда Турция ни стопи преднината на 1 точка и след това бързо изравни. Топката се изплъзна от ръцете на Любка Дебърлиева и така домакините ни обърнаха за 6:8 на първото техническо прекъсване. След като изравнихме и подсилихме посрещането си, играта започна да се движи равностойно и точка за точка. След сервис на Цитигой при 10:10, Неслихан прати топката в аут и дръпнахме 11:10, и така двата отбора си разменяха инициативата до 12:12. Ас на Ипек бе записан за 12:14, но после същата сгреши и чрез Ева Янева изравнихме за 14:14. Неслихан видя опразнено поле и просто пусна за 14:15, но капитанката с маска на Турция сгреши сервис и пак Неслихан през центъра ни атакува успешно за второто прекъсване при 15:16. Цитигой имаше повод за радост при 16:18 след нейна атака. Събкова пак се появи при 18:23. Страши Филипова постигна един от малкото родни асове за 20:23, при атака на Турция топката докосна антената и това бе 21:23. Неслихан атакува в аут след дълго надлъгване от двете страни на мрежата – 22:23. Цвети Заркова влезе да подсили блокада на местото на Дебърлиева, но след като резултатът стана 22:24, капитанката се върна. Ева Янева на два пъти ни измъкна (23:24 и 24:24). Не успяхме да спрем противниковата атака и така за трети път Турция имаше гейм-бол 24:25 атака на Ева бе спряна с блок на Еда и това бе 24:26 и 0:2 гейма.

Неслихан падна на полето и веднага й бе оказана помощ в началото на третата част, но това не й попречи след като се изправи да помогне на Турция да ни поведе с 3:5. Илияна Петкова – Бебето се разписа за 4:6. След първото техническо прекъсване при 6:8, Страши яростно блокира туркиня за 7:8. Успяхме да изравним при 9:9, но с по-стабилна блокада се стигна до нов наш пасив 9:11. Елена Колева взе десетата бг-точка, а Ева Янева пускайки изненада за равенството 11:11. След нервна игра точка по точка Роди Цитигой перфектно врътна топката на 15:14. Турция обаче взе техническото прекъсване пир 15:16.Страши пак имаше принос да намалим от 16:20 за 17:20, а след това туркиня прати топката в аут. Ева Янева добави нова точка – 19:20. При равенството 20:20 малшанс имахме като една топка падна на гърба на Ева – 20:21, а след не реализира атаката си и така Турция ни дръпна с 20:22. Ипек ни помогна със сгрешен сервис – 21:22. Петкова първоначално на блокада спря туркините, а след това от блок Колева реализира 22:22. Цитигой отстъпи мястото си на Таня Събкова, а Колева отново максимално изненада противника и изравни 23:23. Роди се върна в игра и имаше защо. След добро спасяване на Дебърлиева и „подарък” от Еда дръпнахме с 24:23. Неслихан обаче не ни позволи да затворим гейма и направи 24:24. С блокада Цитигой ни даде нов шанс за гейм (25:24) и самата тя си го взе като реализира за 26:24 и така България успя да вземе тази част - 1:2 гейма.

Елена Колева направи страхотно спасяване при 2:3, но отново Неслихан намери начин да пусне в нашето поле за 2:5. Влязлата резерва Дениз реализира за 3:6, а първото техническо пракъсване дойде при 4:8 след атака по правата на Еда. Илияна Петкова се разписа, отиде на сервис и изпълни четири отлични удара, а от своя страна Страшимира Филипова пък постигна три блокади, което доведе до 8:8. На фона на популярната мелодия „Калинка мая”, но в турско изпълнение губехме на техническото прекъсване с 10:16, веднага след това обаче Дебърлиева хитро пусна за 11:16. Денис намери пукнатина в тройната ни блокада за 11:18. Ева Янева успешно атакува за 12:18. След успорвани разигравания туркините сбъркаха и ни донесоха 13 и 14-та точка. Любка Дебърлиева направи ас – 15:18! Ева Янева прати на милиметри в аут от сервис топката и така допуснахме пасив от 3 точки - 17:20. Роди Цитигой реализира за 18:21, Петкова излезе, за да отиде на начален удар Заркова. Цвети направи ас – 19:21! След нейн нов силен и дълбор сервис , туркините едвам спасиха, но го направиха, че и реализираха 19:22. Не успяхме да построим добро посрещане и така Турция записа първи мач-бол 20:24. Цитигой взе 21-вата ни точка в гейма, но след блок-аут на Янева мачът свърши - 21:25 и 1:3 гейма.

Така Турция отиде на финал, а ние ще мерим сили с Франция за бронзовите медали от Европейската лига утре.

Турция - България 3:1 гейма (25:13, 26:24, 24:26, 25:21) за 102 минути игра

България:
Любка Дебърлиева 3 (2 аса), Страшимира Филипова 12 (2 аса, 42% атака, 5 блокади), Илияна Петкова 9 (1 ас, 45% атака, 3 блокади), Радостина Рангелова – Цитигой 11 (39% посрещане, 40%атака, 1 блок), Елена Колева 12 (42% атака, 2 блок), Ева Янева 10 (61% посрещане,39%перф.посрещане, 1 блок) , Мария Филипова – либеро (Таня Събкова 2, Цветелина Заркова 1, Радосвета Тенева – Милишевич, Евелина Арсова)

Турция: Пелин 2, Есра 10, Еда 16, Ипек 9, Неслихан 20, Седа 8, Кайалар – либеро (Йелдан, Дениз 5, Наз)