Волейболните ни национали претърпяха първа загуба както за сезона, така и в Световната лига. Тимът на Мартин Стоев бе надигран от САЩ с 3:0 гейма (25:23, 25:16, 25:16).

В първото си гостуване от престижния комерсиален турнир нашите отстъпиха лошо в игра на двукратния олимпийски шампион (Лос Анжелис - 1984 г. и Сеул - 1988 г.) пред мощна родна агитка на трибуните в „Сиърс център” в Чикаго.

Началото на мача беше белязано с възгласи „Българи, юнаци!” и родни трибегреници в цялата зала от близо 2000 български емигранти. Общо 4200 бе публиката в залата, която видя загубата ни за 74 минути игра.

Тимът ни показа част от добрата си игра само в първата част, след като домакините ни дръпнаха с 5:1, 7:3 и 8:4. Данаил Милушев и компания стигнаха до равенство при 10:10 с блокада на Гайдарски и ние взехме аванс (16:14). На бързите атака на Милушев, капитанът на американците Лой Бол раздвижи играта и изравняването дойде при 17:17. След серия от драматични отигравания и надигравания все пак отстъпихме с 23:25 точки. САЩ поведе с 1:0 гейма, като освен шестицата ни Христо Цветанов, Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Данаил Милушев, Тодор Алексиев и либеро Теодор Салпаров, в игра се появиха Цветан Соколов, Боян Йорданов и Мартин Пенев.

Освободени от напрежението и след успеха в първата част, американците не ни позволиха да се разиграем и бързо натрупаха сериозна преднина от по 6-7 точки. Пенев и Соколов пак влязоха в игралното поле. С добра защита, силен сервис и бързи атаки янките взеха за 23 минути втория гейм на 16 точки.

Третите в световната ранглиста не ни оставиха възможности за обрат и в третата част. В нея от начало заигра Мартин Пенев, а Мартин Стоев пусна и останалите две момчета от състава Теодор Богданов и Иван Станев. Второто техническо прекъсване дойде след ас на Клейтън Стенли при 16:11. САЩ изпусна първия си мач-бол при 24:14, но затвори гейма при ново 25:16, а с това взе трета победа в Световната лига с 3:0 гейма.

Над два пъти повече блокади постигнаха съперниците – 12 за САЩ и 5 за България – 5 на Раян Милър и 3 на Краси Гайдарски. На сервис статистиката е още по-лоша – 12 американски аса (5 ва Клейтън Стенли, 4 на Лой Бол и 3 на Уилям Приди) срещу само един за нас на Христо Цветанов.

Бронзовите медалисти от миналата година в турнира оглавиха група С с три победи, ние имаме актив от 2 успеха и 1 поражение преди втория ни мач в чикагското предградие Хофман Естейт утре.

САЩ – България 3:0 (25:23, 25:16, 25:16)

САЩ: Бол 4, Приди 14, Милър 9, Салмон 9, Хоф 5, Стенли 17, Тоузински 5, Ламбърн – либеро (Рууни, Лий 3)

България: Цветанов 3, Жеков1, Гайдарски5, Ананиев 3, Милушев 14, Алексиев 5, Салпаров – либеро (Йорданов 1, Пенев 4, Соколов, Богданов, Станев)