Безапелационен бе стартът на българските национали в Световната волейболна лига. Без рожденика Пламен Константинов, без Евгени Иванов и Владо Николов, възпитаниците на Мартин Стоев подчиниха европейския шампион Испания с категоричното 3-0 гейма.

Преди началото на двубоя домакините от Двореца на Културата и Спорта поднесоха за 35-я рожден ден на Пламен Константинов букет цветя и статуетка на самурай-символ на борбената натура на капитана.

Националите започнаха първия гейм в състав: Жеков-капитан, Цветанов, Йорданов, Гайдарски, Казийски, Пенев (либеро Салпаров). Наставникът на Испания отговори със следната шестица: Перез, Севилано, Мигел Фаласка, Молта, Гарсиа-Торес, и Де ла Фуенте (либеро Валидо).

Единствените двама състезатели, които Мартин Стоев не пусна в игра от наличните в групата бяха Костадин Стойков и Иван Зарев. Много продължителен гейм бе първият-цели 34 минути, което е доказателство за неговата оспорваност.

Испанците заложиха на много силен сервис, с който изненадаха домакините и дръпнаха с 5-0, което бе и най-сериозната разлика в тяхна полза гейма. Постепенно българските “лъвове” заиграха по-концентрирано, подобриха посрещането и наваксаха разликата. За първи път те поведоха в гейма при 18-17.

Първият гейм завърши при резултат 33-31, като победната точка в него заби Христо Цветанов. Абсолютен господар на игралното поле бе България в следващите два гейма.

Вторият, който бе с продължителност 25 минути бе спечелен с резултат 25-19, като най-голямата разлика в полза на домакините бе 6 точки. Бетонна блокада изградиха Гайдарски и Цветанов, добре на мрежата се включваше, когато бе на игралното поле Алексиев. Нетразим при атаките си за пореден път бе Казийски.

С много сериозна заслуга за спечелването на третия гейм, който завърши при 25-17 за 23 минути бе мощно аплодираният от домакините варненец Данаил Милушев. Той показа много мощ и точност, както при началния удар, така и при атаките по диагонала. Милушев заби и победната точка в мача. Утре от 17,30 България играе втория си двубой срещу европейския шампион.