С тежка загуба стартира България в 20-ото юбилейно издание на Световната лига. При дебюта на Силвано Пранди паднахме с 1:3 гейма (26:24, 27:29, 18:25, 22:25) от Куба. Пред пълни трибуни в Хавана, националите ни не показаха очакваната игра, направиха повече грешки и трябваше да стартират отново с поражение при гостуването си на Острова на свободата. Изненадата бе Венеро Уилфредо Леон – едва на 15 години, този волейболист не можеше да бъде спрян и бе добър при всички елементи.

За България най-добра игра показа Владимир Николов. Въпреки че носи специална протеза на дясната ръка, диагоналът ни завърши с 22 точки.

По отношение на страхотната атмосфера, типично по кубински, родната следа бе три силни и гръмогласни български агитки, които освен с викове, развяваха доста трибагреници.

Първата точка в мача дойде след посрещане на Матей Казийски, добро взаимодействие на Андрей Жеков с Владимир Николов, който изненада с помощта и на мрежата кубинците. Откриващата точка накара българите в залата за запеят „Българи юнаци!”. При дебюта на Пранди начело на България и при първото му посещение в Куба, поведохме с 4:3, а Сепеда край мрежата се сблъска с Тодор Алексиев. Отново Владо донесе точката за нашите и взехме първото техническо прекъсване с аванс о 3 точки – 8:5. Местната публика изригна при мощна атака с отскок на едва 15-годишния Леон при 8:6 за нас, последва и акция на капитана Симон – 9:7. Матей Казийски с удоволствие пък направи 10-ата и 11-ата ни точка. Два аса записа рожденикът от вчера - 206-сантиметровият Симон, за второто равенство в мача - 11:11. Кубинският капитан би и двата пъти от начален удар си в Казийски, и това накара и Професора да вземе прекъсване. При последвалите три разигравания на два пъти Сепеда и Камейо се разписаха, а Симон би силен и мощен сервис. При пасив от 3 точки – 11:14 Пранди взе второто си прекъсване, по време на което публиката направи три мексикански вълни. 201-сантиметровият Леал атакува успешно за 16:13 в полза на Куба. След почивката Камейо надигра на мрежата Христо Цветанов,а Сепеда показа як начален удар, който не можеше отново да бъде отразен добре от Казийски – 18:13. Мрежа ни донесе 16-ата точка, но Николов сбърка сервис. Матей три поредни пъти реализира за догонването и изравняването на резултата – 20:20, точно в 21:12 часа кубинско време Блекууд поиска почивка, след която отново Симон надигра нашите, в игра се появи и най-възрастният Оделви, но само за едно разиграване, защото Владо Николов пак направи 21:21. Макар на 15 години Леон надигра Казийски и даде аванс на домакините, но за кратко. Мартин Пенев излезе от полето и се върна при резервите, а в игра се върна отново Алексиев. Първият български ас дойде при 23:22 и бе дело на Казийски, но при втория сгреши. За наша радост Симон прати топката в аут и това бе гейм-бол за България – 24:23. Камейо обаче не ни позволи да затворим частта – 24:24. Владо Николов излъга леко противника и пак аванса бе за нас – 25:24, играчът на Кунео бе в основата и на победната точка – Владо посрещна, Андрей Жеков догони, а Казийски завърши за 26:24 и 1:0 гейма за България.

След като кубинците откриха резултата във втория гейм, за нас това направи Алексиев. Цветанов пък заслужи прегръдки и похвали за точките си за 2:1 и 3:2. Леон със засилка все едно ще прескочи мрежата, направи равенството 3:3. Леал позволи на домакините да поведат след добър блок за 5:4, но бързо изравнихме. Матей сервира в аут, а младият коз Леон завърши разиграването за 7:5. Прекъсването при 8:6 за Куба дойде след атака в аут на Алексиев. Догонихме Симон и компания до 8:9, но при последвалото разиграване след трудно посрещане на Матей, Теди Салпаров не успя да догони една топка и с крак я прати на третия етаж трибуни. Мрежата след атака на Симон ни позволи за видим резултат 10:10 точки. Владо Николов отново взе нещата в свои ръце, като ни извади до 12:13. Алексиев намали отново пасива ни при 14:15, а второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Куба след точка на Сепеда. След контра и блок на Матей изравнихме за 17:17. Това направи и Николов за 18:18. Пенев замени Алексиев, нашите се организираха и поведохме след три поредни точки с 21:18. Пранди поиска прекъсване, след като инкасирахме две топки в нашето поле при 21:20 за нас, но домакините изравниха – 21:21. най-добрият до момента Николов отново се разписа – 22:21, Жеков обаче сбърка сервис, а след това пак Владо направи 23:22. Алексиев се върна в полето. Леал атакува през центъра, а Гайдарски не блокира по-най-добрия начин и топката излезе в аут. Алексиев обаче ни донесе първият гейм-бол – 24:23, националите ни не се организираха и пак се повтори развоя на първия гейм – 24:24. Владо Николов ни даде втори шанс 25:24, но тук спряхме с повторенията, не го реализирахме – 25:25, Алексиев направи 26:25, когато в игра за първи път от две години в националния влезе Светозар Иванов. Центърът остана на полето за кратко на мястото на Жеков, защото Алексиев сгреши сервис – 26:26. лидерът в първия мач Николов с 27:26 ни даде четвърти шанс да вземем гейма, но и него пропиляхме – 27:27. Симон пусна две бомби от сервис – два поредни аса за 1:1 гейма след 27:29 за Куба.

Третият гейм започна тежко за България, а първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Куба след нова акция на Леон. Последва ас на Леал – 9:5, наша грешка – 10:5 за домакините. Успяхме да направим две поредни точки, това обаче не бе достатъчно и кубинците имаха аванс от по 2-3 точки (10:12) Алексиев направи 11:13 и след това пак си смени мястото с Пенев. Матей се разписа за 12:15, а Гайдарски излезе, за да видим край мрежата отново Светозар Иванов. Второто прекъсване бе при 4 точки аванс за Куба – 16:12. съдията ни ощети при първото разиграване, като отсъди точка на Жеков за невалидна – 12:17, последва непробиваема тройна кубинска блокада – 12:18. Силната серия на противника ни продължи с ас на Сепеда, който направи пасива ни 7 точки – 12:19. С шест точки отстъпвахме и след аут на Матей (14:20), а станаха отново седем след нов ас за Куба дело на Леал – 14:21. Владо Николов наруши добрата серия на кубинците с успешна атака, но Матей сбърка началния си удар (15:22). Цветан Соколов влезе в шестицата на Пранди, но ние играехме разконцентрирано, а местните играчи силно и успешно. Доминико Оделвис донесе първия гейм-бол за Куба при 24:18, а 15-годишният Леон го затвори мощно с 25:18 и така България вече отстъпваше с 1:2 гейма.

В четвъртия гейм Пранди извади Алексиев, пусна като втори посрещач Методи Ананиев и остави Светозар Иванов да партнира край мрежата на Цветанов. Началото пък бе трудно за България, защото Симон и Леон успешно движеха кубинския мотор, като последният постигна поредни два аса за 5:1. Талантът роден на 31 юли 1993 година е висок 201 см и показва завидни умения, техника, която изненада българите не само при посрещане. Карменате Диас се разписа за съкрушителното 6:1, когато Теодор Богданов влезе вместо Цветанов, а скоро дойде и първото техническо прекъсване – 8:3 за Куба. 6 точки падахме след атака на Леал – 4:10. При 5:11 Силвано Пранди сякаш търсейки лек за негативното развитие на дебюта си начело на България за малко седна на стола си и зарови поглед в данните от статистиката. Младите и свежи сили на Ананиев, Богданов и Светозар Иванов дадоха резултат, нашите започнаха да правят по-малко грешки и да стоят добре на блок. Зарко и Владо Николов постигнаха точки от блокада и намалихме пасива си на три точки - 9:12. Ананиев мощно атакува за 10:13, а след това Богданов се разписа за 11:14. Въпреки че сгреши сервиса си, Теодор получи потупване и окуражаване от Професора. На второто техническо прекъсване отстъпвахме с 11:16. Сепеда престъпи линията при изпълнение на начален удар и така взехме 12-ата точка, последва втори подарък от същия кубинец, след като атакува, но не можа да го направи над мрежата – 13:16. Леон, при първия си мач в мъжкия тим на Куба, според местни журналисти, макар на 15 години, излъга отново опитните наши национали за 13:18, а веднага след него отнесохме ас пореден на Леал - 13:19. Леон дори сам съм спря летящ Казийски с единичен блок – 14:20. „Punto por la Cuba” възкликнаха за пореден път местните коментатори след атака в аут на Владо Николов14:21. Матей показа сервис и взе ас 16:21, но бе престъпил линията при втория, когато пак директно прати топката в полето на Куба. Соколов пак влезе, но при 17:22 точки. Двоен удар бе свирен на домакините и така резултатът стана 18:22, Леон не ни позволи да намалим още пасива си и излъга чакащият го на блокада Ананиев - 18:23. Богданов атакува след добре подадена топка от Жеков – 19:23. Владо Николов записа директна точка от сервис – 20:23! През центъра обаче Леал ни съкруши – мач-бол за Куба 20:24! На сервис застана Леон, Теди Салпаров посрещна добре, Ананиев атакува, а Сепеда прати в аут топката от блокада. Следващата точка пак бе в нашия актив – 22:24! От трети опит обаче кубинците взеха мача – Леал през центъра се разписа за 25:22 и така България падна с 1:3 гейма.

Куба – България гейма (24:26, 29:27, 25:18, 25:22)
Съдии: Симино (Бразилия) и Олимейра (Португалия)

Куба (ст.тр.Самуел Блекууд): Леон 18, Леал 20, Камейо 7, Сепеда 18, Симон 15 – капитан, Карменате Диаз 1, либеро Густаво (Оделвис, Естрада, Далмау)

България (ст.тр.Силвано Пранди): Андрей Жеков, Христо Цветанов 7, Красимир Гайдарски 2, Матей Казийски 17, Тодор Алексиев 7, Владимир Николов 22 и либеро Теодор Салпаров (Мартин Пенев, Светозар Иванов 2, Методи Ананиев 4, Теодор Богданов 3, Цветан Соколов)