България е четвърта в света. Националният ни отбор по волейбол за девойки записа най-големия си успех, но загуби малкия финал на Световното първенство в Мексико.

Момичетата на Стоян Гунчев и Иван Петков показаха страхотна игра срещу Бразилия, поведоха с 2:0 гейма, в тайбрека имаха 5 мач-бола, но не успяха за затворят мача. При първото си класиране за финалите на Мундиал волейболистките ни до 20 години бяха на косъм от медалите. Страната ни е на 54-то място в световната ранглиста и загуби битката за бронза от настоящите шампионки и втори в подреждането състезателки на Бразилия с 2:3 гейма (25:19, 25:21, 18:25, 21:25, 17:19).

Пред 3000 зрители в Мексикали за 123 минути Цветелина Николова и компания поведе на селесао с 2:0 гейма, но допусна противничките да изравнят за 2:2 и в тайбрека драматично отстъпиха със 17:19 точки. В тайбрека драматизмът и обратите бяха на лице - при размяната на полетата имахме аванс от 3 точки (8:5), а първото докосване до бронзовите отличия бе при 14:11. Девойките ни имаха мач-бол три поредни пъти, но селесао изравниха за 14:14, следващата точка отново бе за нас, но пак пропуснахме, успяхме да вземем предимство отново при 17:16, но и петият ни опит се оказа неуспешен. Бразилките реализираха три поредни точки и се окичиха с бронза.

Добриана Рабаджиева от ЦСКА пак бе над всички на полето, като стигна до 29 точки, а единствената ни девойка играеща в чужбина Елица Василева реализира 23, Габи Цветанова постигна 16, а сестрата на национала Теодор Богданов – Нора край мрежата се отличи с 10 точки. За Бразилия Мартинс да Силва завърши с 20 точки. Нашите волейболистки бяха по-добри на серсис – 12 аса срещу 5 за бразилките, направиха по-малко грешки от тях, но отстъпиха на блок (17 : 24 блокади). В индивидуалните класации Рабаджиева остана четвърта с 131 точки, Елица Василева- осма с 120.

Златото и титлата отиде при Германия след чиста победа на финала над Доминиканската република с 3:0 гейма (28:26, 26:24, 25:16)

България – Бразилия 2:3 гейма (25:19, 25:21, 18:25, 21:25, 17:19)

България (Стоян Гунчев): Григорова 4, Рабаджиева 29, Николова 2, Цветанова 16, Василева 22, Богданова 10, Колчагова - либеро (Русева, Андреева, Бончева 1, Китипова)

Бразилия (Антонио Ризола Нето): Мартинс да Силва 20, Леао 2, Раймунди 2, Корреа 13, Родригес 7, Роберта Силва 5,– Понтес - либеро (Гонсалвес 14, Наталия Виейра 2, Диана Силва, Летисия Магнани 15)