Българският национален отбор по волейбол взе втора победа на Европейското първенство за жени в Полша. Момичетата на Драган Нешич се наложиха с 3:1 гейма над Беларус, и така си осигуриха място в следващия етап на шампионата. Нашият противник днес е тимът, отпаднал от група С, а успехът на българките на практика прати във втората фаза и Белгия. Елена Колева и компания взеха две победи – срещу Беларус и Белгия, и отстъпиха само веднъж – в първия си мач в Бидгошч от Русия. Сборная ще бъде и лидер в нашата група, българският отбор е втори.

В следващия етап класиралите се тимове от група С ще играят срещу тези от група А – Холандия, Хърватия, Испания или Полша. Срещите са на 29, 30 септември и 1 октомври в Лодз, а нашият първи мач ще е срещу победителя от група А – Холандия или Полша.

Днес волейболистките на Драган Нешич започнаха както и вчера срещу Белгия, но се окопитиха доста по-бързо. Те загубиха първата част със 17:25, но спечелиха следващите три, при това достатъчно убедително. Във втория и четвъртия гейм нашите националки се наложиха с по 25:20, а най-силен за тях бе третият, който взеха само на 11 точки, а можеха да не позволят на съперничките си дори да запишат двуцифрен актив.

Фантастичен мач срещу бъдещия си клубен треньор изигра днес Страшимира Филипова. Тя стана и топреализаторка на двубоя с 20 точки, от които 2 аса и цели 6 блокади. С 3 аса се отличи Елена Колева за общо 14 точки в мача, а Елица Василева завърши с една повече.

България: Любка Дебърлиева - 4 точки (1 ас, 2 атаки, 1 блокада), Елена Колева - 14 (3, 11, 0), Ева Янева - 13 (1, 11, 1), Елица Василева - 15 (1, 13, 1), Илияна Петкова - 1 (0, 1, 0), Страшимира Филипова - 20 (2, 12, 6), либеро Мария Филипова, Анета Германова, Радостина Кицигой - 1 (0, 1, 0), Цветелина Заркова - 3 (2, 1, 0), старши треньор Драган Нешич.

Беларус: Ольга Пальчевская - 6 точки (0 аса, 2 атаки, 4 блокади), Екатерина Закревская - 6 (0, 6, 0), Анна Шевченко - 9 (1, 4, 4), Елена Гендель - 15 (1, 9, 5), Аксана Кавальчук - 8 (0, 7, 1), Аксана Аксенава - 12 (0, 11, 1), либеро Ирина Лебедева, Юлия Марковская - 1 (1, 0, 0), Марина Тумас - 4 (0, 4, 0), Екатерина Скрабатун, Виктория Абухович, старши треньор Николай Карполь.