Българският национален отбор по волейбол - жени завърши с победа олимпийската предквалификация в Габрово. Избраничките на Драган Нешич победиха Белгия с 3:0 гейма (25:17, 25:22, 25:14) за 70 минути игра в зала „Орловец” пред 1200 зрители.

Националките взеха реванш от белгийките за поражението от Европейското първенство, като почти през цялото време имаха аванс от 6-8 точки. Единствено в началото на мача момичетата на Ян Де Брандт водеха с 4:2, последва мобилизация в нашето поле, блокадата ни бе непробиваема, Елена Колева, Ева Янева и Радосвета Тенева - Миличевич отиграваха атаките си и първата чест бе за България с 25:17 точки.

Селекционерът ни пусна в игра за първи път втората  разпределителка Диана Ненова, която също се включи добре.

Във втория гейм надмощието на българките бе очевидно, направиха в средата му серия от 6 поредни точки и поведоха с 15:9 и 17:11. В игра се появи и Мартина Георгиева. Националките изпуснаха геймбол при 24:20, но затвориха с 25:22. Третият последен гейм не предостави интрига – 8:3, 16:7 на техническите прекъсвания. Краят на мача дойде след 25:14 и 3:0 за България срещу най-младия отбор на този турнир – Белгия.

Румъния спечели правото да участва на квалификацията в Хале (Германия) догодина, като завърши на първо място в класирането. България остана на втората позиция с 3 победи и 1 загуба. Трети е съставът на Беларус, четвърти - Словакия, а последният пети тим е Белгия без победа и спечелен само 1 гейм.

Следващият сбор на българския национален отбор е след 6 месеца – през май за квалификацията за Европейско първенство.

България - Белгия 3:0 гейма (25:17, 25:22, 25:14)

България: Цветелина Заркова 6, Ева Янева 9, Любка Дебърлиева 2, Радосвета Тенева - Миличевич 9, Елена Колева 14, Страшимира Филипова 7, Мария Филипова - либеро (Диана Ненова, Деница Карауланова, Радостина Рангелова - Цитигой 4, Елица Василева 3)

Белгия: Лизе де Валкенеер 9, Лаура де Шрайвер 2, Яна де Люув 2, Елс Вандестене 6, Жолиен Виток 6, Аня Ван Дамме 9, Марта Шчигиелска - либеро (Жасмин Бибау 3,Фрейа Аелбрехт, Лизе Ван Хеке 2).