Българският национален отбор по волейбол разби аутсайдера Израел с 3:0 в първия си двубой от квалификациите за Европейско първенство, който се проведе в Двореца на културата и спорта във Варна. Възпитаниците на Мартин Стоев взеха отделните части с 25:17, 25:15 и 25:19.

Стоев започна срещата с Иванов, Цветанов, Жеков, Казийски, Николов, Константинов и либерото Салпаров. Националите дръпнаха в резултата още в началото на първия гейм и не изпуснаха инициативата до края му. Българите играха перфектно на мрежата и почти не грешаха при начален удар. В крайна сметка националите спечелиха частта с 25:17.

Гостите започнаха по-добре втората част и поведоха в резултата. Българите обаче изравниха на два пъти при 6:6 и 7:7, след което поведоха резултата при първото техническо прекъсване с 8:7. Последваха пет изравнявания в резултата, но при второто техническо прекъсване България водеше с 16:12. Оттук до края на гейма националите нямаха никакви проблеми и спечелиха още по-категорично с 25:15.

Отново гостите започнаха по-добре и третата част и поведоха в резултата. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 7:8 в полза на Израел. Независимо, че изоставаха с 3 т. - 12:15, националите ни успяха да обърнат резултата и при второто техническо прекъсване той бе 16:15. До края на гейма България нямаше особени проблеми и логично спечели частта и съответно мача.

Втората среща от програмата днес е между Португалия и Хърватия от 20.00 ч. Утре националите ни срещат Португалия от 17.30 ч.

Състави:

България: Иванов 7, Цветанов 4, Жеков 4, Казийски 12, Николов 11, Константинов 5, либеро Салпаров /Йорданов 8 т., Гайдарски 2, Станев 0, Стойков 3, Пенев 2/

Израел: Ефрати 13 т., Лауриан 1, Щеин 7, Бар Недзер 1, Шафрамович 7, Графт 9, либеро Шварт /Сайга 0, Дадон 1, Ноткевич 0/