Националният отбор по волейбол на България за жени се класира за Финалната четворка на Европейска лига 2010, която ще се играе в турската столица Анкара на 24 и 25 юли, съобщи volleyball.bg. Това стана на 100% сигурно с победата, която Лъвиците постигнаха тази вечер в Габрово срещу тима на Великобритания с 3:0 (25:18, 25:18, 25:18). Дори Турция случайно да не се класира сред първите два отбора в Група B, евентуалният втори отбор там вече няма как да изпревари България по показатели.

Старши треньорът на домакините Драган Нешич започна мача с една малко изненадваща промяна в сравнение с вчерашната основна седморка. В ролята на диагонал на терена се появи Мария Каракашева, а към края на първия гейм тя отстъпи мястото си на Ева Янева, за която този пост също е непривичен. Южноевропейките тръгнаха с убедителното 8:3, но после с непредизвикани грешки позволиха на островитянките да се върнат в гейма. Все пак, след второто техническо прекъсване България продължи да трупа разлика и взе гейма с убедителното 25:18. Във втория гейм домакините набързо поведоха с 8:1 до първото техническо прекъсване и после просто поддържаха разликата от 7 точки до края, за да затворят и тази част при 25:18, като последните две точки дойдоха от ас на блестящо играещата Добриана Рабаджиева и контра на младата централна блокировачка Христина Русева. В третата част България натрупа своите вече дежурни седем точки преднина до второто техническо прекъсване и ги запази до края, за да спечели и този гейм със същия резултат - 25:18. Централната блокировачка Габриела Коева увенча добрата си игра с перфектно забита топка, която донесе края на срещата.

Много силен мач направи Добриана Рабаджиева и стана топреализатор на двубоя с 19 точки. С приноса си впечатлиха и разпределителката Диана Ненова (с 3 аса и 100% успеваемост на атаката) и либерото Мария Филипова, която регистрира 86% добро посрещане. Капитанката на Великобритания Лин Бийти отбеляза най-много точки, 14, за своя тим.

Сърбия спечели чиста победа и във втория си мач в Румъния снощи и продължава да е начело в групата с по-добро геймово съотношение от България. Все пак, крайният победител в Група A ще бъде определен следващия уикенд, когато в Габрово са решителните два сблъсъка между двата лидера.

България: Диана Ненова - 6 точки (3 аса, 3 атаки, 0 блокади), Мария Каракашева, Добриана Рабаджиева - 19 (2, 14, 3), Елица Василева - 8 (1, 7, 0), Христина Русева - 6 (1, 2, 3), Габриела Коева - 4 (0, 2, 2), либеро Мария Филипова, Ева Янева - 9 (0, 9, 0), Цветелина Николова, Цветелина Заркова, старши треньор Драган Нешич

Гледай на живо световното първенство по волейбол в Италия с туристическа агенция "Галера" от 24 септември до 10 октомври.