България се класира за финалите на Световната лига! Момчетата на Радостин Стойчев загубиха с 2:3 гейма (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15) втория си мач срещу Русия, което обаче ни бе напълно достатъчно. С огромната помощ и на публиката във Варна, волейболистите ни взеха нужните им два гейма, които им осигуриха виза за Гданск и финалите от 6 до 10 юли.

Със спечелената точка, националите ни завършиха с актив от 22 точки, което осигури участието на финалите, тъй като вече не можем да бъдем най-слабия втори отбор от групите, независимо от развитието на другите мачове.

По този начин България се класира за финалната фаза на Световната лига за първи път от 2007 година насам.

Радостин Стойчев не промени нищо при титулярите: Жеков, Йосифов, Тодоров, Казийски, Алексиев , Соколов и либеро Иванов. От другата страна на мрежата, след като допусна първо поражение за 2011-та година Владимир Алекно стартира пак с капитана Тарас Хтей, Сергей Гранкин, Дмитрий Мусерски, Денис Бирюков, Максим Михайлов, Александър Волков и либеро Александър Соколов. Първи съдия е Нихат Ернихан от Турция с помощник французинът Филип Вереке.

Стойчев спази традицията си за стъпи първо с десен крак на волейболното поле при официалното представяне със светлинно шоу в зала „Конгресна”. Президентът на Република България Георги Първанов е във ВИП-ложата в компанията на Симеон Варчев, кметът на морската столица Кирил Йорданов, Любо Ганев и ръководството на волейболната ни федерация. Спортният министър Свилен Нейков, който сутринта се засече във фитнеса с част от националите отсъства заради други ангажименти. Министерството на физическото възпитание и спорта обаче е представено от зам.министър Иван Ценов.

При 23 градуса в залата, но доста по-горещо в очакванията на феновете и напрежение на полето, мачът бе открит с две точки за Русия (0:2). 218-сантиметровият Мусерски направи добра серия от начален удар, затрудни посрещането ни и Стойчев взе почивка, защото отстъпвахме с 1:5. Първата точка за България от игра направи Цветан Соколов (2:5). След размяна на по една грешка от сервис, гостите запазиха предимството си (3:7), но с атака по диагонала на капитана на Сборная Хтей донесе първото техническо при 4:8.

Волков направи ас за 4:9, но след това сгреши. Михайлов проби блокадата ни за 5:10, Мусерски пусна за 6:11, Хтей взе ас пък за 6:12. Родните играчи не успяваха да посрещнат добре и да организират атаката си заради страшно силния руски сервис, Стойчев за две разигравания извади Казийски, пускайки Николай Пенчев. Тодор Алексиев по правата се разписа за 7:12, а Казийски направи резултата 9:14. Волков спечели 16-тата точка за тима на Алекно срещу 10 за нашите национали.

Тодор Алексиев реализира втората си точка за 11:17 и третата си за 12:18, но като цяло тимът ни допускаше доста грешки от напрежение. За първи път с екипа на мъжкия ни национален отбор по волейбол в игра се появи младият втори играч на поста либеро Мартин Божилов при 13:20. Бирюков отбеляза за 14:21. Атаката на Соколов срещна мрежата при 14:22 и Стойчев взе втората си почивка, но сгрешихме и при последвалото разиграване (14:23). На полето влезе и Георги Братоев на местото на титулярния ни разпределител Жеков. Блок на Волков срещу Казийски бе факт при първи гейм-бол за Сборная при 14:24, а наша грешка донесе заключителна точка в частта – 25:14 за Русия.

Стойчев започна втория гейм с титулярите, но гостите взеха първата точка с атака през центъра на Хтей. Точка на Алексиев зарадва публиката за равенството 2:2. Йосифов сгреши началния удар, но Соколов си спечели блок-аут за 3:3. Алексиев за първи път изведе България водеща в резултата при 4:3. Хтей обаче изравни (4:4), а после на два пъти с Мусерски забиха за обрата - 4:8.

Поредицата от точка за Русия продължи Мусерски, а Владо Николов замени Соколов при 4:9. Тодор Алексиев напусна за сметка на Пенчев при 5:10. Шест точки стана пасивът ни след шестата точка на Мусерски – 6:12, но допуснахме нова точка за съперника (6:13). Владо Николов бе отличен на блок и взе 8-мата ни точка в частта, но Жеков сгреши сервиса си (8:14). И пак Николов изненада Русия (9:14), а Казийски взе точка директно от начален удар за 10:14. Гранкин блокира младия Пенчев (10:15), Тодоров завърши едно дълго разиграване за 12:15 и направи блокада 13:15, с което върна надеждите на публиката и вярата в играчите ни. Второто техническо прекъсване бе при 3 точки български пасив – 13:16, а DJ Теди Джорджо пусна „Боят настана”.

Пенчев след атака в аут бе заменен от Тодор Алексиев, а Стойчев взе и почивка при 13:17. Владо Николов опитно надигра чакащата го блокада за 14:17. Руснаците сгрешиха на два пъти за 16:18, Казийски пусна за 17:19, Михайлов атакува в аут за 18:19, но не успяхме да изравним (18:20). Мусерски обаче прати топката в мрежата от сервис, но Хтей върна топката в полето ни и тя тупна в него за 19:21. Казийски намери пролука в двойната руска блокада за 20:21, а Алексиев изравни – 21:21. Алекно прекъсна бурните аплодисменти на феновете с почивка, след това Хтей атакува извън полето, за да поведем с 22:21 и руският наставник набързо взе и второто си прекъсване. Михайлов и той атакува в аут (23:21), Казийски продължи със сервисите, но този път сгреши (23:22). Алекно пусна Илинюк вместо Спиридонов за едно разиграване, което бе завършено от Виктор Йосифов 24:22. Успяхме да вземем частта от втори опит с точка на Алексиев – 25:23 и изравнихме за 1:1 гейма.

Стойчев остави на полето като диагонал Владимир Николов в третия гейм, който стартира с точка за Русия след двойна блокада срещу него. След като отстъпвахме с 1:3 и 2:5, успяхме да се върнем и да изравним при 7:7, като първото техническо прекъсване бе за Сборная при 7:8.

Последва грешен сервис на съперниците ни (8:8), а след това и тяхна грешка при отиграване, с което обърнахме з 9:8. Казийски обаче през центъра мощно атакува, пращайки топката в аут за 9:9, гостите реализира и направиха мини обрат (9:10). Хтей пак сгреши сервис – 10:10, но Мусерски се извиси за 10:11, а Михайлов пропука тройната ни блокада за 10:12. Стойчев прекъсна руската серия с почивка.

Ас на Михайлов в Казийски направи резултата 11:14, веднага Алексиев взе 12-тата ни точка. Реферът предупреди Алекно за забавяне на играта, след това не успяхме на спрем руска атака, а Хтей надигра блокадата ни за второто техническо прекъсване при 12:16.

При 13:18 Казийски бе заменен от дебютанта Божилов, но последва нова точка след двоен удар за тима на Алекно. Руснаците ни дръпнаха 13:21 след ас на Волков, а Стойчев пусна и Братоев на мястото на Жеков. Мусерски спря с блок Алексиев, Николов не отигра точно при 13:23, а на полето се появи и Пенчев. Владо атакува в аут, давайки първа възможност на Русия да вземе частта, след което грешка между Братоев и Тодоров затвори частта при 13:25, с което гостите взеха точка от мача.

Четвъртият гейм започната титулярите, но и с точка за гостите с автор Мусерски. По правата отговорът бе на Соколов за 1:1. Второто равенство взе Алексиев с мощта атака. Михайлов по правата атакува в аут, страничният рефер отсъди вътре и бе зачетена точка за Русия (2:3), веднага след което Бирюков направи ас, но Соколов отигра добре за 3:4. Алексиев намали пасива ни пак на една точка (4:5), но капитанът на Русия Хтей я върна на 2 – 5:6. Соколов се извиси и проби противниковия блок за 5:6, а Мусерски заби за 5:8 при първото техническо прекъсване.

От втора линия Соколов реализира за 6:9, но му бе отсъден двоен удар след отиграване на сервис на Мусерски и така разликата стана 5 точки за Русия – 6:11. След три поредни точки за България Алекно взе почивка при 9:11 , публиката взе инициативата и започна бурно да подкрепя волейболистите ни. Спечелихме още една точка 10:11. Христо Цветанов замени Йосифов при 10:12, но последва изключителен сервис на Михайлов – 10:13. Казийски излезе, Божилов влезе в игра и след освиркванията на феновете Михайлов сгреши сервиса си – 11:13. Соколов мощно атакува (12:13), но Волков върна аванса на Русия на 2 точки (12:14). И отново Соколов бе успешен по диагонала за 13:14, но Сборная стигна до второто техническо прекъсване с 3 точки преднина – 13:16.

Теодор Тодоров получи добра топка от Жеков за 14:14 и Казийски се върна в игра. Стигнахме до само една точка зад Русия (15:16), след грешка на гостите. С блокада Тодоров изравни за 16:16. Михайлов атакува успешно в либерото ни (16:17), а след това Мусерски се разписа за 16:18. Пенчев пак замени Алексиев, Соколов ни взе 17-тата точка, а Христо Цветанов направи контра за равенството 18:18. Битката за този гейм, който класира нашите за финалите продължи, с две успешни атаки на Соколов за 19:19 и 20:19.

Бирюков атакува по диагонала в аут и дръпнахме с 21:19, с отличен сервис Жеков помогна на Казийски да реализира резултат 22:19. Серията ни прекъсна Мусерски – 22:20, като Стойчев взе почивка в най-важния и решителен момент.

218-сантиметровият гигант обаче сервира неспасяемо – 22:21, но Казийски ни остави в играта с успешна атака за 23:21. Бирюков направи блок-аут при 23:22. Гейм-бол за нас ни даде Михайлов с грешен сервис, а Цветан Соколов ни спечели най-важната точка – 25:22 и така България взе два гейма, една точка и с 22 точки си гарантира място на финалите в Гданск без значение дали вземе и тайбрека!

В петия гейм, който вече бе без значение, Русия ни поведе с 1:4 и тогава Владо Николов замени Соколов. Алексиев атакува успешно за 3:5. Пенчев замени Казийски, но Михайлов по правата се разписа за 3:6. При смяната на игралните полета Русия ни водеше с пет точки – 3:8 след ас на Бирюков.

Владо Николов надигра руската блокада за 5:9, след което Казийски се върна на полето и веднага отигра успешно за 6:9. Владо Николов взе 7-мата точка срещу 10 за Сборная. Казийски ни доближи на 2 точки от съперника - 9:11. Михайлов спечели дългото разиграване за 9:12, а Стойчев поиска почивка.

Мусерски сбърка сервиса за 10:12, а Казийски мощно атакува за 11:12. Михайлов напрви ас и взе мач-бол за Русия – 11:14. от втори опит гостите затвориха мача с 15:12 и 3:2 гейма, но и двата тима ликуваха, защото и България, и Русия се класираха за финалите на Световната лига!