България победи Италия с 3:0 гейма (26:24, 25:22, 25:22) във втория си мач на 26-тото Европейското първенство по волейбол в Турция. Националите ни остават лидери в група Д на шампионата след успеха с 3:2 гейма вчера над Сърбия и вече имат 4 точки в класирането. Волейболистите ни продължиха традицията от предходни години, като направиха Италия свой клиент на големи първенства.

България вече е част от втората групова фаза на Евро'09, където ще играе още с трите най-добри от Русия, Холандия, Финландия и Естония, отново в Истанбул.

Силвано Пранди, който преди 15 години бе начело на Италия, сега я би, като не направи промени в стартовата ни шестица и заложи на Андрей Жеков, Христо Цветанов, Виктор Йосифов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. Като резерва само се появи Валентин Братоев.

Андреа Анастази пък пусна капитана Валерио Вермилио, Михал Ласко, Алберто Чизола, Кристиан Савани, Андреа Сала, Матея Чернич и либеро Маниа.

Трудно бе началото на мача между четвъртите в световната ранглиста българи и домакините на Световното първенство догодина адзури. След поредица от миниобрати, нашите дръпнаха с три точки (6:3), на първото техническо прекъсване авансът ни се запази – 8:5. Христо Цветанов доведе развоя до 9:6. След това обаче дойдоха силни минути за италианците, които обърнаха до 10:12. Дебютантът Виктор Йосифов реализира 11-тата точка за нашия отбор. След това на полето се контузи Андреа Сала, който изкълчи левия глезен. След равенството 13:13 обаче италианската блокада бе на мястото си и пак адзурите ни дръпнаха с две точки (13:15, 14:16). Владимир Николов и компания успяха да стигнат до равенство след тройна блокада за 18:18. Другите изравнявания бяха след точки на капитана Николов при 19:19 и 20:20.

Съперникът ни дръпна при 20:22. Успяхме отново да догоним италианците за 22:22 и 23:23. В решителния момент нашите се събраха и взеха първия си гейм-бол при 24:23, а веднага Анастази взе почивка. Това се отрази положително на Вермилио и компания, които пак изравниха - 24:24. Отново получихме втори шанс да затворим гейма и го направихме с 26:24 след бомбастична атака на Николов.

Втората част на мача в Истанбул стартира съвсем равностойно. След седем равенства, на първото техническо прекъсване водехме с 8:7. Виктор Йосифов пак реализира за 9:8. Водачеството се размени и адзурите в синьо дръпнаха с 10:9, но българите направиха две отлични разигравания за 11:10 в своя полза. Със засилен сервис Италия направи нов обрат – 14:11 и 16:12 на второто прекъсване. Савани направи отлична контра за 12:17 и Тодор Алексиев бе заменен от Валентин Братоев. Пасивът ни стигна 5 точки (13:18). След влизането на единия близнак, България направи три безответни точки до 16:18. Само точка ни остана до догонване на Италия при 18:19 и от втори опит след 19:20, направихме 20:20. След ключовото равенство 21:21, нашите натистаха, Казийски заби ас за 23:21, но след това сгреши (23:22). Анастази извади Вермилио, а Ласко прати сервиса си в аут за български гейм-бол при 24:22. Виктор Йосифов застана на начален удар, последва разиграване, Валентин Братоев блокира за 25:22 и 2:0 гейма за България.

Вальо Братоев остана на полето и през третата част надлъга италианския блок за 3:1. Успяха момчетата ни да дръпнат до 5:2 и 6:3. Христо Цветанов постигна точка за 7:5, а на прекъсването водехме с 8:6 отново след точка на центъра ни. Запазихме аванса си, въпреки италианските атаки. След 10:8 точки с организирана игра стигнахме до 13:9, 14:10 и 15:12, а на второто техническо прекъсване резултатът бе 16:13 за България. Савани направи успешна атака и ас за 16:15, но после сбърка начален удар. Удържахме минималния си аванс и след оспорвано разиграване направихме 18:16. Николов се разписа пак за 19:17. Христо Цветанов сбърка на блока, но от атака бе отличен – 20:18. Казийски направи аванса ни три точки за 21:18. След няколко смени на Анастази, Гавото сбърка сервис, но после се разписа. Италия пак сбърка начален удар – 23:20, но реагира с две поредни точки (23:22) и Пранди взе прекъсване. Казийски матира посрещането на съперника и донесе първи мач-бол за България 24:22. С двойна блокада затворихме мача с 25:22 и 3:0 гейма.

Утре е почивен ден за националите, а в неделя от 20.00 часа срещаме Чехия. Довечера от 20.00 часа Сърбия среща Чехия в мач от нашата група Д.