България успя да обърне и надвие Испания с 3:2 гейма (17:25, 29:27, 15:25, 23:25, 15:10) във втория мач от 3-я кръг в група С на Световната лига по волейбол и по този начин се върна на второ място във временното класиране в потока.

В петък отборът, воден от Мартин Стоев, претърпя поражение с 1:3 в първата среща между двата тима на испанска земя, но днес след драматични 108 минути, пет гейма и мощна подкрепа на сънародници с тъпани и знамена по трибуните, националите ни взеха победата.

Мартин Стоев направи три промени в стартовата шестица, но заради проблеми с посрещането през първия гейм играчите му загубиха с разлика от осем точки – 25:17. Второто техническо прекъсване дойде при 16:7 в полза на домакините, след което до края играта вървеше точка за точка.

Вторият гейм бе белязан от поредица обрати. Настоящите европейски шампиони имаха първи геймбол при 24:22. Последва точка за България и първо появяване на Боян Йорданов на полето. Същият реализира ас за 24:24 и след пет нови пропуска на испанците да затворят частта, влезлият в ролята на лидер Йорданов и компания обърнаха за 29:27.

Вместо да се възползват от психологическото предимство след победата във предния гейм, националите не показаха истинската си игра, въпреки серията от смени на селекционера. В игра влязоха абсолютно всички 12 играча, но това доведе до загуба с 10 точки разлика – 15:25.

Четвъртата част започна добре за българите (9:7), но индивидуални грешки позовлиха на домакините да дръпнат с 14:11, 16:14. Отново Боян Йорданов се оказа ключа към обрата и равенството 17:17. Мартин Пенев постигна ас за 19:18. След пасив от две точки Методи Ананиев постави началото за изравняването 22:22, това се отрази психологически добре на тима ни и доведохме нещата до тайбрек след 25:23.

Тайбрекът започна с директна точка без игра за България, след като първият рефер вдигна жълт картон на Исраел Родригес. При смяната на игралните полета имахме три точки аванс - 8:5. Със силен сервис, успешни атаки на Йорданов, Пенев, Ананиев без проблем взехме мача с 3:2 и 15:10 в петата част.

Въпреки късната си поява най-резултатен за България бе Боян Йорданов с 16 точки, толкова постигна и титуляра Костадин Стойков. С много точки в мача - 21, се отличи Ибан Перес.

Състави:

Испания: Ибан Перес 21, Мануел Севияно 15, Мигел Анхел Фаласка 4, Луис Молто 12, Хулиан Гарсия-Торес 7, Исраел Родригес 17, Алексис Валидо-либеро (Хуан Карлос Баркала, Франсиско Родригес, Енрике де ла Фуенте)

България: Андрей Жеков 5, Красимир Гайдарски 2, Данаил Милушев 9, Костадин Стойков 16, Теодор Богданов 4, Тодор Алексиев 1, Теодор Салпаров-либеро (Мартин Пенев 5, Методи Ананиев 7, Боян Йорданов 16, Христо Цветанов 4, Иван Станев)

След 6 мача лъвовете имат актив от 4 победи и 2 загуби. Следващата седмица България гостува на Финландия в Тампере. Там съставът ни ще бъде воден от помощник треньор Владислав Тодоров - Сарата, тъй като Мартин Стоев ще се прибере в България и лично ще започне олимпийския лагер на нашите в Правец. Капитанът Пламен Константинов предсрочно стартира тренировки в града на Тодор Живков днес. Официалният старт на лагера е 1-ви юли с участието на Владо Николов, Матей Казийски, Евгени Иванов и др.