България победи Япония с 3:1 гейма (22:25, 25:20, 25:20, 25:20) в предпоследния си мач от Световната купа по волейбол и по този начин им остана само последната решителна крачка към Олимпиадата в Пекин, която минава през успех и над Аржентина. Двубоят е утре и ако трикольорите ни постигнат успех, със сигурност ще спечелят квота за Игрите догодина, тъй като тази сутрин Бразилия победи Русия с 3:0 гейма (25:22, 25:22, 25:18), с което помогна на националите ни в сметките за разпределение на местата за Пекин.

Мартин Стоев направи една промяна в стартовата шестица, като предпочете Христо Цветанов на мястото на Евгени Иванов в центъра. Като титуляр излезе и Пламен Константинов.
Мачът започна лошо за националите ни в препълнената зала в Токио.

След като домакините поведоха с 4:1 и точка на Метй Казийски за 2:4, Теодор Салпаров в желанието си да догони една топка, прескочи електронните рекламни пана, стъпи на една от журналистическите маси, която се преобърна и той падна на земята. Вслед това японците поведоха с 5:2. Отново най-резултатният Ямамото реализира 2 поредни точки за 8:4 и аванс от 5 точки при 9:4. Пасивът стана 6 точки при 5:11, а след това и 16:8.
До края на гейма намалявахме пасива си, но така и не стигнахме до равенство. Отлична серия от начален удар направи Владо Николов, при която българите записаха 6 поредни точки до 19:20. Боян Йорданов влезе като резерва само за изпълнение на сервис, но след леко отпускане в отбора ни българите загубиха с 22:25, а домакините показаха много стабилна и добра защита и бързина.

Трудно бе началото и на втората част. Домакините отново имаха предимство за 3:1 и 6:4, но Мартин Стоев извади Христо Цветанов и пусна Евгени Иванов, който при първата възможност с блокада изравни за 7:7. Чрез Пламен Константинов взехме първото техническо с 8:7. Постепенно с добър сервис и по-малко грешки запазихме аванса си. Казийски атакува успешно за 16:14, но след негов грешен начален удар, домакините ни догониха. Последва игра точка за точка. Ники Николов влезе за едно разиграване. Стигнахме първия си геймбол след ас на Боян Йорданов, а чрез блокада на Андрей Жеков затворихме частта за 25:20 и изравнихме за 1:1.

Матей Казийски започна с ас за 2:0 в началото на третия гейм, първият рефер отмени точка за домакините, след като втория рефер му подсказа, че топката е минала от външната страна на антената. След което поведохме с 3:0. Ямамото и Кошикава постигнаха асове и Япония изравни за 4:4. Пламен Коснтантинов атакува успехно за 8:5. Три пъти българите повеждаха с 4 точки (11:7, 13:9, 14:10 и 16:13). Тодор Алексиев замени Константинов при 22:17, момчетата на Уета постигнаха 3 поредни точки и ни догониха до 22:20, но след добра игра на Владо Николов и блокадата ни взехме гейма с 25:20.

В началото на последния четвърти гейм имаше серия от грешни сервиси на двата отбора. Матей Казийски отново реализира, а отборът ни имаше преднина при първото техническо прекъсване с 8:5. Владо Николов сгреши на два пъти заради умора и бе заменен от Боян Йорданов, който остана до края на двубоя. Казийски отново взе второ техническо при 16:13. Боян Йорданов записа атака и ас, с което дръпнахме с 4 точки за 21:17, Андрей Жеков тактично пусна топката в полето на домакините за 23:19, въпреки невероятната защита на японците родната блокада бе перфектна, след което взехме гейма с 25:20, а с това и срещата с 3:1.

България постигна осми успех в Световната купа. Матей Казийски за трети път бе определен за играч на мача в Япония и при победа утре срещу Аржентина от 7.00 часа, при какъвто и да е резултат, България взима квота за летните игри догодина и медал от надпреварата. Има шанс момчетата на Мартин Стоев дори да станат втори.

България: Христо Цветанов 5 точки, Андрей Жеков 5, Красимир Гайдарски, Матей Казийски 19, Владимир Николов 12, Пламен Константинов 12, Теодор Салпаров - либеро (Евгени Иванов 7, Боян Йорданов 5, Николай Николов 1, Тодор Алексиев)

Япония: Усами, Ямамото 18, Мацумото 3, Ямамура 6, Ишиsма 14, Ю Кошикава 18, Кацутоши - либеро (Кунихиро 2, Такааки 2)