България победи Япония с 3:1 гейма (22:25, 25:21, 25:16, 25:20) в третия си мач от Световната волейболна лига. Националите ни „гостуват” на играчите от Страната на изгряващото слънце във Варна заради опустошителното земетресение и цунами в родината им през март.

Радостин Стойчев не направи изненада и заложи като титуляри на Андрей Жеков, Теодор Тодоров, Христо Цветанов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Владислав Иванов. Селекционерът не включи в групата си от 12 играчи Константин Митев и Мартин Божилов.

Теодор Тодор откри резултата с добра атака – 1:0, а Матей Казийски надхитри очакващата го двойна блокада за втората родна точка.. Япония обаче ни поведе от самото начало с две-три точки (2:4, 2:5, 3:6). Капитанът Владимир Николов, които има опит със стила на противника заради „японския си период” на клубно ниво, умело поведе тима ни към равенството, като освен него, Христо Цветанов се разписа. Първото техническо прекъсване обаче бе в полза на гостите след мощна атака на Кота – 6:8. Японците, които „домакинстват” във Варна на България този уикенд отново дръпнаха при 7:10, но Николов блокира за 9:10. България не успя да поведе за втори път след 1:0 и бе догонваща в резултата, а второто техническо прекъсване бе при 13:16. Първата смяна в тима ни бе при 14:18, когато Николай Пенчев замени на полето Алексиев. Веднага след това капитанът ни Николов надигра очакващата го блокада за 15:18. Казийски взе 16-тата точка за нашите, а Тодоров веднага 17-тата срещу 19 за гостите от Страната на изгряващото слънце, което принуди Татсуа Уета да поиска почивка. След ас на Николов догонихме противника на една точка, а капитанът отново силово по диагонала успя да направи 21:22. След грешен сервис на влезлият като резерва Цветан Соколов, Япония взе първи гейм-бол при 22:24, а след точка на Кунихиро и спечели първия гейм с 22:25. Този резултат напомни на публиката 2009-та година, когато възпитаниците на Уета взеха успех в морската столица с 3:1 гейма.

Вторият гейм започна по-успешно за България, като поведохме с 2:0 точки. Стойчев включи в 6-цата ни Валентин Братоев за втората част на местото на Алесиев. Матей Казийски блокира за 8:5 и така взехме първото техническо прекъсване. Посрещачът ни перфектно реализира и за убедителното ни водачество при 10:5. Цветан Соколов влезе на местото на Николов при 10:6, след което през центърът Братоев взе 11-тата родна точка. атака в аут на диагонала донесе точка за противника (11:7), но Кошикава сгреши сервис и направи точковото съотношение 12:8. Блокада на Братоев бе аплодирана за 13:9. А Казийски взе 6-тата си точка в мача, за да излезе България във второто техническо прекъсване с 5 точки аванс – 16:11. Отговорът на противника ни бе 3 поредни точки (16:14), която накара Стойчев да поиска почивка. По диагонала Николов се разписа за 9-ти път в срещата (18:15). След отлична игра в защита на либерото Владислав Иванов, Жеков подаде към Братоев, който завърши за 20:16. Казийски се разписа за 23:19.След като изпусна две възможности да вземе гейма, България затвори частта при 25:21 след сервис в аут на Юсуке и така изравни за 1:1.

Блокада на Николов откри точковия актив на България в третия гейм, а Казийски атакува за 2:0. Братоев остана на полето. Третата точка за нашите волейболисти дойде след атака докоснала антената на японците – 3:0. Ас на Кинихиро изравни резултата при 3:3. Четвъртата точка бе след продължително разиграване, добра японска защита и завършена атака на Братоев (4:3). Николов реализира за 5:4 в серията от равенства. Казийски се разписа за 8:6 и първото техническо прекъсване. Ефектно и силно по диагонала Николов атакува за 9:7, а Теодор Тодоров блокира, а веднага след това капитанът блокира сам за 11:7, което прати Жеков за пореден сервис. Братоев надхитри японската блокада за 13:9, а второто техническо прекъсване бе при 6 точки преднина за България – 16:10. Авансът ни се запази след успешна акция на Казийски (18:12), а и набъбна до 19:12 и Уета поиска почивка. Христо Цветанов отигра перфектно в защита, а Братоев игра по блокадата на Япония за 20:12. Стойчев поиска прекъсване след две поредни точки за противника (20:14). След отлични сервиси на Жеков, Казийски се разписа за 23:15 и бе заменен от Пенчев. При гейм-бол (24:16) Пенчев изпълни добър начален удар и директно затвори частта с 25:16. Така България поведе на Япония с 2:1 гейма.

След равенството 3:3 точки в четвъртия гейм, родните играчи допуснаха четири безответни точки, включително и аз на Юсуке (3:6) до 3:7. Владо Николов прекъсна серията им (4:7), а след дълго и оспорвано разиграване взехме и 5-та точка. Жълт картон получи тима на Япония за оспорване на съдийско отсъждане, което направи резултата 6:7. Гостите взеха първото техническо прекъсване при 6:8. Пак технично отиграване на капитана Николов бе видяно за 9:10. Казийски взе 10-тата ни точка срещу 11 за японците. Валентин Братоев изравни за 11:11, но и върна преднината ни със своята 15-та точки за 12:11. Владо Николов пък взе 13-тата ни точка, а второто техническо прекъсване дойде при 16:13 след две точки на Христо Цветанов. Веднага след това ас постигна Владо Николов за 17:13, а отново четири точки бе преднината ни при 20:16, а Николов ни изведе и до 21:16. Братоев имаше нова перфектна изява, за да донесе първи гейм-бол 24:19. През центъра обаче Кота взе 20-та японска точка. Владимир Николов заби за 25:20 и донесе победата на България с 3:1 гейма.

Капитанът бе най-резултатен в мача с 21 точки, а по 17 постигнаха Матей Казийски и включилият се като резерва във втория гейм Валентин Братоев.